• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Lucyna Kolendo "Mogę cię poznać (sekret rodzinny)"

Lucyna Kolendo - "Mogę cię poznać (sekret rodzinny)" - wernisaż i spotkanie z autorką. Podwórko między blokami przy ul. Żabi Kruk 2a oraz Kocurki 1b. Gdańsk, Stare Przedmieście.

29 lutego - 7 kwietnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zapraszamy serdecznie na spotkanie przy instalacji artystycznej przygotowanej przez Lucynę Kolendo. Autorem zdjęć wykorzystanych w instalacji jest dziadek Lucyny, Jerzy Pokorowski - mieszkaniec bloku przy ul. Rzeźnickiej 3c od początku lat 60. do 1994 roku. Spotkanie będzie okazją do zaznajomienia się z fotografiami pana Jerzego, jakie powstały w latach 70. w Algierii. W okresie trwania instalacji (dopóki nie ulegnie zniszczeniu) zestaw przeźroczy będzie regularnie wymieniany.
Aby umilić nasze spotkanie, zadbamy o poczęstunek i gorącą herbatę na rozgrzewkę.
Do zobaczenia!

→ Lucyna Kolendo "Mogę cię poznać (sekret rodzinny)"
Mój dziadek, Jerzy Pokorowski zmarł w 1995 roku. Ja urodziłam się 1988.
Slajdy dziadka przeglądam w małym, podświetlanym jedną żarówką pudełku. Wystawa fotografii dziadka to mój osobisty Sekret. Przybrała formę instalacji, która imituje moją formę kontaktu z jego fotografiami.

Slajdy otrzymałam od babci. Od wielu lat nikt nie wyciągał ich z pudełka, nie przeglądał, nie wspominał o nich. Dostałam prezent z przeszłości, osobliwy materiał do pracy z pamięcią, subtelną i intymną możliwość kontaktu z dziadkiem i jednocześnie szansę poznania osoby, o której sam nie zdążył mi opowiedzieć lub byłam za mała, by jego narrację zrozumieć. A przede wszystkim to piękne fotografie.

Wybór i sekwencja slajdów to moja autorska decyzja. W trakcie układania i zestawiania ze sobą zdjęć badam je w kontekście rodzinnych relacji. Powzięte wiele lat temu decyzje i działające wówczas mechanizmy między członkami rodziny miały - i nadal mają - swoje konsekwencje i wpływ na dalsze pokolenia. Kontemplacja nieba nad pustynią, uśmiechniętych rodzinnych portretów podczas wycieczek przeplata się z wrażeniem napięć, przemilczeń, które zalecają się, by zostać zdemaskowanymi.
Dziadek pracował w Afryce, babcia - choć mogła - nie dołączyła do niego. Rodzina trwała w rozłące na dwóch kontynentach, żyła w rytmie odwiedzin i spotkań. Była to obopólna, mniej lub bardziej uświadomiona ucieczka od relacji. Pracę buduję na podstawie zebranych wspomnień i domysłów osób mi najbliższych, własnych obserwacji z okresu, kiedy byłam dzieckiem i analizy wyciąganych wówczas wniosków - pozornie uznanych za jedynie słuszne.

Instalacja to pięć stojących obok siebie pylonów z wymiennymi slajdami. Ekspozycja nie jest zamknięta: będzie cyklicznie wymieniana. Narracja pracy jest procesem i podlega zmianom ekspozycji wraz z kolejnymi etapami odkrywania slajdów ze zbioru. To nie jest ukończony projekt.
Dzięki zdjęciom domyślam się, co było dla dziadka piękne i godne uwiecznienia. W ten sposób mogę go poznać.

→ Lucyna Kolendo - Urodzona w 1988 roku w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Tomasza Bogusławskiego, aneks w pracowni prof. Anny Królikiewicz w 2012 roku. W latach 2009-2011 studiowała na Uniwersytecie Artystycznym i Wzornictwa Przemysłowego w Linz, gdzie kształciła się głównie w kierunku fotografii. W 2016 roku ukończyła Program Mentorski Sputnik Photos pod opieką Adama Pańczuka. Uhonorowana nagrodą Huberta Sieleckiego na Tricky Women Film Festival w Wiedniu. Zaprosiła do współpracy podczas Festiwalu Solidarity of Arts (edycja Pokój) muzyków z Syrii i Egiptu, z inspiracji ich historiami stworzyła instalację dźwiękową w przestrzeni Europejskiego Centrum Solidarności. W 2019 roku pełniła rolę kuratorki performansu Julie Myers Klangfarbe Museum w ramach otwarcia wystawy Dźwięki Pierwotne w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Otrzymała stypendium Rektora ASP w Gdańsku oraz Kulturalne Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. Obecnie związana z Katedrą Fotografii ASP w Gdańsku na stanowisku asystentki prof. ASP dr. hab. Leszka Krutulskiego w Pracowni Fotografii Dokumentalnej. Samodzielnie prowadzi zajęcia z Podstaw Fotografii.

Projekt obiektu: Grupa GDYBY
Wykonawca obiektu ze stali: Czapla Dekor
→ Instalacja powstała na teranie Starego Przedmieścia, w ramach projektu Urb Cultural Planning, współfinansowanego ze środków Interreg Baltic Sea Region.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni?