Wiadomości

Lukrecja nagrodzona na Węgrzech

Janja Vuletic na Konkursie i Festiwalu Operowym  w węgierskim Szeged, otrzymała główną nagrodę za rolę kobiecą.
Janja Vuletic na Konkursie i Festiwalu Operowym w węgierskim Szeged, otrzymała główną nagrodę za rolę kobiecą. fot. Łukasz Unterschuetz

Chorwacka mezzosopranistka Janja Vuletic z gdańskiego spektaklu "Gwałt na Lukrecji" Opery Bałtyckiej, zdobyła główną nagrodę na Konkursie i Festiwalu Operowym w węgierskim Szeged. Swój sukces okupiła tymczasową utratą głosu.Tegoroczny konkurs nie obył się bez emocji. W prezentowanym dwukrotnie "Gwałcie na Lukrecji"- 12 i 13 listopada, mieli wziąć udział ci sami soliści. Jednak tuż przed pierwszym spektaklem zachorowała odtwórczyni głównej partii Janja Vuletic.

-Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy weźmie udział w konkursie. Na wszelki wypadek, w trybie ekspresowym, sprowadziliśmy z Warszawy drugą odtwórczynię tej partii w naszej inscenizacji - Alicję Węgorzewską. Chorwatka jednak zmobilizowała się i dzięki drastycznej kuracji sterydowej stanęła na scenie. Wypadła świetnie, jednak sukces i owacje okupiła utratą głosu. Drugi spektakl ratowała więc Alicja Węgorzewska - wyjaśnia Jerzy Snakowski zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej.

Mimo tych "przygód", gdy w poniedziałek wieczorem (17 listopada),ogłoszono laureatów w Konkursie i Festiwalu Operowego na Węgrzech okazało się, że nagrodę główną za rolę kobiecą otrzymała właśnie Janja Vuletic grająca partię Lukrecji. Natomiast nagrodę za role męską otrzymał Polak Adam Diegel występujący w operze "Adriana Lecouvrerur" Francesco Cilea wyprodukowanej przez Szegedi National Theatre.

- Dobrze, że w podbramkowej sytuacji nie zrobiliśmy tego, co kilka dni wcześniej uczynili Amerykanie. Gdy im przeziębił się tenor, to mimo tego odgrywał swoją rolę na scenie, podczas gdy jego dubler śpiewał z orkiestronu. My jednak nie zgodziliśmy się na tego rodzaju pantomimę z dubbingiem. Wyszło to na dobre przedstawieniu, które publiczność nagrodziła długimi oklaskami - relacjonuje Snakowski.

Konkurs i Festiwal Operowy ma na celu podkreślenie teatralnego charakteru opery. Dlatego jury, pod przewodnictwem słynnego reżysera, Anatolija Wasiliewa, wybierając najlepszego śpiewaka i śpiewaczkę, zwraca uwagę nie tylko na walory głosowe, ale przede wszystkim na kreacje wokalno-aktorskie.

Odbył się on w dniach od 2 do 17 listopada. Jego inicjatorem jest francuska stacja z muzyką klasyczną Mezzo TV - obecna w 40 krajach w Europie, dzięki czemu operomaniacy mogli śledzić wszystkie spektakle w telewizji.

W tegorocznej, edycji Konkursu obok gdańskiej Państwowej Opery Bałtyckiej zostały zaproszone teatry: Opera DiCapo z Nowego Jorku, Opera z Rennes z Francji, Opera z Bremy, miejscowa Opera Szegedyńska.

Janja Vuletic
Chorwatka znalazła się w Operze Bałtyckiej w drodze przesłuchań przeprowadzonych w Niemczech, Francji, Polsce, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech. Ukończyła wiedeński Music University oraz Konserwatorium Muzyczne w Dubrovniku. Występowała na tak renomowanych scenach jak barcelońska Liceu czy Opera w Zurychu. Jest laureatką wielu nagród, w tym jednego z najważniejszych konkursów wokalnych - Belverede w Wiedniu. W swoim repertuarze posiada m.in. partię Olgi w "Eugeniuszu Onieginie", Orłowskiego w "Zemście nietoperza", Cherubina w "Weselu Figara".

Opinie (13) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

20

sierpnia

21

sierpnia

Muzyczne Lato Vol. 5 - Faza... Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

50 zł za toaletę? Restauracje nie chcą klientów "na gapę"
Nawet 50 zł za toaletę w lokalu
Walka ze sztuką uliczną w Gdańsku się zaognia. Artyści: nie przestaniemy grać!
Walka ze sztuką uliczną się zaognia

Kulinaria

Do restauracji z pupilem. Lokale przyjazne zwierzętom
Lokale przyjazne zwierzakom
Okiem dietetyka: domowe lody bez cukru
Jak zrobić domowe lody bez cukru?

Sprawdź się

Ile rejsów odbył w swojej "karierze" parowiec Sołdek?