• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Malarstwo. Więcej niż realizm - Dariusz Kaleta (22 opinie)

Zapraszamy na wystawę prac Dariusza Kalety pt. "Malarstwo. Więcej niż realizm" do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

2 - 30 kwietnia 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

16 kwietnia - 2 czerwca 2024

Sopot,
bilety 15 zł
ulgowy 7 zł
Wystawa czynna w dniach: 20.11.14 - 4.01.2015.

Dariusz Kaleta, znany również pod pseudonimem Dariuss, urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Odebrał gruntowne wykształcenie plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1987 roku otrzymał dyplom w pracowni profesora Tadeusza Grabowskiego, wkrótce otrzymując aneks w pracowni litograficznej profesora Tadeusza Gawrona. Szerokiemu gronu znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 roku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, dający widzom możliwość kontaktu z dziełami takich mistrzów jak Władysław Hasior, Zdzisław Beksiński, Józef Szajna czy Antoni Fałat. Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym, nie stroni jednak od prac wykonywanych w technice malarstwa akrylowego czy rysunku sangwiną. Urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o swój artystyczny warsztat.

W burzliwej rzeczywistości XX wieku pozostał artystą potrafiącym w pełni czerpać z dziedzictwa malarstwa dawnego, skrupulatnie analizując tajemnice rzemiosła najwybitniejszych malarzy w dziejach historii sztuki, za wzór stawiając Rembrandta, Rubensa, Jana Matejkę i Jacka Malczewskiego. Bez wątpienia znakiem rozpoznawczym twórczości Kalety jest szerokie spektrum podejmowanych przez niego tematów. Wiele płócien poświęcił przedstawieniom jeźdźca na koniu i przede wszystkim walecznym sarmatom, wpasowując się bez wątpienia w gust wielu Polaków, dla których historia ojczyzny sprzed kilku wieków, łącząca w sobie tradycje, a zarazem kusząca egzotycznym Orientem wciąż jest żywa i warta zainteresowania. Powstały w tym duchu cykl "Moja Sarmacja" pokazywany był w licznych galeriach i muzeach w całej Polsce, m.in. w Galerii SD w Warszawie, na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu (2009 r.), w przemyskim Muzeum Narodowym (2010 r.) i gdańskiej Operze Bałtyckiej.

Uogólnienie tej twórczości wyłącznie do historycznego kostiumu byłoby jednak krzywdzące - świat budowany na obrazach Kalety jest bowiem niezwykle barwną, skupiającą uwagę przestrzenią utrzymaną w baśniowej, nieco onirycznej konwencji, gdzie historia i fantastyka przeplatają się ze sobą, uzupełniają i wprowadzają widza w coraz to ciekawsze konteksty. Gro jego płócien przedstawia kobiety w pełnym kalejdoskopie swoich wcieleń - księżniczki, niewolnice, wojowniczki, legendarne boginie czy jawnogrzesznice. Często sięga również po tematy mitologiczne, a sprawnie przekształcając je we współczesnym duchu, unika potencjalnych zarzutów o anachronizmy - w takiej konwencji powstał chociażby Pigmalion.

Jest członkiem wielu zgromadzeń artystycznych, jak Grupa Apellesa, londyńska Society Art of Imagination czy duńska grupa DANTE. Nieprzerwanie od 1984 roku Dariusz Kaleta wystawia swoją twórczość, w tym kilkukrotnie na wystawach monograficznych oraz licznie na zbiorowych ekspozycjach wraz z twórcami ze Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Artystów - Grupa Kołobrzeg. W 2009 roku w Sopockim Domu Aukcyjnym, pod hasłem "Czar kobiet, urok kwiatów" jego obrazy zawisły obok płócien takich polskich twórców jak Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Henryk Siemiradzki.

Ekspozycja zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart

Ważniejsze wystawy:
1984 r. - wystawa Sztuki Sakralnej w Chorzowie.
1987 r. - "Dyplom 87" BWA w Katowicach.
1989 r. - pierwsza indywidualna wystawa w galerii "Dworcowa" (3/4 obrazów zostało zakupionych do prywatnej kolekcji w USA).
1990 r. - druga wystawa środowiska katowickiego ZPAP w katowickim BWA.
1991 r. - druga indywidualna wystawa w BWA w Ciechanowie.
1992 r. - udział w Auction of Contemporary Polish Paintings - New York.
1994 r. - pierwsze Triennale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego w BWA w Radomiu.
1996 r. - udział w wystawie twórczości artystów miasta Chorzowa w galerii "Agnes" w USA.
1997 r. - drugie Triennale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego w BWA w Radomiu.
1997 r. - udział w wystawie "Narodziny nowego wieku" w Paryżu/ Francja (inicjatorem tej wystawy była prywatna galeria artysty "Atelier" w Chorzowie, którą prowadził wraz żoną Beatą do stycznia 1998 r.)
1999 r. - udział w wystawie środowiska plastycznego miasta Kołobrzeg - "SALON LETNI 99'" w Galerii Sztuki Współczesnej (GSW) w Kołobrzegu.
1999 r. - trzecia indywidualna wystawa w kołobrzeskiej galerii "Artis".
2001 r. - czwarta indywidualna wystawa w GSW w Kołobrzegu.
2002 r. - piąta indywidualna wystawa w koszalińskiej galerii "Na piętrze".
2003 r. - organizator i uczestnik wystawy z okazji XV- lecia działalności Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu - wystawa Stowarzyszenia Artystycznego - Grupa Kołobrzeg
czerwiec 2004 r. - BWA w Ostrowcu
lipiec 2004 r. - Galeria MM w Chorzowie
sierpień 2004 r. - Galeria 78 w Gdyni
2006 r. - VI indywidualna wystawa w Galerii SD w Warszawie pt. MOJA SARMACJA
2007 r. - została pokazana w Muzeach w Grudziądzu, Brodnicy, Rypinie i w Operze Bałtyckiej w Gdańsku
2008 r. - pokaz MS w Galerii Beskidzkiej w Szczyrku
2009 r. - udział w wystawie Sopockiego Domu Aukcyjnego
Wrzesień 2010 r. - udział w wystawie Grupy Apellesa w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.
2012 r. - wystawa w Hopfenmuseum Wolznach, Bawaria
2012 r. - wystawa w Krzeszowicach w ramach Grupy Apellesa
Luty 2013 r. - wystawa indywidualna w poznańskiej galerii PROFIL
2013 r. - udział w Magical Dreams II
sierpień 2014 r. - Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu
2014 r. - wystawa w galerii ZPAP w Warszawie w ramach Grupy Apellesa
Wrzesień 2014 r. - wystawa Indywidualna w BWA w Olkuszu

Opinie (22) 1 zablokowana

  • O wystawie

    Byłam. Zobaczyłam. Polecam:)

    • 5 6

  • Prawdziwi artyści odeszli w Polsce dawno w niepamięć... (3)

    Veni, vidi...

    O ile Pan Kaleta jest artystą rzekomo światowego prestiżu o którym mówiono przy okazji wernisażu, o tyle malarsko jest z nim gorzej niż bym się spodziewał. Technicznie kompletnie nieprzygotowany warsztat rysunkowy, brak jakichkolwiek bar i kolorów. Gra świateł ? ? Nie istnieje. Płaskie, czasem surrealistyczne malarstwo. Ale polecam pójść i zastanowić się nad klęską kulturalną w Polsce. Pan Kaleta jest uznawany za jednego z najlepszych malarzy w naszym kraju. Jeśli chodzi o żyjących to podpisuje się pod tym obiema nogami... podobnie jak Pan Kaleta który pewnie nogami stara się rysować:) Natomiast do światowości, daleka droga, oj daleka.

    • 12 12

    • co do negatywnych komentarzy

      Może zacznijcie podpisywać nazwiskami jeśli tacy pewni jesteście o tym jak maluje Pan Kaleta i co tacy pewni siebie już jesteście??? to się podpiszcie z imienia i nazwiska a wtedy tak odważnie piszcie o tym co sądzicie i jakimi to znawcami sztuki jesteście. Zapewne nikt się nie podpisze bo oczerniać to można ale anonimowo a później prosto w oczy wyprzeć .

      • 3 2

    • rzekoma recenzja

      Zastanowić to powinna jadowa octowość wywodów pana oraz kpina z artystów malujących nogami. Klęska.Obiektywizmu.

      • 1 1

    • g*wno prawda !!!
      Nie znasz się na malarstwie , Twoja edukacja to murale.

      • 0 0

  • realnie (2)

    malarstwo amatora....niestety...widoczne gołym okiem błędy...ocieranie sie o kicz. / to w skrócie co można doświadczyć obcując z dziełami pana Kalety

    • 11 6

    • ciekawe opinie (1)

      ciekawa jestem tworczości osób krytykujących tworczośc Kalety co oni namalowali, obrazy wydają sie niektóre płaskie poniewaznie ma odpowiedniego oświetlenia w tej galerii, jest za mocne i przytłumiają kolory i faktury. a osoby krytykujące proszę o linki do Waszych twórczości chętnie pooglądam. Kaleta ma wpadki, ale przy całokształcie tego co robi to wszystko ulatuje, zacytuję jednego z artystów którzy byli na wernisażu Kalety...szkoda tej wystawy dla tych ludzi maluczkich...bo oni nie wiedza co mają przed oczami, aby wypowiadać się o jego twórczości trzeba być niestety specjalistą.....prawdziwi koneserzy i znawcy sztuki w życiu by nie wypowiedzieli takich głupot jak tu piszecie, tylko zwykli amatorzy mogą coś takiego napisać podszyte zawiścią słowa...malutcy !!!!!

      • 2 5

      • Tiku nie zobaczysz żadnych linków, osoby krytykujące, jeżeli coś malują to zapewne kółka i krzyżyki, Kaleta zawsze był szykanowany przez akademkę, ludzi którzy nie potrafią namalować konia bo się zwyczajnie go boją.....i mało kto rozumie malarstwo kreacyjne......ja już dawno nie widziałem nic takiego dobrego jak teraz w Sopocie. Nie wszystkie obrazy są dobre, ale większość, zwłaszcza te malowane z pierwszego uderzenia...no nic dziwnego, że pokazują się negatywne opinie jakoś muszą chłopcy odreagować, że Kalecie do pięt nie dorastają...no cóż nasza małostkowość polaków....;D

        • 1 4

  • SWIETNA WYSTAWA (1)

    Dużo znakomitych obrazów, świetna technika malarska!

    • 7 4

    • dariusz, zamiast komentowac swoją wystawe...

      ... Zrob moze kurs na sztaplarke i przestan krzywdzić oczy postronnych obserwatorów. Straciłem z tobą niewinność.

      • 3 1

  • ...polecam !!! (2)

    Wystawa,która zostaje w pamięci na długo...polecam!!!

    • 7 3

    • gość

      Panie Dariuszu , ktoś Pana nie lubi i to co te osoby tu bredzą ,to na Pana miejscu bym włożyła do kosza.Byłam na wystawie i uważam te negatywne opinie o Pana malarstwie za typowy obiaw zazdrości,takiej polskiej zawiści i krytykanctwa.Ktoś kto jest znawca sztuki podpisuje swoje opinie...Wystawa świetna,obrazy pokazują Pana kunszt ,rękę i oko.Gratuluję i mam nadzieję na więcej.

      • 4 3

    • zgadzam się z gosią w 100%

      trauma po oglądaniu tego turpistycznego bełkotu na poziomie skórzanych obrazów z lat '80 zostanie mi na długo.

      • 2 2

  • disco polo (1)

    ...jak w muzyce weselnej gdzie nawet dość dobry wirtuoz samouk bawi gości, to jednak muzykant - nie muzyk.

    • 7 5

    • re:

      Wydaje się, że większość (i to raczej znaczna) dziś uznanych za geniuszy malarstwa to osoby bez wykształcenia akademickiego - może raczy Pan zacząc od ich krytykowania, byłoby jeszcze zabawniej. Najwięcej dochodu przyniosły także pomysły niewykształconych muzyków, jeśli poruszymy także ten temat. Tak więc zarzut wyciągnięty z dziwnej półki.
      A z drugiej strony - były juz obrazy budzące większą wrogość I zawsze zostawał po nich śald. A budzenie emocji i ślad w pamięci to chyba właśnie to, o co chodzi w sztuce...

      • 1 3

  • wspaniałe malarstwo

    BARDZO LUBIĘ I DOCENIAM MALARSTWO MISTRZA .

    • 5 6

  • Dobra robota

    W naszym smutnym jak p.... kraju zdarzają się ludzie z pasja którzy coś robią , gratuluję wystawy.
    Te debilne komentarze o warsztacie, no cóż cała Polska szkoda pisać.

    Adam T

    • 4 3

  • Pasja i sztuka

    Znam Darka od lat. To skromny artysta o niesamowitym warsztacie malarskim. Miałem okazję widzieć Dariussa w pracy, ale również toczyć dysputy z Mistrzem poza pracownią. Nie znam się na sztuce, więc wyrażę tylko i wyłącznie prywatną opinię, która wykreowała się podczas obcowania z jego pracami. Dla mnie są niesamowicie przemawiające do wyobraźni, inspirujące i piękne. Tworzę inną sztukę, nazbyt nowoczesną i przyznam się, że troszkę zazdroszczę takiego manualnego warsztatu.

    • 4 4

  • Inny od innych

    Następny artysta, którego doceni się po jego śmierci? Bo teraz to gra kolorów nie taka, płaskie, surrealistyczne, kiczowate... Dochodzę do wniosku, że artystów mamy marnych, za to krytyków światowego formatu.

    • 4 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To: