Wiadomości

Ludzka praca na srebrnym ekranie

Festiwal rozpocznie się od pokazu filmu "Fenomen Bruno Gröninga", urodzonego w 1906 roku w Gdańsku... no właśnie: cudotwórcy, czy szarlatana?
Festiwal rozpocznie się od pokazu filmu "Fenomen Bruno Gröninga", urodzonego w 1906 roku w Gdańsku... no właśnie: cudotwórcy, czy szarlatana? mat. prasowe

160 filmów z całego świata, 5 dni projekcji dokumentów poświęconych pracy człowieka - 22 kwietnia rozpoczyna się jedyny na świecie tematyczny festiwal filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival.Filmy poświęcone aktywności zawodowej, sposobom przetrwania w różnorodnych warunkach pracy na całym świecie czy wreszcie pasjom twórczym, wokół których obraca się życie wielu osób - tak w skrócie można streścić rozpoczynający się w środę (22 kwietnia) festiwal Gdańsk DocFilm. Ta rozrastająca się z roku na rok impreza już po raz siódmy przybliży mieszkańcom Trójmiasta dokumenty poświęcone pracy.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania filmów dokumentalnych w telewizji, a coraz bardziej popularne staje się ich oglądanie w kinach. Ponad 20 filmów prezentowanych na festiwalu będzie miało swoją polską premierę - zapowiada dyrektor festiwalu, Kazimierz Beer. - Ponadto duża część ich twórców to debiutanci, którzy swoje dzieła zaprezentują po raz pierwszy.

W ramach imprezy będzie można zobaczyć takie obrazy jak m.in. "Transit Dubai" opowiadający o mieszkańcach Dubaju, którym trudno odnaleźć się w tym gwałtownie rozwijającym się, a przez to także trochę fałszywym mieście, premierę krótkometrażowego filmu "Nick Cave: Abusing the Muse", w którym słynny artysta opowiada o sobie i swojej twórczości, "Strandbeesten (A Portrait of The Jensen)" przedstawiający niezwykłą pasję konstruowania przemieszczających się instalacji, spowiedź byłych antyterrorystów "Ku chwale ojczyzny" czy poświęcony efektom kryzysu ekonomicznego film "Plain of Greed".

Filmy powalczą też w konkursie o nagrodę - "Bramę Wolności". Zwycięzcę wskaże jury pod przewodnictwem Ewy Ewart, światowej sławy producentki filmów dokumentalnych.

Poza konkursem odbędzie się m.in. pokaz filmu pt. Fenomen Bruno Gröninga - Śladami "cudownego uzdrowiciela". Wokół tej postaci narosło wiele mitów i kontrowersji. Czy jest on cudownym uzdrowicielem, którego działania zostały udokumentowane medycznie czy zwykłym szarlatanem?

Podczas festiwalu odbędzie się przegląd twórczości Ewy Ewart i operatora oraz reżysera Marcina Koszałki. Pojawi się okazja do spotkania z Davidem Monari, twórcą projektu "Monari", w ramach którego pomaga on Kenijczykom przy zakładaniu własnych przedsiębiorstw i pożyczkach pozwalających na własną działalność gospodarczą. Również to zostało uwiecznione na taśmie filmowej i zostanie zaprezentowane podczas festiwalu.

Wszystkie pokazy będą odbywać się w kinach Neptun i Kameralne.

Opinie (7) 2 zablokowane

 • a moze o prawie

  do urlopu tak powszechnie lamanym w polsce ,walesy i fikcyjnej nagrody nobla ,urlop stal sie przywilejem czy tez jest prawem pracownika ,dulszczyzna urzednicza i zwiazkowa

  • 2 1

 • czy to jest

  to samo, co się do tej pory nazywało "Godność i praca"? Bo jeśli tak, to dobrze, że organizatorzy zrezygnowali z tego biednego tytułu...

  • 1 0

 • Warto pójść na ten festiwal - bardzo polecam pokaz specjalny! (1)

  Myślę, że to bardzo dobra sprawa taki międzynarodowy festiwal, który może takie wartościowe w treść filmy pokazywać, gdyż ich przesłanie jest dziś każdemu człowiekowi potrzebne.
  Ponieważ ukazuje nasze człowieczeństwo tzn. jak powinniśmy traktować życie i min. naszą pracę, bo ma również i ona wielki wpływ na to, jakim człowiek jest w swym wnętrzu.

  Filmy, które budują człowieka, ukazując wartość ludzkiej pracy, jej ważności i wpływu na losy swoje i innych, są na pewno warte by obejrzeć je i zostawić w swym umyśle i sercu to, co dobre.

  Ja polecam film, który już nie jeden raz mogłem oglądać tj. "Fenomen Bruno Groninga" - śladami "cudownego uzdrowiciela".

  To naprawdę piękny film dający człowiekowi wiele do myślenia i wlewający ogromną dawkę dobrych wartości dla zbudowania swojego życia, talk by miało sens.
  Również wiedza, którą można uzyskać na tym filmie może być bardzo pomocna dla wielu ludzi, ale również i przede wszystkim dla osób potrzebujących pomocy.

  A kim był Bruno Groning? Najlepiej przekonać się o tym samemu.

  Na pewno jest to bardzo poruszający i bardzo niezwykły, warty zobaczenia film.

  Bartek.

  • 1 0

  • Czy można gdzieś kupić ten film?

   • 0 0

 • szkoda ze bogatych

  nie pokazuja jak pracuja wciaz te zaklamane rewiry a neptun to zimny trup ochyda nawet dziennikarzy nie uswiadczysz gdzie oni sa gdzie oni sa

  • 0 0

 • Bruno Groening

  A ja nie mogę doczekać się filmu o tym wielkim uzdrowicielu w niedzielę. wczoraj nie mogłam go zobaczyć, niestety!. Mam nadzieję, ze będzie można dostać się na seans, bo warto czegoś się dowiedzieć o jednym z najsławniejszych gdańszczan XX wieku.

  • 0 0

 • po sponsorach widac

  ze ktos naciaga i to niezle

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Autostopem przez apokalipsę. Recenzja filmu "Greenland"
Recenzja filmu "Greenland"

Kulinaria

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Szampańsko i rybnie. Kolacja komentowana w Grand Blue
Kolacja komentowana w Grand Blue

Sprawdź się

Który z ważnych polityków epoki PRL wstrzymał w latach 50. odbudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku?