• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

MOZARTIANA | Koncert Inauguracyjny

Zapraszamy na Koncert Inauguracyjny XVII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który odbędzie się 24 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, Zabrzmią divertimenti oraz serenada Mozarta i Rabińskiego w wykonaniu znakomitej Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

"W czasach Mozarta ucztom towarzyszyła głównie muzyka instrumentalna. Wykonywało się ją wtedy, gdy gospodarz i jego goście raczyli się przy stole, a także "na deser", już po kolacji, zwłaszcza jeśli muzykalny pan domu sam zasiadał wśród muzyków. Arcybiskup Hieronymus Colloredo chętnie zaś grywał na skrzypcach w swojej orkiestrze, toteż zapewne w karnawale 1772 roku grał Divertimento F-dur (...), a skomponowane wtedy przez 16-letniego Mozarta. Już pierwsze takty wprowadzają w znakomity nastrój, a taki przecież był cel owej towarzyskiej rozrywki. Przyjemności mogą być jednak rozmaite, więc w swoim "trzydaniowym menu na instrumenty smyczkowe" Mozart zadbał o zróżnicowanie nastrojów.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


(...) muzyki słuchano ciągle w warunkach, o których tak pisał nieco wcześniej angielski podróżnik Charles Burney: "W piękne letnie noce o każdej porze można natrafić na uliczne serenady... Wieczory poprzedzające dni imienin pięknych dam obfitowały w ten rodzaj rozrywki i nieraz mimo późnej pory w kilka chwil wszystkie okna były wypełnione, a muzyków otaczał oklaskujący ich tłum". Tak zapewne grywano jeden z najpopularniejszych utworów Mozarta, nieomal symbol muzyki beztroskiej, lekkiej i przyjemnej: Eine kleine Nachtmusik (...)

(...) Pomiędzy tymi dwoma divertimentami Mozarta (...) zabrzmi jeszcze jeden utwór tak właśnie zatytułowany, tyle że młodszy o prawie 250 lat, bo napisany w 2018 roku. Jego twórcą jest Jacek Ansgar Rabinski, kompozytor, gitarzysta i pianista urodzony w 1956 roku w Warszawie. Chciałoby się dodać: urodzony dokładnie 200 lat po Mozarcie, 1000 km dalej na północny wschód od Salzburga. Dodajmy więc do tych okrągłych cyfr jeszcze jedną: utwór powstał na 50-lecie istnienia orkiestry Amadeus i dlatego nosi okolicznościowy tytuł Divertimento "Amadeus"(...)"
Danuta Gwizdalanka "O smakach w rogu obfitości Mozartowskiej muzyki" (fragment komentarza do programu festiwalu)

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
KONCERT INAUGURACYJNY

Program
Wolfgang Amadeus Mozart - Divertimento F-dur KV 138
Jacek Ansgar Rabiński - Divertimento "Amadeus"
Wolfgang Amadeus Mozart - Serenada G-dur "Eine kleine Nachtmusik" KV 525

WYKONAWCY
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS
Agnieszka Duczmal dyrygent

Opinie

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?