• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Maria K. - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 772-41-12
wystawia:
Europejskie Centrum Solidarności
czas trwania:
45 min.
Maria K.
Agnieszka Bresler na postawie powieści "Inna od siebie" Brygida Helbig oraz "Księgi Em" Izabela Morska (Filipiak)

Premiera: 25 kwietnia 2018, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

Spektakl "Maria K." to opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej poetce i prekursorce przemian społecznych, odtrąconej przez społeczeństwo i napiętnowanej za radykalną odwagę Marii Komornickiej - kobiecie, która stała się mężczyzną.

Komornicka w wieku trzydziestu jeden lat w społecznym buncie i metaforycznym akcie samospalenia wrzuciła do pieca wszystkie swoje kobiece suknie i oświadczyła światu, że jest mężczyzną. Tak narodził się Piotr Odmieniec Włast, o którym na kartach historii literatury polskiej głównie się milczy - bo przecież [mówić] nie wypada.
Historia Marii jest naszą wspólną opowieścią o kobietach-bohaterkach.o zbiorowej sile kobiet i o solidarności, którą rodzi radykalny akt odwagi jednostki.


Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Bresler
Światła: Dawid Ilczyszyn
Opieka i koordynacja: Natalia Górska
Zdjęcia: Paulina Anna Galanciak

Nagrody:
I miejsce oraz specjalne wyróżnienie od Teatru Ósmego Dnia na V Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu, kwiecień 2018;
II miejsce oraz główna nagroda aktorska na XXVII Ogólnopolskim i XV Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie, czerwiec 2018


Patronat honorowy: Prezydent Miasto Gdańsk Paweł Adamowicz.
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza.

Spektakl powstał przy wsparciu Fundusz Feministyczny w ramach minigrantów na feministyczne działania.

---

Kolektyw Kobietostan to nieformalna grupa złożona z artystek i działaczek społecznych, realizujących wspólnie inicjatywy dla kobiet, o kobietach i przez kobiety. Kobietostan wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych i ich głosów, promując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery