Wiadomości

Literacki zawrót głowy

Na gali wręczenie nagród wystąpi Katarzyna Groniec
Na gali wręczenie nagród wystąpi Katarzyna Groniec fot. J. Dziedziczak/isak.pl

W sobotę, 14 czerwca na Skwerze Kościuszki w Gdyni po raz trzeci wręczona zostanie Nagroda Literacka Gdyni. Tegoroczną Galę poprzedzi interesujący program imprez towarzyszących.Turniej jednego wiersza, koncert Świetlików, spotkania z autorami oraz warsztaty pisarskie - to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającej się w piątek Literaturomanii.

- Wszystkie imprezy towarzyszące odbywać się będą w Parku Naukowo-Technologicznym - mówi Violetta Trella - sekretarz Kapituły, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. - Program jest bardzo różnorodny. Imprezy będą odbywać się równolegle w różnych częściach budynku. Obok debaty z udziałem autorów nominowanych książek, odbędą się warsztaty poetyckie prowadzone przez Wojciecha Bonowicza, turniej poetycki, spotkania z ubiegłorocznymi laureatami Nagrody, m.in. Wiesławem Myśliwskim, a także spotkania z kapitułami innych polskich nagród literackich.

W Otwartym Turnieju Jednego Wiersza może wziąć udział każdy zainteresowany. Nagroda główna to 1 tys. zł oraz publikacja w Dodatku Literackim NLG.

Zaraz po zakończeniu turnieju, o godz. 22, organizatorzy zapraszają na koncert Świetlików (wstęp wolny). Równie ciekawy koncert towarzyszyć będzie sobotniemu rozdaniu Nagród. Na scenie przy "Darze Pomorza" wystąpi Katarzyna Groniec. Spotkanie zaś poprowadzi Andrzej Poniedzielski. Finałową galę transmitować będzie na żywo TVP Gdańsk oraz, z kilkugodzinnym opóźnieniem, TVP Kultura.

pełen program LiteraturomaniiRozmowa z Arturem Nowaczewski, trójmiejskim poetą i krytykiem literackim

Co tak naprawdę znaczą dla środowiska takie nagrody jak Nagroda Literacka Gdyni?

Nagrody w literackim grajdole wzbudzają przede wszystkim emocje. Długie dyskusje o tym, kto został nagrodzony, nominowany, a kogo pominięto, przypominają gazetowe debaty o tym, kto powinien pojechać na EURO, kto jest pupilem trenera, a kto strzela worek goli i nie dostaje powołania.

Czy to skuteczna forma promocji?

Nagrody są najskuteczniejszą formą promocji zwłaszcza dla autorów młodszych, o mniej znanym nazwisku. Listy nominowanych przeglądają wydawcy i autor nagrodzony może liczyć na to, że przebije się do wydawnictw o wyrobionej marce. Kto słyszałby o takich poetach, jak Tomasz Różycki albo Jacek Dehnel, gdyby nie otrzymali Nagrody Kościelskich? Przed nagrodą byli autorami znanymi, ale w niszy. Krąg ich potencjalnych czytelników zamykał się w gronie kilkuset osób. Nagroda sprawiła, że dziś mogą liczyć na kilka-kilkanaście tysięcy nakładu, recenzje w prasie codziennej, uczestnictwo w telewizyjnych programach kulturalnych.

Wszelkie rankingi artystyczne budzą jednak również spore kontrowersje.

Przed kilku laty jedyną nagłośnioną nagrodą była Nagroda Nike, co budziło kontrowersje - lista nagrodzonych pokrywała się z linią polityczną "Gazety". Pojawienie się kilku innych nagród (Nagroda Gdynia, Angelus) sprawiło, że rola Nike zmalała. Zresztą to Miosz, Różewicz czy Jarosław Marek Rymkiewicz promowali nagrodę Nike a nie odwrotnie, co mija się chyba z celem przyznawania nagród. Nie było też podziału na kategorie a jak porównać powieść, która była czytelniczym hitem z wybitnym tomem wierszy?

W Gdyńskiej Nagrodzie Literackiej książki nagradzane są w trzech kategoriach

Podział na kategorie w Nagrodzie Gdynia jest dobrym pomysłem. W kategorii poezji, która jest mi najbliższa - nagradzane są tu tomy wierszy autorów młodszych, nie nestorów. I to należy pochwalić, bo dzięki temu promuje się zjawiska naprawdę nowe. Oczywiście i tu można się doszukiwać jakiegoś klucza: poeta i tłumacz Piotr Sommer czy poeta Jerzy Jarniewicz związani są z wrocławskim Biurem Literackim. A to wydawnictwo preferuje pewne poetyki kosztem drugich. Z drugiej strony tłumaczenia Sommera miały przemożny wpływ na kształtowanie się idiomów młodej poezji w ostatnich 20 latach a prof. Piotr Śliwiński należy do najwybitniejszych krytyków poezji po 1989 roku. Być nagrodzonym przez takie gremium chciałby być zapewne każdy młody autor.Nagroda Literacka Gdyni została powołana do życia w 2006 roku w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach - proza, poezja i eseistyka, otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych.


Nominacje do Nagrody Literackiej Gdyni 2008:

Poezja
Miłosz Biedrzycki (MLB), Sofostrofa i inne wiersze, Wydawnictwo a5
Zbigniew Machej, Wiersze przeciwko opodatkowaniu poezji, Biuro Literackie
Joanna Mueller, Zagniazdowniki, Wydawnictwo Zielona Sowa
Adam Wiedemann, Pensum, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Agnieszka Wolny-Hamkało, Spamy miłosne, Wydawnictwo a5


Proza
Marian Pankowski, Ostatni zlot Aniołów, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Małgorzata Szejnert, Czarny ogród, Wydawnictwo Znak
Bronisław Świderski, Asystent śmierci, Wydawnictwo W.A.B.
Anatol Ulman, Dzyndzylyndzy czyli postmortuizm, Wydawnictwo Alta Press
Michał Witkowski, Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, Wydawnictwo W.A.B.


Eseistyka
Andrzej Bieńkowski, Sprzedana muzyka, Wydawnictwo Czarne
Piotr Matywiecki, Twarz Tuwima, Wydawnictwo W.A.B.
Jarosław Marek Rymkiewicz, Wieszanie, Wydawnictwo Sic!
Andrzej Sosnowski, Najryzykowniej, Biuro Literackie
Marek Zaleski, Echa Idylli w literaturze polskiej doby nowoczesności i późnej nowoczesności, Wydawnictwo Universitas

Opinie (1)

  • Ale koncert Świetlików to w jakiejś sali czy co?

    Bo nie wiadomo gdzie sie udać...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

listopada

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Filmowe Trójmiasto: z wizytą u "Lokatorów"
Wspominamy: z wizytą u "Lokatorów"
Tinder w czasach pandemii. Czy się zmienił?
Tinder w czasach pandemii. Czy się zmienił?

Kulinaria

Kuchnia azjatycka w Trójmieście godna polecenia
Kuchnia azjatycka w Trójmieście
Okiem dietetyka: wszystko, co musisz wiedzieć o soli
Okiem dietetyka: wszystko o soli

Sprawdź się

W którym polskim mieście oficjalnie zainaugurowano obchody polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku?