• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Marek Elsner. Szczep wschodni | wystawa rzeźby ceramicznej

Zapraszamy do Galerii Sztuki Nowy Warzywniak na wystawę rzeźby ceramicznej autorstwa Marka Elsnera.

12 stycznia - 3 marca 2024, godz. 12:00 - 16:30

Pruszcz Gdański,
Wstęp wolny

6 - 30 marca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
MAREK ELSNER
Urodzony w 1982 r. w Gorzowie Wielkopolskim.
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby (obecnie Wydział Rzeźby i Intermediów) na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W 2008 r. bronił dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego i aneks w pracowni Ceramiki Artystycznej.
Zawodowo związany z ASP w Gdańsku. Pracuje jako asystent w Pracowni Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich na Wydziale Rzeźby i Intermediów.
Uczestnik wielu plenerów, indywidualnych i zbiorowych wystaw, projektów artystycznych w kraju i zagranicą (m.in. w Japonii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainie, Czechach, Szwajcarii, Rosji, Turcji i na Litwie).

Laureat:
Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury przyznane przez Miasto Sopot 2022,
Stypendium Twórczego Prezydenta Województwa Pomorskiego w 2016r.
Stypendium Twórczego Prezydenta Województwa Pomorskiego w 2011r.
Stypendium Artystyczne i Twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa w 2008r.
Stypendium Artystyczne i Twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa w 2006r.

Artysta o sobie:
Działam głównie w obrębie rzeźby i ceramiki artystycznej. Tworzę formy organiczne jak i mocno związane z aktywnością człowieka. Inspiracji dostarcza mi obserwacja ludzkich zachowań względem drugiej jednostki.
Zajmuję się figuracją, abstrakcją jak i tworzeniem obiektów krytycznych.
Interesuję się asamblażem i rysunkiem.

Moje rozważania w dziedzinie sztuki opierają się na trzech osiach: człowiek - natura obiekt.
Sytuacja polityczna w Polsce i we wschodniej części Europy ma coraz większy oddźwięk w zachowaniu społeczeństwa. Od dłuższego czasu obserwuję ogromną polaryzację niekoniecznie pozytywnych zachowań. Niepokojącym jest widocznie narastający od paru lat podział Polaków.

Prace wykonane na przestrzeni paru lat na bieżąco odnosiły się do zaistniałych sporów. Czasem przyjmowały formę pełnoprawnej rzeźby (jeżeli taka w ogóle istnieje), a czasem etiud rzeźbiarskich wpisujących się w nurt rzeźby kameralnej.

Wystawa pt. Szczep wschodni komentuje stan obecnej myśli społeczeństwa, wyraża moje obawy i ma uświadomić odbiorcom jak bardzo widoczny jest radykalizm czy ksenofobia wkraczające w każdy aspekt naszego życia (również w kontekście sąsiadującej wojny).
Ekspozycja ma być pewnego rodzaju przestrogą wprowadzającą sumienie odbiorcy w dyskurs między zdrowym patriotyzmem a przesadą jaką jest nacjonalizm.
Wystawa zakłada prezentację kilkunastu obiektów stworzonych w duchu ready made, asamblażu, odlewów z metali i modelowania w glinie.
 

Opinie

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?

 

Najczęściej czytane