stat
Impreza już się odbyła

Łukasz Rogiński - rysunki inspirowane dramatami Williama Shakespeare'a

Łukasz Rogiński jest artystą spełnionym. W swojej karierze odebrał wiele laurów, nagród i wyróżnień. Mimo imponujących osiągnięć kontynuuje działalność artystyczną. Jak mówi, "każdy artysta, bez względu na to, czy ma pięć lat, czy osiemdziesiąt pięć, czuje potrzebę pokazania swego dzieła".

Na wystawie w Piwnicy Romańskiej, począwszy od 26 listopada 2021 roku, będzie można podziwiać rysunki inspirowane dramatami Williama Shakespeare'a. Skąd taka inspiracja?

- Podstawowym tworzywem dzieła jest wyobraźnia - wyjaśnia Łukasz Rogiński. - Jeśli wyobraźnia odbiorcy pokryje się z wyobraźnią twórcy, wtedy dzieło zaczyna żyć. William Shakespeare w prologu do dramatu "Henryk V" zwraca się z prośbą do widzów o włączenie wyobraźni...

Obróćcie w tysiąc jednego człowieka i armię stwórzcie siłą wyobraźni. Koń ze słów tylko wam niech w myślach stanie żywy, i ziemię dumnie rwie kopytem. W waszą myśl królów odziejemy, na niej będą przemierzać i lądy, i lata, zbierając dzieło niezliczonych godzin w jedną klepsydrę.
"Henryk V" Williama Shakespeare'a w przekładzie Piotra Kamińskiego

Łukasz Rogiński przy pracy.
Łukasz Rogiński przy pracy. Źródło: https://ceramika.roginski.pl/o-nas/


ŁUKASZ ROGIŃSKI urodził się w Wilnie w 1936 roku. Oboje rodzice byli artystami malarzami, a wuj, Stanisław Żukowski, to znany wileński grafik.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Piotra Potworowskiego. Zajmował się grafiką, malarstwem, ceramiką.

Jego prace otrzymali: Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy, Jane Fonda. Odznaczony odznaką "Za zasługi dla Gdańska", Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką "Zasłużonym Ziemi Gdańskiej" oraz nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).

Do jego projektów i realizacji należą między innymi fasady kamieniczek przy ul. Grobla i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969 r.) oraz fontanna na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974 r.).

Prace Łukasza Rogińskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Szczecinie, Muzeum Gdańska, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Biblioteki PAN w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w graficznych konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1989 r. zajął się ceramiką, prowadząc warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Jego przygoda z grafiką zakończyła się, jednak nie zaprzestał działalności artystycznej, czego dowodem jest wystawa w Piwnicy Romańskiej.

Łukasz Rogiński w Piwnicy Romańskiej, 2019 r.
Łukasz Rogiński w Piwnicy Romańskiej, 2019 r. Fot. Marcin Fedoruk, MAG

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaką inicjatywę łączącą kulturę z przestrzenią miasta wymyślił i koordynuje związany z Klubem Plama Szymon Wróblewski?