• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Magia Orientu. Interesujący prolog Tygodnia Chińskiego

Łukasz Rudziński
3 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Zobacz "Piękny świat kolorowych Chin" w pigułce w naszym materiale z prologu Tygodnia Chińskiego.

Tańce, sztuki walki, tradycyjna chińska muzyka, elementy kaligrafii i piękne kolorowe kostiumy, a wszystko to opatrzone wstępem chińskiej konferansjerki i polskiej tłumaczki jej słów - to składniki spektaklu "Piękny świat kolorowych Chin", który promowany był jako "Jedwabny szlak: Impresje". Największą zaletą prologu Tygodnia Chińskiego w Teatrze Szekspirowskim jest jego wartość kulturoznawcza.Zobacz wszystkie wydarzenia Tygodnia Chińskiego w GdańskuFormuła występu grupy artystycznej Gannan Normal University przypominała wykład kulturoznawczy z barwnymi, mieniącymi się od kolorów i działającymi na wyobraźnię przykładami. Na scenę wchodziły dwie efektownie ubrane panie - chińska konferansjerka i polska tłumaczka - przybliżając każdy kolejny numer. Jeśli był to występ muzyczny, wraz z nimi pojawiali się muzycy, prezentujący instrument, na którym zaraz będą grać. Po kilku słowach wstępu i wyjaśnienia, skąd pochodzi i jaka jest rola przybliżanego elementy kultury Chin (instrumentu, tańca, kostiumu lub techniki walki), rozpoczynał się właściwy występ.

Taki model prowadzenia widowiska częściej zdarza się w cyrku niż podczas show, jakie niemal co roku organizowane są przez Instytut Konfucjusza z okazji Chińskiego Nowego Roku w Teatrze Szekspirowskim. Tym razem zaproszone przez Instytut widowisko w dużej mierze było formą zapoznania z publiczności wybranymi fragmentami bogatej kultury Chin. I właśnie wartości poznawcze dominowały nad czysto artystycznymi.

Jednym z ciekawszych elementów "Pięknego świata kolorowych Chin" był taniec grupowy "Piękno niebiesko-białej porcelany". Jednym z ciekawszych elementów "Pięknego świata kolorowych Chin" był taniec grupowy "Piękno niebiesko-białej porcelany".
Widzowie mieli okazje poznać tańce (m.in. zwiewną, poprzedzoną występem wioślarzy kobiecą "Historię Jedwabnego Szlaku" oraz tańce mniejszości narodowych - ujgurskiej, koreańskiej, mongolskiej, tybetańskiej czy mniejszości Yi). Podziwialiśmy też pełen gracji występ czterech tancerek z porcelanowymi biało-niebieskimi naczyniami. Imponowało przygotowanie fizyczne występujących - szczególnie tancerza wykonującego układy kojarzone przez nas jako sztuki walki, w Chinach związane z filozofią życia - tai chi czy wushu (mylnie nazywane kung-fu) - walkę na miecze czy walkę z cieniem.

Przeczytaj także: Niebawem tydzień z kulturą Chin

W pewnym momencie scena zamieniła się w... wybieg modeli w tradycyjnych strojach chińskich, również tych zaprojektowanych przez studentów Gannan Normal University z inspiracji strojami ludności mówiących językiem hakka.

Najlepiej wypadły jednak momenty muzyczne - zarówno solo "Szczęśliwe spotkanie" na flecie bambusowym, jak i solo na "chińskich skrzypcach" czyli erhu (zagrane razem z pokazem tai chi) stanowiły mocne punkty programu. Jednak duet erhu i innego tradycyjnego instrumentu szarpanego pipa (zbliżonego do lutni) zachwyciło najbardziej. Szczególnie zaś żywy, skoczny "Wyścig koni", doskonale oddany przez muzyków grających na tych instrumentach. Wspaniale brzmiało również trio na erhu, guqin (typ chińskiej cytry) i xiao (rodzaj fletu).

W niespełna półtoragodzinnym pokazie znalazło się miejsce na różnorodność i dostrzeżenie m.in. mniejszości etnicznych wraz z ich tradycyjnymi strojami i tańcami. W niespełna półtoragodzinnym pokazie znalazło się miejsce na różnorodność i dostrzeżenie m.in. mniejszości etnicznych wraz z ich tradycyjnymi strojami i tańcami.
Oczywiście najbardziej widowiskowe były występy zbiorowe. Szczególnie te taneczne, połączone z elementami sztuk walki lub wywiedzione z opery chińskiej (taniec bród). Jednak występ studentów i ich nauczycieli z Gannan Normal University dawał przede wszystkim możliwość spotkania z oryginalną, tradycyjną sztuką Chin, z zaznaczeniem jej różnorodności także w wymiarze etnicznym. Nawet jeśli spektakl ten okazał się opowieścią o bogactwie kultury Chin dla początkujących, nie sposób odmówić tej opowieści wielu pełnych uroku momentów (zdecydowaną większość z nich zobaczyć można w naszym materiale wideo).

Na więcej nie trzeba będzie długo czekać. Już 12 października rusza Tydzień Chiński, organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski. Impreza potrwa do 21 października. Będzie można poznać nie tylko tradycyjne, ale również współczesne oblicze Chin - poprzez teatr, film czy sztuki wizualne. Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 15 do 60 zł.

Miejsca

Opinie (16) 5 zablokowanych

 • Piękne wydarzenie

  To był wspaniały wieczór w Teatrze Szekspirowskim. Wspaniałe stroje i umiejętności chińskiej grupy artystycznej.
  Brawo Artyści !!

  • 8 5

 • ja na "Hamleta" pójde, widziałam to przedstawienie w Londynie- mega

  Fajnie że będzie u nas w Gdańsku, oby tylko napisy nie spartaczyły całego spektaklu jak to było na Klacie

  • 6 3

 • Przyjemny wieczór

  Choć spodziewałem się raczej większego widowiska, to nie wyszliśmy z żoną zawiedzeni. Chińczycy wnieśli dużo dobrej energii. Mam nadzieję, że podczas Tygodnia Chińskiego będzie podobnie.

  • 4 3

 • dla przypomnienia (9)

  Chiny to państwo komunistyczne (Chińska Republika Ludowa), w którym rządzi Komunistyczna Partia Chin. W Chinach łamane są prawa człowieka, a kilka milionów ludzi jest więzionych w obozach pracy.

  Wszystkim widzom życzę udanej zabawy w trakcie Tygodnia Chińskiego.

  • 13 14

  • Dla tych co nie byli w Chinach (2)

   Bogactwo i przepych ...
   Nowe drogi i nowe luksusowe auta na drogach ( Audi/BMW/Mercedesy/ ale i Skody SuperB / Volvo / Fordy... )
   Największe kasyna na świecie - 4x większe niż w USA
   Największa liczba milionerów i miliarderów
   Niezliczone nowe estakady i mosty w tym najdłuższy na świecie
   Kolej która pędzi ponad 200 km/h w mieście taka ich SKM-ka o tej poza miastem nie wspomnę bo po co nasze Pendolino zawstydzić
   Ceny jak w Polsce... zarobki w miastach większe niż w Polsce
   Cena metra2 mieszkania jak w Gdańsku

   • 7 3

   • To ma usprawiedliwić łamanie praw człowieka i więźniów w obozach pracy?

    • 7 3

   • przepych i kontrastująca z nim nędza wielu ludzi

    niezliczone pseudobezkolizyjne skrzyżowania i stan środowiska miejskiego nie do wytrzymania

    pracowici mieszkańcy kradnący na potęgę pomysły wymyślone gdzie indziej

    ciasne mieszkania skłaniające mieszkańców do aktywnego spędzania czasu w parkach i na placach miejskich: masowa gimnastyka poranna i tańce wieczorem w centrach miast.

    uzależnienie od hazardu bardzo wielu ludzi

    warto ten kraj odwiedzać, nie warto się nim przesadnie fascynować.

    • 3 2

  • a Kiedy miesiac Budyniowy?

   a nie on trwa nieprzerwanie od 20 Lat???

   • 5 1

  • Nie wspominając już o masowym wycinaniu organów ludzkich na handel. Polakom wystarczy pokazać trochę świecidełek i przestaja racjonalnie myśleć.

   • 3 0

  • (1)

   Ciekawe, gdzie wyprodukowano urządzenie, z którego wysłałeś ten post?

   • 2 0

   • urządzenie wyprodukowano w Japonii

    • 1 0

  • Dla przypomnienia 2 (1)

   Co nie znaczy, że nie jest to kraj o niesamowicie pięknej i bogatej kulturze, fascynującym języku. A kulturę ten spektakl przedstawia, to nie wiec polityczny czy zjazd partii.

   • 4 0

   • Dla przypomnienia 3

    Bojkot (ang. boycott) - zerwanie kontaktów (handlowych, ekonomicznych, stosunków dyplomatycznych, towarzyskich, zawodowych) w celu wywarcia nacisku, wyrażenia protestu lub wywarcia presji (wymuszenia ustępstw).

    • 2 1

 • horror (2)

  czy wam drodzy rodacy z tego dobrobytu już całkiem rozum odebrało? toż to czysta komunistyczna propaganda...przecież w chinach nadal rządzi partia komunistyczna która wykorzystuje w sposób niewolniczy swój naród...czemu nikt tu nie pisze o codziennym łamaniu praw człowieka, ciągle obowiązkowej przymusowej aborcji czy polowaniu na ludzi w celu nielegalnego pobierania narządów do przyczepów których liczba w chinach przekracza 150000 tysięcy....czemu nikt uczciwe nie pisze że nasza wymiana handlowa jest jak 1 do14 czyli mówiąc krótko ich chiński badziew przyjeżdża w wagonach które wracaj puste do chin ....to jest ten tzw. jedwabny szlak...każda złotówka wydana na szmelc chiński jest inwestowana w chińska armie....te wszystkie instytuty Konfucjusza zakładane u nas na polskich uczelniach to agenda wywiadu chińskiego ....przecież te same instytuty są usuwane z usa czy wielkiej Brytanii właśnie za działalność szpiegowska...te wszystkie występy i pokazy są tylko po to aby oswajać głupich polakówów z chinami...przecież duign doradca geopolityczny putina otwarcie mówi o projekcie euro-azji pod dyktatem chini i rosji od Władywostoku do Lizbony,,,czyli taka powtórka z 1920r tylko tym razem nie ma komu zatrzymać tej azjatyckiej dziczy w tej zlewaczałej i ogłupiałej europie...niestety Polska również dołączyła do tego chocholego tańca...patrząc po tych miernotach po obu stronach sceny politycznej nie widzę szans na ocalenie naszej ojczyzny...obawiam się że przyjdzie nam położyć życie w momencie próby jak naszym dziadkom bo nic innego nie da się zrobić poza walka o naszą ojczyznę i śmierć z honorem...smutne ale jakże prawdziwe

  • 8 8

  • Byłeś w aptece? (1)

   • 3 4

   • Byłeś w aptece? I to jest twój kontrargument? Jesteś zwykłym niedouczonym ignorantem. Zainteresuj się co się naprawdę dzieje, a nie łykasz kolorową propagandę prosto z Chińskiej Republiki ludowej

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywały się sopockie krasnale, które według legendy zamieszkiwały podziemne miasteczko?

 

Najczęściej czytane