• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Łukasz Rogiński - wystawa

Zapraszamy na wystawę niezwykłego gdańskiego artysty - grafika, malarza i ceramika Łukasza Rogińskiego. Prace artysty będzie można oglądać w przestrzeni Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury od 12 do 30 listopada.

17 lutego - 2 czerwca 2024

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 18 zł

w każdy czwartek (do 06.06), godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Łukasz Rogiński urodził się w Wilnie w 1936 roku. Jest artystą grafikiem, malarzem i ceramikiem. Wychował się w artystycznej rodzinie. Jego rodzice byli artystami malarzami, a wuj Stanisław Żukowski to znany wileński grafik. Po II Wojnie Światowej państwo Rogińscy z dziećmi osiedli w Gdańsku.
Artysta ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom (1960) w pracowni Piotra Potworowskiego. Po studiach, poza działalnością artystyczną zajmował się pracą dydaktyczną, m.in. w Studium Nauczycielskim w Ełku i społeczną, m.in. warsztaty dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych Fundacji Sprawni Inaczej. Czynnie uczestniczył w odbudowie Gdańska ze zniszczeń wojennych. Jest autorem, m.in. zdobień na fasadach kamienic przy ul. Grobla I i ul. Szerokiej (1969). Jego dziełem jest także fontanna na Skwerze Kościuszki w Gdyni (1974).

Łukasz Rogiński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach graficznych krajowych i międzynarodowych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu wystawach indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych licznych muzeów i bibliotek oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Jego grafiki i rysunki były darami dla ważnych osobistości, m.in. dla Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Margaret Thatcher, Edwarda Kennedyego i Jane Fondy. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi,  Za zasługi dla Gdańska i Zasłużonym Ziemi Gdańskiej. Był laureatem nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia). 

Opinie

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?