• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Lodowe opowieści z Antarktydy - spotkanie z prof. dr hab. Agnieszką Herman

Czym lód morski różni się od tego w drinkach? Jak doprowadzić do zamarzania w oceanie? Gdzie i w jakich warunkach powstaje najwięcej lodu morskiego? I jaki to wszystko ma związek z powstawaniem najcięższych wód oceanicznych na Ziemi? Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Nauka nie jest taka straszna! Tym razem będziemy gościć prof. dr hab. Agnieszkę Herman - oceanografkę kierującą Pracownią Modelowania Lodu Morskiego w Zakładzie Dynamiki Morza w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

cze 23

niedziela, godz. 13:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zajmuje się modelowaniem procesów dynamicznych w morzu oraz oddziaływań pomiędzy morzem a atmosferą, głównie w rejonach polarnych i subpolarnych obu półkul.  Od wielu lat prowadzi badania teoretyczne i obserwacyjne nad fizyką lodu morskiego.

W czasie, gdy pokrywa lodowa na obszarach polarnych kurczy się w coraz szybszym tempie, jest szczególnie istotne, by lepiej zrozumieć procesy związane z powstawaniem, przemieszczaniem się i topnieniem lodu morskiego, a także ich (bardzo złożone) zależności z prądami oceanicznymi, falami morskimi i pogodą. 

Podczas spotkania Profesor Agnieszka Herman będzie także opowiadać o tzw. połyniach. 
Co to takiego? Wyobraźmy sobie górzyste, skute lodem wybrzeża Antarktydy i dość częstą 
w tamtych rejonach sytuację, gdy znad lądu przez wiele dni wieje wiatr o prędkości ponad 
120 km/h, niosący powietrze o temperaturze poniżej -20C. Ten strumień zimnego powietrza wpada nad pokryty lodem ocean i odpycha od brzegu znajdujący się tam pak lodowy. Powstaje obszar otwartej wody czyli właśnie połynia.

Będzie mowa o tym, co się na tych obszarach dzieje, dlaczego są one szczególnie ważne i ciekawe, a także jak (i czy) można prowadzić pomiary w tak ekstremalnych warunkach.

Spotkanie poprowadzą Katarzyna Burakowska i Tomasz Olszewski.
Oprawę muzyczną zapewni Mariusz Wala.
Wstęp bezpłatny
Dołącz na Facebooku
 

Informacja o biletach

Wstęp bezpłatny

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą premierą Teatru Muzycznego (z siedzibą w Gdańsku) był...