• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Lwów nie oddamy - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 660-59-46
wystawia:
Teatr Miejski
czas trwania:
1 godz. 50 min. (1 przerwa)
w ramach wydarzenia:
14. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
8.0
1 ocena
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Lwów nie oddamy
Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły

Premiera: 26 sierpnia 2018

Miniony rok to nie tylko setna rocznica zakończenia Wielkiej Wojny i pojawienia się Polski na mapie. To także stulecie relacji polsko - ukraińskich. Walki o Lwów w 1918 roku wyznaczają początek pasma klęsk we wzajemnych relacjach: z perspektywy polskiej to Polskie Orlęta i obrona Lwowa; z perspektywy ukraińskiej - to pogrzebanie szans na niepodległość. Po raz pierwszy w nowoczesnej historii w relacjach polsko-ukraińskich to Polacy stają na przeszkodzie emancypacji państwowej Ukraińców. Stereotypy i wzajemne niechęci do dziś nie pozwalają na sensowną rozmowę.

Spektakl powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych twórcy przedstawienia starają się odpowiedzieć na pytanie, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią. Choć tyle mamy wspólnego w teraźniejszości, tak wiele dzielimy planów i obaw o przyszłość, nasze relacje wciąż układamy pod dyktando trudnej przeszłości.

"To nie są ostateczne odpowiedzi na pytanie o polsko-ukraińskie relacje, ale pokazują, że świat jest skomplikowany, że jego opis nie mieści się w jednozdaniowym wyimku z podręcznika, rodzinnym przekonaniu przekazywanym z pokolenia na pokolenie czy prasowym nagłówku.", Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza.

"Szyngiera odnosi artystyczny sukces między innymi dlatego, że nie sili się na szukanie w tej skomplikowanej sytuacji cudownych recept. Zaprasza raczej do trudnej rozmowy zarówno nas, Polaków, jak i Ukraińców - w końcu obserwując rzeczywistość, chyba nikt z nas nie ma złudzeń, że jesteśmy na siebie niejako skazani.", domagalsiekultury.pl.

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Scenografia: Przemysław Czepurko, Katarzyna Ożgo
Kostiumy: Ireneusz Zając
Dramaturgia: Olga Maciupa
Światło: Michał Stajniak
Muzyka: Jacek Sotomski
Wideo ze Lwowa: Miłosz Kasiura

Obsada:
Oksana Czerkaszyna, Dagny Cipora, Małgorzata Machowska, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Robert Żurek, Jacek Sotomski (gitara)

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie 1 zablokowana

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery