stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Love Boat - wernisaż wystawy fotografii Hipolita Śmierzchalskiego (3 opinie)

Muzeum Emigracji zaprasza na otwarcie wystawy Hipolita Śmierzchalskiego "Love Boat". Wydarzenie obejmuje dwudniowy program wydarzeń towarzyszących.

Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach... Przez 10 lat Hipolit Śmierzchalski (1925-2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS "Stefan Batory", pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdjęcia.

Otwarcie wystawy obejmuje dwudniowy program wydarzeń towarzyszących.
Wstęp wolny.

2 maja
19:00 - wernisaż
21:00-02:00 - LOVE BOAT DISCO DECK Oficyna Transatlantyk @ Muzeum Emigracji | DJ Zambon, DJ Pejzaż, DJ Jazxing

Przywołamy atmosferę legendarnych rautów i potańcówek, jakie miały miejsce na tych potężnych jednostkach. Wyjątkowy rejs po tropikalnych obszarach disco / funk / house / balearic rozpocznie się o godzinie 21:00, a na mostku kapitańskim staną reprezentanci Oficyny Transatlantyk: Zambon, Pejzaż i Jazxing. Wszystkie ręce na pokład - poczujecie żar tropików i imprezowy vibe późnego PRL-u!

3 maja
13:00-14:00 - oprowadzanie kuratorskie z Adamem Mazurem
15:00-16:00 - spotkanie z Tomaszem Raczkiem, prowadzenie: Maciej Ulewicz
16:30-18:30 - pokaz filmu Takie małe miasteczko Batory (2017 r., 72 min, reż. Anna Dejczer-Galewicz)


Hipolit Śmierzchalski był duszą towarzystwa, a jednocześnie człowiekiem niezwykle utalentowanym i pracowitym. Trudnił się malarstwem, grafiką i muzyką. Był m.in. fotografem konspiracyjnym, wykonywał zdjęcia do dokumentów Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed przerzutem kuriera do Szwecji i jedynym fotoreporterem "Dziennika Bałtyckiego" oddelegowanym do fotografowania publicznej egzekucji oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof. Pracował też jako oświetleniowiec w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez wiele lat reprezentował Polskę w lekkiej atletyce, był mistrzem Polski na dystansie 3000 m z przeszkodami (rekord życiowy: 8:27,2 [1956]). Jego grób znajduje się na cmentarzu w Witominie.

Hipolit Śmierzchalski pływał na "Stefanie Batorym" w latach 1978-1988. W zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się ponad 10 tys. jego klatek negatywowych i fotografii. Wystawa nadaje wybranym zdjęciom nową ramę interpretacyjną. Nowe odczytanie, reinterpretacja są nieuniknione.

Kuratorzy: dr Adam Mazur, Nicolas Grospierre

Patroni medialni
Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane24, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., Magazyn Szum.

Wystawa czynna od 2 maja do 1 września 2019
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-20:00
Środa-niedziela: 10:00-18:00
Nieczynne w dni świąteczne: 9 czerwca, 20 czerwca, 15 sierpnia

Więcej informacji na stronie:
http://www.polska1.pl/

Opinie (3)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Hans Castorp, bohater jednej z książek Pawła Huelle, został "pożyczony" z powieści...