stat
Impreza już się odbyła

Marek Wróbel / 35 lat twórczości

Zapraszamy na jubileuszową wystawę malarstwa Marka Wróbla z okazji 35 lecia pracy twórczej.

1 - 31 grudnia 2020, godz. 13:00

Online
Wstęp wolny
gru 13

niedziela, godz. 10:00 - 15:00

Wstęp wolny
"Albert Camus w swoich "Dziennikach z podróży" pisał: "Mam własną regułę, którą jest morze i wszystko to w świecie co je przypomina,... i jeszcze ta cisza we mnie, cisza, która uwalnia mnie od wszystkiego". Słowa te wydają się dobrze korespondować zarówno z marynistyczną tematyką wielu prac Marka Wróbla, jak i z jego szeroko rozumianą postawą artystyczną. Sztuka postrzegana jako miejsce azylu i poszukiwania indywidualnych prawd może uchodzić w dzisiejszych czasach medialnego szumu, dyktatury kuratorów i ekspansywnej aktywności wielu plastycznych kolektywów za wybór nieco anachroniczny. Marek Wróbel pozostaje jednak twórcą konsekwentnym, wiernym w dużym stopniu artystycznym założeniom przyjętym już przeszło trzydzieści lat temu. Najważniejszym celem dla tego trójmiejskiego malarza, ucznia trzech wybitnych profesorów gdańskiej ASP: Kiejstuta Bereźnickiego, Hugona Laseckiego i Władysława Jackiewicza stało się uwiecznienie własnych emocji za pośrednictwem środków plastycznych. Naturalną formą dla tak osobistego artystycznego "dziennika" okazała się w tym przypadku abstrakcja ekspresyjna. Przełomowy moment w życiu twórczym Marka Wróbla nastąpił w momencie zetknięcia z dokonaniami szkoły nowojorskiej, a szczególnie z dziełami Willema de Kooninga. Prace te stały się dla trójmiejskiego artysty dobrze odrobioną lekcją kolorystycznej i przestrzennej organizacji płótna, redukcji rzeczywistości, skupienia na formie, barwie, kompozycji. Temat ma tu znaczenie drugorzędne. Najważniejszy pozostaje sam proces powstawania obrazu, intuicyjny zapis zwątpień i zwycięstw. Natura, to dla gdańskiego artysty istotna inspiracja. Akcent położony zostaje na kreowanie nastroju i poszukiwanie wymiaru uniwersalnego. Słowa Amosa Oza: "Rzeczywistością nie jest tylko to, co widzi oko, słyszy ucho i czego można dotknąć ręką, ale także to, co pozostaje ukryte przed okiem i dotykiem, a ujawnia się czasami, tylko na chwilę, temu kto umie uważnie słuchać i dotykać palcami myśli" mogłyby stanowić także dobrą ilustrację plastycznych poszukiwań gdańskiego malarza. Obrazy Marka Wróbla są wypełnione potrzebą poszukiwania i utrwalania piękna, definiowanego jako budowanie pozytywnego przekazu. Intensywność barw i rytm tych obrazów nie wywołują dyskomfortu; przedstawiane prace zawsze emanują dobrą energią.

Twórcza teraźniejszość Marka Wróbla ma swoje źródło w odważnych artystycznych wyborach przeszłości. Naturalne po okresie "burzy i naporu" wyciszenie dokonuje się w drodze spokojnej, stopniowej ewolucji. Mniej emocji i ekspresji, rozjaśnione gamy obrazów... Stale obecne pozostają jednak "ciekawość i marzenie", zdaniem Tadeusza Dominika najważniejsze cechy prawdziwego malarza".
Rafał Radwański

Marek Wróbel (ur. 1956r.) - Absolwent gdańskiej PWSSP. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą. Ponad 50 wystaw indywidualnych.

1994 - film dokumentalny TVP Gdańsk pt.: "Marek i Marek", pokaz w plenerze z Markiem Modelem
1997 - Druga Nagroda "Cztery Pory Roku- Lato", Szczecinek
2004, 2007, 2009 , 2014 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego
2003/2004 - udział w międzynarodowych spotkaniach twórczych, Gdańsk- Grenoble (Polska, Francja, Katalonia)
2009 - Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej
2009 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska
2014 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska
2019 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska
2019 - Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Największą teatralną widownię w Trójmieście ma...?