• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Malarstwo i rysunek - Andrzej Strumiłło

Zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki na wystawę Andrzeja Strumiłło "Malarstwo i rysunek".

Relacja z imprezy

6 - 21 sierpnia 2022, godz. 13:00 - 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

9 sierpnia - 7 września 2022, godz. 11:00 - 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa czynna: 9 marca - 14 kwietnia 2013
od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 - 19:00.

Podczas odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy pt.: "Andrzej Strumiłło. Malarstwo i rysunek " zaprezentowano ponad 70 dzieł: obrazów i rysunków autorstwa malarza, rysownika, fotografika, rzeźbiarza, grafika, poety i podróżnika, Andrzeja Strumiłło. Wśród eksponowanych prac znajdują się m. in. dzieła powstałe w latach 80. i 90. XX w. oraz najnowsze cykle malarskie powstałe w 2013 r.

Andrzej Strumiłło urodził się 23 X 1927 roku w Wilnie. Dzieciństwo spędził w Święcianach nad Żejmianą, w Wilnie i Lidzie, okres młodzieńczy na ziemi nowogródzkiej. W 1945 r. przyjechał do Łodzi, gdzie podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Po dwóch latach przeniósł się na Wydział Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1950 r. uzyskał dyplom.

W roku 1953 został, wraz z dziesięcioma innymi artystami, oddelegowany do Moskwy, by zapoznać się z zasadami funkcjonowania i z programem kształcenia studentów
w tamtejszych uczelniach artystycznych. Po powrocie zrezygnował z pracy pedagogicznej na uczelni i osiadł w Puszczy Piskiej we wsi Krzyże. Rok później odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Artysty w Instytucie Sztuk Pięknych w Pekinie.

W Chinach zachwyciła go wielowiekowa tradycja i kanony piękna wyrosłe z ducha Azji, religia i filozofia Wschodu. Na doświadczenia awangardy W. Strzemińskiego wyniesione z łódzkiej uczelni oraz kolorystów z krakowskiej ASP, nałożyły się kaligrafia, symbol, lapidarny skrót i osiągnięcia kultury o nieporównanie dłuższej historii. W następnych latach odbywa podróże do Nepalu, Indii, Japonii, Tajlandii, wojennego Wietnamu, wędruje przez Mongolię, Chiny, Syrię, Turcję, Syberię i Kaukaz. Owocem tych podróży stały się setki rysunków i tysiące fotografii, notatki i zdobycze w postaci dzieł sztuki i przedmiotów kultury materialnej. W latach 1977-1980 był profesorem kontraktowym w krakowskiej ASP.

W roku 1982 wygrał otwarty konkurs na stanowisko kierownika Graphic Prezentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Po dwóch latach pracy dla ONZ wrócił do Warszawy, by następnie osiąść w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą, gdzie mieszka i tworzy.

Andrzej Strumiłło brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych (malarstwa, rysunków, fotografii) w kraju i zagranicą, m.in. w: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Pekinie, New Delhi, Berlinie, Bremie, Antwerpii, Mediolanie; uczestniczył w trudnej do ustalenia liczbie ekspozycji zbiorowych, m.in. w: Nowym Jorku, Hawanie, Bielefeld, Edynburgu, Lizbonie, Madrycie.

Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Trójka Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, In Your Pocket, Wrota Pomorza.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?