• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

MOZARTIANA - Mozart Kameralnie - Matthias Höfele & Polish String Quartet Berlin

Zapraszamy na koncert kameralny otwierający XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, który odbędzie się 21 sierpnia w Dworze Artusa. Wystąpią znakomici instrumentaliści orkiestry Deutsche Oper Berlin: klarnecista solo - Matthias Höfele oraz koncertmistrz - Tomasz Tomaszewski z Polish String Quartet Berlin.

W programie koncertu usłyszymy:
Kwartet smyczkowy C- dur KV 465
"Dysonansowy" oraz Kwintet klarnetowy A-dur KV 581.
"(...) w najprostszej tonacji C-dur, ale rozpoczęty wyjątkowo "pikantną przystawką": powolnym wstępem pełnym chromatyki. Efekt? Kiedy wysłuchamy owego pełnego napięcia Adagia, to pierwszy temat Allegra zabrzmi nadzwyczaj prosto i pięknie, wręcz "słodko". Na ów wstęp wielu pierwszych wykonawców zareagowało jak bohaterka filmu "Różyczka", gdy po raz pierwszy w życiu poczęstowano ją wytrawnym francuskim winem: "kwaśne jakieś". Minęło jednak stosunkowo niewiele czasu i ów Kwartet smyczkowy C-dur KV 465, za sprawą owego "kwaśnego" wstępu opatrzony przydomkiem "Kwartetu dysonansowego", stał się najpopularniejszym utworem Mozarta na taką obsadę.(...)

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Badając od lat skojarzenia smakowe, jakie dźwięki budzą u ludzi, profesor psychologii eksperymentalnej Uniwersytetu w Oxfordzie Charles Spence zauważył, że wysokie odbierane są zazwyczaj jako słodkie, natomiast niższe - jako kwaśne. Taka byłaby zatem "gama smaków" klarnetu, który może śpiewać w imponującej skali ponad trzech oktaw. W dole - jak kontralt, w górze - jak sopran, i to koloraturowy. Na instrument ten, z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, we wrześniu 1789 roku Mozart skomponował Kwintet klarnetowy A-dur."

Danuta Gwizdalanka "O smakach w rogu obfitości Mozartowskiej muzyki" ((fragment komentarza do
programu festiwalu).


XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
MOZART KAMERALNIE

Program

WOLFGANG AMADEUS MOZART
Kwartet smyczkowy C- dur KV 465 Dysonansowy
Kwintet klarnetowy A-dur KV 581

Wykonawcy
Matthias Höfele, klarnet
Polish String Quartet Berlin
Tomasz Tomaszewski, skrzypce
Magdalena Makowsk, skrzypce
Sebastian Sokół, altówka
Maria Pstrokońska-Mödig, wiolonczela

Opinie

Sprawdź się

Tryptyk "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga można zobaczyć w: