• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Love Boat - wystawa fotografii Hipolita Śmierzchalskiego

Muzeum Emigracji zaprasza na na wystawę Hipolita Śmierzchalskiego "Love Boat".

Relacja z imprezy

lis 18

sobota, godz. 13:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1 - 12 zł
Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach... Przez 10 lat Hipolit Śmierzchalski (1925-2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS "Stefan Batory", pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdjęcia.

Hipolit Śmierzchalski był duszą towarzystwa, a jednocześnie człowiekiem niezwykle utalentowanym i pracowitym. Trudnił się malarstwem, grafiką i muzyką. Był m.in. fotografem konspiracyjnym, wykonywał zdjęcia do dokumentów Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed przerzutem kuriera do Szwecji i jedynym fotoreporterem "Dziennika Bałtyckiego" oddelegowanym do fotografowania publicznej egzekucji oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof. Pracował też jako oświetleniowiec w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez wiele lat reprezentował Polskę w lekkiej atletyce, był mistrzem Polski na dystansie 3000 m z przeszkodami (rekord życiowy: 8:27,2 [1956]). Jego grób znajduje się na cmentarzu w Witominie.

Hipolit Śmierzchalski pływał na "Stefanie Batorym" w latach 1978-1988. W zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się ponad 10 tys. jego klatek negatywowych i fotografii. Wystawa nadaje wybranym zdjęciom nową ramę interpretacyjną. Nowe odczytanie, reinterpretacja są nieuniknione.

Kuratorzy: dr Adam Mazur, Nicolas Grospierre

Patroni medialni
Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane24, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., Magazyn Szum.

Wystawa czynna od 2 maja do 1 września 2019
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-20:00
Środa-niedziela: 10:00-18:00
Nieczynne w dni świąteczne: 9 czerwca, 20 czerwca, 15 sierpnia

Więcej informacji na stronie:
https://www.polska1.pl/

Informacja o biletach

Wstęp na wystawę czasową jest darmowy.

Opinie

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?