Impreza już się odbyła

Marek Cecuła - Polskie Projekty Polscy Projektanci (3 opinie)

Wystawa "Marek Cecuła - Polskie Projekty Polscy Projektanci" jest trzecią ekspozycją z cyklu dotyczącą polskiego projektowania organizowanym przez Muzeum Miasta Gdyni

.

Jego wyjątkowość stanowi fakt, że jak do tej pory jest jedynym wydarzeniem w Polsce cyklicznie ukazującym, poprzez monograficzne wystawy dorobek polskich projektantów. Stawiamy sobie za cel stworzenie atrakcyjnych wystawienniczo ekspozycji o dużym potencjale merytorycznym ukazującym w kompleksowym ujęciu problematykę współczesnego projektowania. Pragniemy "odczarować" i w prosty sposób opowiedzieć o pozornie niedostępnych pojęciach takich jak: wzornictwo przemysłowe, sztuka użytkowa i jej związek ze sztuką konceptualną. Naszą wystawą "Marek Cecuła - Polskie Projekty Polscy Projektanci" chcemy przybliżyć odbiorcom postać współczesnego projektanta i pokazać jego pracę; "wyrwać" go z pracowni i "oddać głos", na przekór obiegowej opinii o hermetyczności i zamknięciu tego "dizajnerskiego" świata. W naszym cyklu pragniemy prezentować twórców różnych generacji, po to, by pokazać i uświadomić szerokiemu gronu odbiorców, że dobry, przemyślany projekt jest czymś ponadczasowym, uniwersalnym i stanowi ogromną wartość naszego dziedzictwa kulturowego.

Na wystawie pokażemy różne etapy drogi twórczej Marka Cecuły, uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, pedagoga, wykładowcy i kuratora. Zaprezentujemy ceramikę, użytkową i artystyczną, która jest dla Marka Cecuły medium umożliwiającym komentowanie rzeczywistości. Według niego najciekawsze rzeczy dzieją się pomiędzy sztuką a wzornictwem. Sama zmiana kontekstu codziennych przedmiotów tworzy nowe wartości, nadaje im nowe znaczenia. Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy dizajn może być sztuką? Pokazują, że granica między sztuką a dizajnem, między pojęciami użytkowości a estetyki są płynne i niejednoznaczne. Wskazują również w jaki sposób ich odkrywanie może być inspirujące dla odbiorców.

Retrospektywna wystawa artysty w Muzeum Miasta Gdyni ukazać ma fenomen działalności Marka Cecuły, jej wymiar zarówno międzynarodowy, uniwersalny, jak i lokalny, współczesny.

Wystawie towarzyszy katalog.

Marek Cecuła - uznany na świecie artysta, ceramik, projektant , pedagog, wykładowca i kurator. Urodził się 23 kwietnia 1944 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Do 16 roku życia mieszkał w Kielcach, gdzie uczęszczał do liceum plastycznego i w nim po raz pierwszy zetknął się z ceramiką artystyczną. Ceramiczną pasję rozwijał w Izraelu na kursach prowadzonych przez uznane ceramiczki, m.in. Gdulę Ogen i Jean Mayers. Po dwunastu latach przeniósł się do Brazylii, gdzie prowadził studio przy fabryce Schmidt Porcelain, by w 1976 osiąść w Nowym Jorku. Tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985 - 2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, 2004 -2010 - profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.

WERNISAŻ: 2 lipca 2016 r., godzina 18:00

CZAS TRWANIA WYSTAWY:
3 lipca - 30 października 2016 r.

MIEJSCE: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia, 80 -374

KURATORKI: Anna Frąckiewicz, Weronika Szerle

KOORDYNATORKA:
Weronika Szerle

PARTNERZY: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A., Teatr Miejski w Gdyni

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:


3 lipca 2016 r., godzina: 14:00 - oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty

7 lipca 2016 r., godzina: 18:00 - wykład dra Jacka Friedricha "Cecuła w Nowym Jorku. Sztuka amerykańska w latach 70. XX w."

31 lipca 2016 r., godzina: 14:00 - oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez kuratorkę I koordynatorkę wystawy Weronike Szerle

Przeczytaj także

Opinie (3)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jedynym w Polsce przeglądem spektakli musicalowych w Polsce jest...?