• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Literacki Tour de Bałtyk

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na Literacki Tour de Bałtyk - pierwsze spotkanie z cyklu prezentującego literaturą skandynawską w Ratuszu Staromiejskim.

Szukacie lektury, która leży daleko od półek z popularnymi czytadłami? A może liznęliście już nieco literaturę skandynawską, ale macie ochotę na więcej? Zabieramy Was w Literacki Tour de Bałtyk - 7 kwietnia o godzinie 18.00 spotkamy się w Ratuszu Staromiejskim z przedstawicielami wydawnictw Marpress i Poznańskiego, którzy opowiedzą o literaturze z krajów Północy znajdującej się w ich ofercie.

Prowadzenie: Ewa Lewandowska
Wydarzenie będzie transmitowane na profilu NCK na Facebooku.
A jeżeli któraś z książek przedstawionych przez naszych rozmówców wpadnie Wam w oko, będzie szansa nabyć ją na stoiskach wydawnictw Marpress, Poznańskiego i Nadbałtyckiego Centrum Kultury, ulokowanych w holu Ratusza Staromiejskiego.

O serii Bałtyk (Wydawnictwo Marpress):
Książki w serii Bałtyk często pochodzą z krajów, z których rzadko wydaje się coś na polskim rynku. Chcemy wypełnić tę lukę. Pokazujemy piękno i różnorodność literatury, jaką cieszą się czytelnicy i czytelniczki na wszystkich brzegach Bałtyku. Ogromną rolę w kreowaniu serii Bałtyk odgrywają tłumacze i tłumaczki. To osoby twórcze i utalentowane, które swoją pracę wykonują z pasją. Ich znajomość kultury i literatury danego kraju jest dla nas źródłem wiedzy o tym, co i dlaczego warto wydać. Podkreślamy rolę tłumaczy i tłumaczek, umieszczając ich nazwiska na okładkach książek oraz zdjęcia i biogramy na skrzydełkach. Wszystkie tytuły tłumaczone są z oryginalnych języków.

O Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich (Wydawnictwo Poznańskie):
Seria literacka ukazująca się w Wydawnictwie Poznańskim najpierw w latach 1956-1990. Była to jedna z najdłużej wydawanych w Polsce serii skupionych na konkretnym obszarze geograficznym. Odważna jak na czasy PRL-u inicjatywa, przed ponad trzydzieści lat dostarczała polskim czytelnikom starannie wyselekcjonowanej literatury z krajów Północy. Wśród niemalże 150 wydanych tomów znalazły się dzieła z Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii, Islandii, a nawet Wysp Owczych. Przekładów dokonywano przeważnie z oryginału - swój wkład w tłumaczenie miały wielkie nazwiska polskiej literatury, takie jak Jarosław Iwaszkiewicz, Leopold Staff czy Maria Dąbrowska. W 2018 roku, po niemal trzydziestu latach, miłośnicy Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich doczekali się jej wznowienia. Nowa Seria skandynawska to najlepsze powieści autorstwa uznanych współczesnych autorów, m.in. Roya Jacobsena, Jonasa T. Bengtssona, Carla F. Tillera czy Kjella Westö.

Zapraszamy również do galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury na wystawę "Zimniejsze miasta, zimniejsze morza".

Opinie

Sprawdź się

Co odpędzało wszelkie zło w czasach wpływów rzymskich, czyli w pierwszych wiekach naszej ery?