stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Magda Jończyk: W szerpańskim domu

"Plama" Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza na spotkanie z Magdą Jończyk w ramach cyklu spotkań z podróżnikami "Na krańcach świata".

w każdy czwartek (od 01.04 do 25.06.2020), godz. 18:00

Wstęp wolny
kwi 18

sobota, godz. 19:00 - 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Magda Jończyk od 10 lat wędruje w Himalajach. Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha...

16 stycznia (czwartek) zaprasza na fotograficzną relację z pobytu w himalajskich wioskach, wśród Szerpów, kiedy namioty ekspedycyjne już dawno zostały spakowane, a baza zamknięta.

Szerpowie - słynący z siły i odwagi wysokogórscy przewodnicy, wspinacze, porterzy - mieszkają w Nepalu, u podnóża Mt. Everestu. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko, jakiego się podejmują, przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach i ich poświęceniu mówi się na całym świecie.

Jak żyją ludzie, których imię nierozłącznie pojawia się w kontekście wysokogórskich, często wysokobudżetowych ekspedycji? O czym myślą?

MAGDA JOŃCZYK - Podróżniczka, fotografka, przewodniczka i organizatorka trekkingów w Himalajach. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pracowała w Filharmonii Bałtyckiej, w firmie informatycznej przy tworzeniu i wprowadzaniu na rynek najlepszego syntezatora mowy.

Projektowała strony i aplikacje internetowe w jednym z banków. Od 2010 r. przemierza Himalaje Nepalu. Wędrowała po Małym Tybecie, Sikkimie, Tybecie. Ma za sobą marsze w górach skalistych Kanady, w Pirenejach, Alpach, Dolomitach, górach Kaukazu, w Atlasie, w Himalajach Garhwalu, Karakorum.

Od 2016 r. corocznie w Nepalu spędza blisko pół roku m. in. realizując swoje wysokogórskie marzenia: sześciotysięczniki, przejścia przez wysokie przełęcze. Szczególnie zżyta z mieszkańcami regionu Khumbu, czyli z Szerpami z rejonu Everestu, który stał się jej drugim domem. Przeważnie wędruje sama.

Więcej na: www.magdajonczyk.com

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę dobecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?