• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Literackie święto Gdyni - "Literaturomania" po raz 2

Najnowszy artukuł na ten temat Nagroda Literacka Gdynia: 4 laureatów!
W ubiegłym roku na scenie plenerowej przy Darze Pomorza statuetki Nagrody Literackiej Gdynia za 2007 rok odebrali Adam Wiedemann, Marian Pankowski oraz Piotr Matywiecki. Laureatów Kostek Literackich za najlepsze książki 2008 roku poznamy w sobotę.
W ubiegłym roku na scenie plenerowej przy Darze Pomorza statuetki Nagrody Literackiej Gdynia za 2007 rok odebrali Adam Wiedemann, Marian Pankowski oraz Piotr Matywiecki. Laureatów Kostek Literackich za najlepsze książki 2008 roku poznamy w sobotę. fot. M. Kobyliński / mat. prasowe

Przez dwa dni Teatrem Miejskim w Gdyni zawładnie literatura. 12 i 13 czerwca odbędzie się II edycja "Literaturomanii" - Dni Nagrody Literackiej Gdynia, czyli największego na Pomorzu festiwalu literackiego. Wśród wielu atrakcji znajduje się występ kabaretu Mumio.Miłośnicy literatury będą mieć niebywałą okazję spotkania się z autorami książek nominowanych do prestiżowej Nagrody Literackiej Gdynia i zapoznania się z nominowanymi pozycjami, o których podczas spotkań opowiedzą sami autorzy. W programie "literaturomanii" jest wiele imprez towarzyszących, a wśród nich m.in. spotkania autorskie, warsztaty prozatorskie, czy turniej jednego wiersza. W czasie festiwalu ogłoszone zostaną wyniki także wyniki fotograficznego konkursu "Gdynia zaczytana", któremu patronuje portal trojmiasto.pl.

W tym roku w charakterze gwiazd do Gdyni przyjadą Hanna Krall i Janusz Głowacki, którzy opowiedzą o swoich najnowszych książkach. Co ciekawe, Janusz Głowacki przeczyta fragmenty swojej najnowszej książki, która nie ma jeszcze tytułu, a spotkanie z Hanną Krall poprowadzi przyjaźniący się z nią od lat Paweł Huelle.

Dla chętnych, którzy pragną aktywnego uczestnictwa w tegorocznej edycji "Literaturomanii" przygotowano warsztaty prozatorskie prowadzone przez Leszka Szarugę oraz Otwarty Turniej Jednego Wiersza z pulą nagród 1200 zł, w którym swój talent może sprawdzić każdy, kto przyniesie niepublikowany wcześniej, napisany przez siebie i wydrukowany w kilku kopiach wiersz.

Niewątpliwą atrakcją pierwszego dnia festiwalu będzie występ kabaretu Mumio, który wyjątkowo zaprezentuje się publiczności "Litearturomanii" bezpłatnie (należy jedynie przyjść na któreś z wydarzeń pierwszego dnia festiwalu po bezpłatną wejściówkę na piątkowy pokaz).

Warto przyjść jak najwcześniej, ponieważ przygotowano tylko 300 wejściówek. - Nie mogliśmy zapewnić więcej z uwagi na względy bezpieczeństwa i pojemność dużej sceny Teatru Miejskiego - mówi Cyprian Maciejewski z Biura Prasowego Nagrody Literackiej Gdynia.

Dwudniowy festiwal zwieńczy zamknięta Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia 2009. Podczas niej wręczone zostaną tzw. Kostki Literackie dla laureatów w dziedzinach: Proza, Poezeja i Eseistyka (każda wartości 50 tys. zł).

Opinie (6) 1 zablokowana

 • (1)

  Literaturę czeka to samo co malowidła jaskiniowców...

  • 1 9

  • Chyba tylko wtedy, gdy tacy ignoranci jak Ty pozostaną na tym świecie.

   Nawiasem mówiąc - malowidła jaskiniowców przetrwały wiele tysięcy lat. :)
   Papier - to jest to!

   • 4 1

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Z przyjemnością pójdę na spotkanie z Głowackim i uśmiechnę się o autograf...

  ...tylko nie wiem komu pożyczyłam "Z głowy"? Ma ktoś i wie że pożyczył od blondyny:P?

  • 2 0

 • Gdynia (1)

  na siłe chce gdzieś błysnąć, A to potęga piłkarska -- czyli liga mistrzów. A to ochydne zakupczenie koszykarzy z małego Sopotu, I jeszcze zgrywanie sie na znawców literatury. Ciekawy jestem ilu gdynian przeczytało cokolwiek Krallowej lub J Głowackiego.

  • 1 4

  • skąd ta nieniechęć?

   W dziale kultura moznaby sie spodziewac kulturalnych wpisów, ale nie - jak zwykle trolle pchaja sie wszędzie. Zatop sie. W literaturze, oczywiście - zgredziku forumowy

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
15 zł
ulgowy 10 zł
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe
Zajęcia musicalowe
warsztaty
Gdynia, Virtuo
280 zł
ulgowy 180 zł

Sprawdź się

Sprawdź się

Akcja powieści "Hanemann" Stefana Chwina dzieje się w: