stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Marek Rogala: Kulturalne kwadraty

Wystawa prac Marka Rogali "Kulturalne kwadraty" do obejrzenia w dniach 21.02 - 10.03.2020
w Sztuce Wyboru. Zapraszamy również na wernisaż 21.02.o godz. 19:30.

22 października - 28 listopada 2021

Gdańsk,
Wstęp wolny
Sam o sobie i wystawie w Sztuce Wybory:
W trójmieście mieszkam od 13 lat. Moją przygodę rozpocząłem w Sopocie, następna była Gdynia. Aktualnie mieszkam w Gdańsku i już raczej tak zostanie. Już po roku mieszkania w mieście potrójnym zorientowałem się, że to jest właśnie moje miejsce na świecie i.. poczułem wewnętrzną potrzebę zrobienia czegoś fajnego, dobrego lub przydatnego dla tego miejsca. Tak powstała eskaem.pl - czyli szybka kultura miejska (Maks dzięki za pomoc w wymyśleniu nazwy). Forma eskaem.pl zmieniała się z biegiem lat. Były kwadraty dla poszczególnych wydarzeń układające się w wielką planszę na stronie www, przez chwilę nawet pojawiały się fotorelacje, reportaże, recenzje, były kwadraty na cały tydzień - aktualnie codziennie (no prawie codziennie) powstaje kwadrat na dany dzień. Rano przed pracą wstaję, przeszukuję Internet, wybieram, rysuję, piszę, wycinam, robię zdjęcie, chwilę pobawię się nim na komputerze i jest. Codziennie inny, czasem mniej lub bardziej podobny do pozostałych, ale i tak niepowtarzalny. Eskaemka stała się moim uzależnieniem, źle mi bez niej. Kilka razy próbowałem ją rzucić. Dziś wiem, że to mi się nie uda.

Wystawa w Sztuce Wyboru to swego rodzaju eksperyment, chcę wyciągnąć kwadraty z sieci, wydrukować i je Wam pokazać. Chcę też pokazać jak one powstają, dlatego na czas wystawy swoje biurko wstawiam do Galerii i to właśnie tam będę przygotowywać na bieżąco kwadraty. Pokażę Wam także kilka zamrożonych (=sklejonych) układanek z papieru oraz plakaty dla Gdyńskiego Centrum Kultury. Bądźcie ze mną w dniu wernisażu, odwiedzajcie w trakcie trwania wystawy.

Magda Renk:
Mówi o sobie: Codziennie robię kwadraty o kulturalnym życiu Trójmiasta.

To on, Marek Rogala wymyślił Szybką Kulturę Miejską czyli popularne kwadraty Eskaem, które codziennie umieszcza na Instagramie i Facebooku. Zaczął w 2007 roku na portalu eskaem.pl.
Kwadraty powstają różnymi technikami, każdy jest inny, większość jest ręcznie robiona. A my dzięki nim wiemy, co dzieje się w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Kwadraty są piękne, pomysłowe, minimalistyczne, skomplikowane lub zrobione na szybko. Papierowe wycinanki, układanki, z tego, co leżało na stole, finezyjne origami. Nożyczki, papier i pisaki to podstawowe narzędzia. Czasami pojawia się napis Zaspałem.

Jest tegorocznym Laureatem Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. Nagroda zostanie wręczona w Klubie Żak 29 listopada.

Polecamy profil eskaem.pl

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?