• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

MOZARTIANA - Mozart 1770... Grand Tour

Zapraszamy na piąty koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana - "Mozart 1770... Grand Tour", który odbędzie się 24 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim. Wystąpi Nando Citarella z zespołem Compagnia "La Paranza", którzy zabiorą nas do Mediolanu, Florencji, Rzymu i Neapolu czyli śladami autentycznej podróży Mozarta w 1770 roku.

"Podróże kształcą? Wierzyli w to również nasi przodkowie, toteż już od XVI wieku młodzi mężczyźni z bogatych rodzin decydowali się na kosztowną, nie zawsze wygodną i bezpieczną, ale za to atrakcyjną formę edukacji zwaną "Grand Tour", czyli wielką podróżą, której celem były Włochy uważane za kolebkę europejskiej kultury. Podziwianie południowych krajobrazów i zabytków uznano za nieodzowny składnik edukacji młodych mężczyzn z wyższych sfer. Po przekroczeniu Alp zwiedzano Mediolan, potem Florencję, Rzym i jechano aż do Neapolu, będącego trzecią po Londynie i Paryżu metropolią na naszym kontynencie. Podróż taką odbył również Wolfgang Amadeusz Mozart w 1770 roku (...)
Wiemy sporo o jej przebiegu z listów wysyłanych przez podróżników do rodziny w Salzburgu. Znając repertuar wystawiany na włoskich scenach wiemy też, czego Mozart wówczas słuchał, ucząc się "włoskiego stylu" u źródła. A jaką jeszcze muzykę mógł słyszeć? Zapewne taką, której wprawdzie nie zanotowano, ale która przetrwała w tradycji i zainspirowała (...) spektakl Compagnii "La Paranza". Podobnie zresztą jak muzyka samego Mozarta".

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Danuta Gwizdalanka "O smakach w rogu obfitości Mozartowskiej muzyki" (fragment komentarza do programu festiwalu)


XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
MOZART 1770... GRAND TOUR

Wykonawcy
Nando Citarella - Compagnia "La Paranza"
Gabriella Aiello śpiew
Nando Citarella śpiew, bębny
Vanessa Cremaschi skrzypce, śpiew
Salvatore Rotunno gitara, śpiew
Francesco Mammola mandola, mandolina
Salvatore Zambataro akordeon, chromatica, klarnet

Opinie

Sprawdź się

Pierwszym teatrem powojennym w Trójmieście jest...?