stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Love Boat - wernisaż wystawy fotografii Hipolita Śmierzchalskiego (3 opinie)

Muzeum Emigracji zaprasza na otwarcie wystawy Hipolita Śmierzchalskiego "Love Boat". Wydarzenie obejmuje dwudniowy program wydarzeń towarzyszących.

Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach... Przez 10 lat Hipolit Śmierzchalski (1925-2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS "Stefan Batory", pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdjęcia.

Otwarcie wystawy obejmuje dwudniowy program wydarzeń towarzyszących.
Wstęp wolny.

2 maja
19:00 - wernisaż
21:00-02:00 - LOVE BOAT DISCO DECK Oficyna Transatlantyk @ Muzeum Emigracji | DJ Zambon, DJ Pejzaż, DJ Jazxing

Przywołamy atmosferę legendarnych rautów i potańcówek, jakie miały miejsce na tych potężnych jednostkach. Wyjątkowy rejs po tropikalnych obszarach disco / funk / house / balearic rozpocznie się o godzinie 21:00, a na mostku kapitańskim staną reprezentanci Oficyny Transatlantyk: Zambon, Pejzaż i Jazxing. Wszystkie ręce na pokład - poczujecie żar tropików i imprezowy vibe późnego PRL-u!

3 maja
13:00-14:00 - oprowadzanie kuratorskie z Adamem Mazurem
15:00-16:00 - spotkanie z Tomaszem Raczkiem, prowadzenie: Maciej Ulewicz
16:30-18:30 - pokaz filmu Takie małe miasteczko Batory (2017 r., 72 min, reż. Anna Dejczer-Galewicz)


Hipolit Śmierzchalski był duszą towarzystwa, a jednocześnie człowiekiem niezwykle utalentowanym i pracowitym. Trudnił się malarstwem, grafiką i muzyką. Był m.in. fotografem konspiracyjnym, wykonywał zdjęcia do dokumentów Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed przerzutem kuriera do Szwecji i jedynym fotoreporterem "Dziennika Bałtyckiego" oddelegowanym do fotografowania publicznej egzekucji oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof. Pracował też jako oświetleniowiec w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez wiele lat reprezentował Polskę w lekkiej atletyce, był mistrzem Polski na dystansie 3000 m z przeszkodami (rekord życiowy: 8:27,2 [1956]). Jego grób znajduje się na cmentarzu w Witominie.

Hipolit Śmierzchalski pływał na "Stefanie Batorym" w latach 1978-1988. W zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się ponad 10 tys. jego klatek negatywowych i fotografii. Wystawa nadaje wybranym zdjęciom nową ramę interpretacyjną. Nowe odczytanie, reinterpretacja są nieuniknione.

Kuratorzy: dr Adam Mazur, Nicolas Grospierre

Patroni medialni
Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane24, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., Magazyn Szum.

Wystawa czynna od 2 maja do 1 września 2019
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-20:00
Środa-niedziela: 10:00-18:00
Nieczynne w dni świąteczne: 9 czerwca, 20 czerwca, 15 sierpnia

Więcej informacji na stronie:
http://www.polska1.pl/

Opinie (3)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Pierwsza nazwa Muzeum Miasta Gdyni to: