Impreza już się odbyła
PATRONAT

Love Boat - wystawa fotografii Hipolita Śmierzchalskiego

Muzeum Emigracji zaprasza na na wystawę Hipolita Śmierzchalskiego "Love Boat".

Relacja z imprezy

25 marca - 3 maja 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł

19 września - 2 października 2020, godz. 18:00

Gdańsk,
Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach... Przez 10 lat Hipolit Śmierzchalski (1925-2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS "Stefan Batory", pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdjęcia.

Hipolit Śmierzchalski był duszą towarzystwa, a jednocześnie człowiekiem niezwykle utalentowanym i pracowitym. Trudnił się malarstwem, grafiką i muzyką. Był m.in. fotografem konspiracyjnym, wykonywał zdjęcia do dokumentów Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed przerzutem kuriera do Szwecji i jedynym fotoreporterem "Dziennika Bałtyckiego" oddelegowanym do fotografowania publicznej egzekucji oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof. Pracował też jako oświetleniowiec w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez wiele lat reprezentował Polskę w lekkiej atletyce, był mistrzem Polski na dystansie 3000 m z przeszkodami (rekord życiowy: 8:27,2 [1956]). Jego grób znajduje się na cmentarzu w Witominie.

Hipolit Śmierzchalski pływał na "Stefanie Batorym" w latach 1978-1988. W zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się ponad 10 tys. jego klatek negatywowych i fotografii. Wystawa nadaje wybranym zdjęciom nową ramę interpretacyjną. Nowe odczytanie, reinterpretacja są nieuniknione.

Kuratorzy: dr Adam Mazur, Nicolas Grospierre

Patroni medialni
Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane24, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., Magazyn Szum.

Wystawa czynna od 2 maja do 1 września 2019
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-20:00
Środa-niedziela: 10:00-18:00
Nieczynne w dni świąteczne: 9 czerwca, 20 czerwca, 15 sierpnia

Więcej informacji na stronie:
http://www.polska1.pl/

Informacja o biletach

Wstęp na wystawę czasową jest darmowy.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jak nazywa się styl architektoniczny, którego przykładem jest Zielona Brama w Gdańsku?