stat
Impreza już się odbyła

Ludzie z Fabryki Porcelany - wystawa

Zapraszamy do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia na wystawę "Ludzie z fabryki porcelany" prezentującą wyjątkowe naczynia, które choć powstały w dużej fabryce noszą na sobie znak ludzkich dłoni.

Serwis "Ślad człowieka" powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę czynnika ludzkiego w produkcji przemysłowej. Naczynia powstały przy współpracy ceramika i antropolożki, podczas badań nad różnymi rodzajami wiedzy i wartością pracy.

Naczynia wyprodukowano jako część projektu "Ludzie z fabryki porcelany", realizowanego w Ćmielowie, w jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce, która obecnie jest własnością spółki Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Projekt "Ludzie z fabryki porcelany" jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2016-2018.

Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Prezentowana była na Design March w Islandii (2016), Designblok w Czechach (2017) oraz podczas Triennale Ceramiki UNICUM 2018 w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie.

kuratorzy wystawy:
Ewa Klekot - antropolożka, Uniwersytet Warszawski i School of Form, Poznań
Arkadiusz Szwed - ceramik, School of Form, Poznań

organizator:
Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu

kiedy?
16.11-31.12.2018 | godz. 10:00-18:00 (codziennie oprócz świąt)
wernisaż: 15.11 godz. 19:00

oprowadzanie kuratorskie:
15.11.2018 godz. 19:15

gdzie?
PPNT Gdynia | budynek IV
galeria F0.20
al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia

Więcej informacji: www.centrumdesignu.gdynia.pl

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Kiedy dokładnie rozpoczęła działalność Opera Leśna w Sopocie?