Makabryczne historie z dawnego Gdańska w podcaście "Makabreski"

Podcast z opowieściami na pograniczu historii i fantazji "Makabreski" stworzyli Alicja i Michał Ślubowscy.
Podcast z opowieściami na pograniczu historii i fantazji "Makabreski" stworzyli Alicja i Michał Ślubowscy. Fot: Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Upiory, mordercy, skazańcy, trędowaci, kaci, czarownice - to tylko niektóre postaci pojawiające się w tych historiach. Szubienice, zbrodnie i zarazy to z kolei zagadnienia, jakie interesują autorów. Wspólnym mianownikiem wszystkich opowieści będzie szeroko pojęta groza lub makabra, stąd też tytuł "Makabreski". Za ten nowy podcast z opowieściami na pograniczu historii i fantazji odpowiadają Alicja i Michał Ślubowscy. Powstało dotąd pięć odcinków, a kolejne pojawiać się mają co tydzień we wtorek.Artykuły Michała Ślubowskiego w naszym PortaluW kręgu makabreskiMakabreska to według definicji drobny utwór literacki, w którym nastrój grozy łączy się z elementami groteski i czarnego humoru. Przykładem makabreski są niektóre utwory Edgara Allana Poego czy Rolanda Topora. W Polsce to raczej mało popularny gatunek. Jednak za sprawą Michała Ślubowskiego możemy z makabreskami obcować dzięki jego historiom, które najpierw opowiadał na swoim blogu Gedanarium w formie darmowego e-booka, a także w niektórych artykułach pisanych dla naszego Portalu. Teraz - wraz z żoną Alicją - stworzył podcast, w którym pojawić się mają nowe opowieści dotyczące głównie historii dawnego Gdańska.

"Makabreski" to podcast na pograniczu historii i fantazji.
"Makabreski" to podcast na pograniczu historii i fantazji. mat. prasowe /fb Makabreski

Historia nie jest nudnaO tym, że historia nie jest nudna, a ciekawie i inaczej opowiedziana może być fascynująca, przekonują autorzy podcastu, zachęcając przy tym do poznawania dziejów własnego miasta.

- "Makabreski podcast" są w pewnym stopniu kontynuacją pracy rozpoczętej przy makabreskowym e-booku. Historia wielu osobom jawi się jako coś nudnego; kiepskie wspomnienie ze szkoły. Tymczasem wystarczy przekazać ją w ciekawy sposób, spojrzeć na nią z nieco innej strony, świeżo, aby na nowo zainteresować tych znudzonych. "Makabreski" mają być właśnie próbą takiego nowego opowiedzenia historii. Odcinki będą ukazywać się co tydzień. Oczywiście pojawi się bardzo dużo nowych historii, a te już opowiedziane będą rozwinięte - mówi Michał Ślubowski.

Gdańskie Makabreski - upiorne historie z dawnego GdańskaPodcast to nowa forma opowieściAlicja i Michał Ślubowscy przekonują, że ludzkość nie porzuciła wiary w zaklęcia, duchy i złe siły i że nadal się nimi fascynujemy, a każda, nawet najbardziej mroczna legenda ma w sobie ziarno prawdy, którą warto poznać. Zmieniają się jedynie formy opowieści. Stąd pomysł na podcast, który staje się coraz popularniejszym gatunkiem rozrywki kulturalnej, przede wszystkim dlatego, że jest łatwo dostępny i odcinki możemy sobie w każdej wolnej chwili odsłuchać w drodze do pracy, w samochodzie czy komunikacji miejskiej.

Przeczytaj także: Być jak Mark Hunter, czyli trójmiejskie podcasty

Teksty Michała i głos AlicjiHistorie opowiadane w podcaście są pisane przez Michała Ślubowskiego - autora artykułów w naszym Portalu, absolwenta historii i gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, lokalnego przewodnika po jego rodzinnej Oliwie, twórcy bloga Gedanarium, a także autora książki "Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne" (wyd. Marpress), za którą był nominowany do Nagrody literackiej Wiatr od Morza. Z kolei jego żona Alicja odpowiada przede wszystkim za to, co słyszymy - to jej ciepłym, przyjemnym głosem opowiedziane są wszystkie makabryczne historie. Alicja Ślubowska ponadto redaguje teksty i czasem pogłębia dany temat. Z wykształcenia jest filolożką rosyjską, a na co dzień pracuje jako analityk danych.

Przeczytaj także: Nagroda literacka Wiatr od Morza. Wśród nominowanych autor Trojmiasto.pl

Opowieści z dawnego Gdańska i regionuHistorie opowiadane w podcaście sięgają czasowo, zgodnie z zainteresowaniami autorów, od średniowiecza do XIX wieku, a dotyczą przede wszystkim dawnego Gdańska. Znajdziemy tu jednak również opowieści z regionu i Pomorza czy Torunia, a także historię dotyczącą stolicy ("Bazyliszek, groza starej Warszawy").

- Skupiamy się przede wszystkim na Gdańsku oraz regionie. Zarówno Gdańsk, Toruń, jak i Elbląg łączą bardzo silne związki historyczne i kulturowe. Chcielibyśmy jednak dotrzeć do jak największej rzeszy odbiorców, stąd poszerzenie zakresu geograficznego. Koniec końców, opowiadamy o tym, co wydaje nam się interesujące - wyjaśniają Alicja i Michał Ślubowscy.
Do tej pory ukazało się pięć odcinków - odcinek pierwszy: "Upiór w klasztorze", drugi: "Ostatni kielich wina", trzeci: "Bazyliszek - groza starej Warszawy", czwarty: "Więzienia z piekła rodem" i piąty: "Śladami dawnych domów dla trędowatych".

Przeczytaj także: Gdańszczanki w historii miasta. "Czarownice, mieszczki, pokutnice" Michała Ślubowskiego

Odwiedzimy krypty, cmentarze i lochyA co nas jeszcze czeka?

- Tak jak dobry kucharz nie zdradza wszystkich swoich tajemnic, tak i my odsyłamy po prostu do słuchania naszego podcastu. Możemy jednak uchylić rąbka tajemnicy: będziemy odwiedzać krypty, cmentarze, lochy i podziemia, towarzyszyć katu w jego pracy, zgłębimy zjawiska paranormalne, a także różne medyczne zagadnienia. Jednym z nich będzie życie i działalność gdańskich lekarzy podczas różnorakich epidemii, które nawiedzały miasto: ich postawy wobec zarazy, zalecenia oraz ich wywody, skąd w ogóle bierze się morowe powietrze. Wśród nich znajdzie się miejsce na relację doktora Gottwalda, który z powodu epidemii dżumy stracił swoje własne dzieci - zdradzają część swoich planów autorzy podcastu.
A gdzie można słuchać "Makabresek"?

Podcast znajdziecie na stronie projektu, na stronie facebookowej, a także na popularnych portalach streamingowych, tj.:

Opinie (14) 3 zablokowane

 • Nie od dziś naukowcy biją na alarm, że to wszystko wytwory wyobraźni ludzi chorych na schizofrenię. (1)

  A naukowcy zawsze mają rację.

  • 6 14

  • zawsze, zawsze, zawsze

   to takie magiczne

   • 0 2

 • Uwielbiam Podcasty

  Od wielu lat regularnie słucham Podcastów. Zwykle słucha w drodze do/z pracy. The Joe Rogan Experience, Rich Roll, Making Sense-Sam Harris. Z polskich najbardziej lubię Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS. Jeśli ktoś ma talent i jest bardzo rzetelny jeśli chodzi o informacje które przekazuje to z pewnością osiągnie sukces. Niestety w gąszczu tysięcy podcastów ciężko jest znaleźć większą grupę słuchaczy i przetrwać mimo talentu.

  • 7 4

 • Dziękujemy!

  Dziękujemy za napisanie o naszym podkaście i zapraszamy do słuchania! :)

  • 35 6

 • W internecie dostępna jest książka pana Ślubowskiego "Gdańskie makabreski". (5)

  Przeczytałem, ciekawa lektura. Nie trzeba kupować. Można ściągnąć za darmo na swój komputer.
  Historia/Gdańskie-Makabreski.pdf

  • 3 5

  • (1)

   Lepiej kupić i wesprzeć autora:)

   • 8 1

   • Gdzie kupić?

    • 0 1

  • Co Ty teraz jakieś piractwo promujesz? (1)

   To jest proste. Autor napisał arcydzieło kto chce przeczytać musi zapłacić .
   Taki prosty przykład :
   Piekarz wyrabia i piecze chleb to jemu też trzeba zapłacić za pracę i chleb.
   Czy czegoś nie rozumiesz ? Jak nie rozumiesz to niedobrze . Koniec kropka.

   • 2 1

   • Z kim ty próbujesz prowadzić dyskusję?

    Dla typowego pirata to nie jest kradzież, bo autor nie traci fizycznego dzieła tylko zbiór zer i jedynek zapisanych na dysku i nieważne że stracił swój czas na ich stworzenie i zapisanie.

    • 1 0

  • Chleb sobie też za darmo bierzesz?

   • 1 0

 • I następny" Janusz" (3)

  Nie kupujcie tylko ściągajcie .Jakaś masakra , to jest kradzież!
  Autorowi się należy i już ,tyle w temacie .
  Pisanie podcastów to bardzo ciężka praca!!!!

  • 2 3

  • Nie chodziło o podcast a książkę "Gdańskie makabreski". Jest ona dostępna jedynie w formie bezpłatnego ebooka, nie można go nigdzie kupić...

   • 1 0

  • To po co ją umieszczał w internecie? Chyba tylko dlatego, że to dno i nikt nie chciał tego kupić!

   • 0 1

  • Praca?

   Pisanie bzdur to praca?

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwszym teatrem powojennym w Trójmieście jest...?

 

Najczęściej czytane