• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
Aktualna edycja:
Literacki Sopot 2024
PATRONAT

Literacki Sopot - edycja brytyjska (30 opinii)

W tym roku w dniach od 15 do 18 sierpnia nadmorski Sopot stanie się centrum literatury i kultury brytyjskiej. Festiwal Literacki Sopot odwiedzą światowej sławy pisarze, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów. Każdy miłośnik dobrej literatury znajdzie coś dla siebie w bogatym programie spotkań, debat, warsztatów, pokazów filmowych, czytań performatywnych i spektakli.

Literacki Sopot odbywa się od 2012 roku, zawsze w drugiej połowie sierpnia. Każda edycja to spotkanie z literaturą i kulturą z innego kręgu językowego. W tym roku echem zeszłorocznej, francuskiej edycji jest wizyta Érica Emmanuela Schmitta, jednego z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych na świecie. Éric-Emmanuel Schmitt nie tylko spotka się ze swoimi czytelnikami, ale także zagra w spektaklu na podstawie swojej najnowszej książki Madame Pylinska i sekret Chopina (tłum. Łukasz Müller, wyd. Znak).

Tegoroczna, brytyjska edycja Literackiego Sopotu w dużej mierze poświęcona jest kobietom. "Czasy mamy niewątpliwie ciekawe, pełne chaosu, bólu i zawiedzionych nadziei. Stoimy w obliczu zmieniającej się Europy, niepewni, co przyniesie jutro. Odnosząc się do licznych zagrożeń, w tym tych dotyczących naszych wolności, swobodnej wymiany myśli, czy praw, jakie nam przysługują, postanowiliśmy zająć się m.in. przypomnieniem osiągnięć brytyjskich sufrażystek, feministek czy tzw. nowych feministek. Skupiliśmy się bardziej na pokazaniu kobiet historycznie ważnych dla brytyjskiej kultury i ważnych obecnie przez to, co piszą niż na sięganiu po "silne" męskie nazwiska" - wyjaśnia Joanna Cichocka Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu Literacki Sopot.

Program festiwalu: www.literackisopot.pl
Gośćmi festiwalu będą wyraziste i niezależne osobowości, które nie tylko piszą książki, wyróżniane światowymi nagrodami, ale przede wszystkim angażują się w działania społeczne, sprzeciwiają panującym zasadom oraz starają się realnie wpływać na kształt społeczeństwa. W cyklu "Kobiety piszą przyszłość" spotkać się będzie można z Reni Eddo-Lodgge - dziennikarką, specjalizującą się w literaturze faktu, uznaną przez "Guardiana" za "jedną spośród 30 najważniejszych w mediach cyfrowych"; Ntailan Lolkoki, która o przemocy wobec kobiet i okaleczaniu żeńskich narządów płciowych napisała w autobiograficznej książce Skrzydła dla motyla (tłum. Bartosz Nowacki, wyd. Prószyński i S-ka), a także brytyjską korespondentkę z Chin, której sławę przyniósł pamiętnik Socjalizm jest Piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin (tłum. Ewa Ledóchowicz, wyd. Prószyński i S-ka) - Lijia Zhang.

W cyklu rozmów "London calling", nawiązującym do popularnej piosenki The Clash, wystąpi Katie Green, autorka graficznego pamiętnika Lżejsza od swojego cienia opowiadającego o zmaganiu się z anoreksją (tłum. Kamila Kowerska, wyd. timof i cisi wspólnicy); okrzyknięta przez "Guardiana" "jedną z najbardziej znaczących i ekscytujących młodych pisarek w Wielkiej Brytanii" Sarah Hall, której zbiór opowiadań Madame Zero i inne opowiadania w tłumaczeniu Miłki Jankowskiej ukaże się premierowo nakładem Wydawnictwa Pauza; Sarah Perry, która z Wężem z Essex (tłum. Adam Zdrodowski, wyd. Marginesy) znalazła się na szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii oraz Isabel Greenberg, ilustratorka, która zasłynęła już swoją pierwszą powieścią graficzną Encyklopedia Wczesnej Ziemi (tłum. Łukasz Buchalski, wyd. Kultura Gniewu). Odbędzie się również polska premiera najnowszej książki Pod powierzchnią (tłum. Jan Kabat, wyd. Świat Książki) Daisy Johnson, najmłodszej w historii autorki nominowanej do Man Booker Prize.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji, w miejscach nie zawsze konwencjonalnych. Odbiorcy mogą poznać nie tylko autorów, których książki ukazują się w polskim tłumaczeniu. Mogą też poznać ich różne sposoby myślenia o świecie, charakter krajów, z których pochodzą oraz towarzyszące im odmienności kulturowe. "Angażujemy emocje i rozum, pobudzamy do refleksji dotyczącej współczesnego świata i rozmowy o Polsce w szerszym kontekście" - zachęca Joanna Cichocka-Gula.

W tym roku podczas Festiwalu odbędą się aż cztery debaty. Ciąg rozmyślań o kobietach dokończą Charlotte Gordon i Laura Marcus w dialogu "Od Mary Wollstonecraft do Virginii Woolf". Podczas debaty "W cieniu" o swojej wymagającej, lecz rzadko dostrzeganej pracy opowiedzą tłumacze Jacek Dehnel, Antonia Lloyd-Jones i Maciej Świerkocki. "Wokół Frankensteina Mary Shelley, czyli o współczesnym odczytaniu mitu" porozmawiają Eileen Hunt Botting, Grzegorz J. Nalepa i Lisa Vargo. Rozmowę "Obywatelstwo w epoce brexitu" z Madeline Grant, Jamesem Patonem, Anandem Menonem i Piotrem Witwickim poprowadzi Alastair Donald z Academy of Ideas

Cykl H/historia, cieszący się popularnością nie tylko wśród fanów historii, w tym roku będzie gościł nagrodzoną Paszportem Polityki Małgorzatę Rejmer; polsko - szwedzkiego pisarza i dziennikarza Macieja Zarembę Bielawskiego; Olgę Wiechnik debiutującą w tym roku książką Posełki. Osiem pierwszych kobiet (wyd. Poznańskie); dziennikarza, publicystę Grzegorza Gaudena, autora wstrząsającej książki Lwów - Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 (wyd. Universitas) oraz Joannę Ostrowską, autorkę książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (wyd. Marginesy). Poza tym uczestnicy Festiwalu będą mogli bliżej poznać takich autorów jak: John Boyne, Edyta Bystroń, Anna Krztoń, Marta Herling, Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska czy Wojciech Chmielarz.

Literacki Sopot to także mnóstwo atrakcji okołoliterackich! Pokój zagadek "Morderstwo odbędzie się w Wilii Claszena" to gratka dla osób lubiących odkrywać tajemnice. Fani gier miejskich odnajdą swój azyl w Sopockiej Szkole Magii. Miłośnicy kina nie mogą przegapić wieczorów z klasykami brytyjskiej kinematografii, a pokazy filmowe poprzedzą krótkie prelekcje Mateusza Wernera. Sympatyków teatru i muzyki czeka VI Nieformalny Festiwal Piosenki Aktorskiej oraz czytanie performatywne "Egzemplarza" Caryl Churchill w reżyserii Małgorzaty Brajner, nie wspominając już o spektaklu gościa specjalnego Érica -Emannuela Schmitta.

Na dzieci jak co roku czeka Literacki dla dzieci. W Muzeum Sopotu najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję pomóc słynnemu misiowi Paddingtonowi - w grze interaktywnej poznają elementy kultury i języka, wykorzystując różne formy działania od sportu po teatr. Zdolności manualne potrenują podczas serii warsztatów przygotowanych wspólnie z Księgarnią Ambelucja. A ze światem literatury brytyjskiej spotkają się nie tylko na zajęciach ilustratorskich, plastycznych i komiksowych, ale także podczas uwielbianego przez dzieci (i nie tylko) "Czytania na dywanie".

Dla tych nieco starszych, lubiących nie tylko czytać, ale też pisać odbędą się dwudniowe warsztaty kreatywnego pisania z Jan Carson. W trakcie zajęć praktycznych Carson pokaże jak pisać "Mało, ale zgrabnie, czyli mikroopowiadania dla początkujących". Dopełnieniem programu będą warsztaty kulinarne pod okiem National Chef of the Year 2019 Kuby Winkowskiego. Razem z uczestnikami przygotuje on nietuzinkowe potrawy inspirowane kuchnią Jane Austen. Głodni spotkań pod gołym niebem rozkoszować się będą bliskimi rozmowami z autorami w cyklu "Nogaś na plaży". Lubiany przez czytelników Michał Nogaś zada niewygodne pytania poecie i pisarzowi Jarosławowi Mikołajewskiemu, posłucha opowieści Ilony Wiśniewskiej o jej reporterskich wyprawach po Arktyce i razem z uczestnikami przebada "życie pełne kultury" Barbary Klickiej. Na dokładkę weźmie pod włos Łukasza Orbitowskiego, który będzie się musiał wytłumaczyć, dlaczego pisze bez oglądania się na gatunki literackie.

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.literackisopot.pl oraz na wydarzeniu na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/events/363400557531086/

Informacja o biletach

Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy.

Aktualna edycja

Opinie (30) 1 zablokowana

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  Książki żyją i mają się dobrze! (1)

  Pozdrawiam brać czytelniczą

  • 31 4

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

   Przez przypadek dałam minusa. Oczywiście zgadzam się z opinia. Pozdr

   • 0 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  Sopot to raczej z kreską.

  • 11 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  Szkoda

  że nie będzie spotkania z jedną z najbardziej poczytnych pisarek panią Blanką.

  • 0 8

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  300 tys. sprzedanych egzemplarzy książek Blanki jakieś tam. To realna "literacka" Polska (1)

  nawet nie wiem, jak to skomentować,

  • 11 2

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

   G... zawsze się sprzeda.
   Tak jest od zarania świata.

   • 1 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  Ciekawe czy na koncert w Grand Hotelu

  z okazji promocji książki "Madame Pylińska i sekret Chopina" zostanie dostarczony profesjonalny fortepian. Niestety sądzę, że snobistyczna publiczność zadowoli się brzmieniem tego złomu, który stoi tam od zawsze. W Sopocie jest tylko jeden instrument w dobrym stanie (w sali kameralnej PFK)... Żenada

  • 4 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  Samo lewactwo (5)

  Promocja lewactwa trwa w najlepsze, obrona polskości na tych targach w odwrocie, niestety. To smutna konstatacja, nie żaden hejt.

  • 1 29

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

   Definicja (1)

   Jasne że nie hejt :) A możesz mi napisać swoja definicję lewactwa? Jakoś od długiego już czasu wielu powtarza to słowo a ja jakoś nie bardzo wiem co mają na myśli

   • 4 0

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

    Z tym "lewactwem"

    jest tak, jak z "ideologią gender/lgbt", jak z " neomarksizmem kulturowym" itp. Te potworki powołują do życia ludzie leniwi intelektualnie, bojący się tego, czego nie są w stanie pojąć i nienawidzący wszystkiego, co obce i inne, niż oni.

    • 2 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

   A na czym miała by polegać obrona polskości na Festiwalu Literackim (targi książek są tylko jego częścią).

   • 0 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

   Obrona polskości?

   A czego tu bronić? Bo np. Olga Tokarczuk broni się sama swoją twórczością. Dobra literatura nie ma narodowości.

   • 1 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

   Literacki Sopot strefą wolną od i**otów.

   • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  "Stąd obecność w naszym programie aktywistek i działaczek społecznych..." (1)

  Tu nie chodzi o książki, czy promocję czytelnictwa. To jest wiec polityczny.

  • 3 16

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

   Wiec, nie-wiec, mnie tam przyciągają książki.

   • 2 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  Ja mam problem z tym festiwalem od zawsze, bo nazywa się Literacki Sopot, a właściwie nieobecna jest tam

  literatura naukowa bądź popularnonaukowa, w szczególności historyczna. Dla mnie jest zadziwiające, że nie ma w Trójmieście ani miejsca na prezentowanie takiej literatury oraz spotkania z autorami w ramach któregoś z festiwali w postaci panelu/sekcji tylko jej poświęconej ani wydarzenia poświęconego stricte literaturze naukowej czy historycznej w rodzaju warszawskich Targów Książki Historycznej.

  • 4 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Sopot z książką. Rusza Literacki Sopot

  Aktywistki? To ja podziękuję bo pewnie będą płakać o faszystach i uchodźcach.

  • 0 3

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Literatura w Sopocie ma się bardzo dobrze. Po Literackim Sopocie

  Fantastycznym pomysłem był pokój zagadek w Muzeum Miasta Sopotu zainspirowany kryminałem Agathy Christie. Pozdrawiam serdecznie naszych współuczestników z 16.00 w sobotę :)

  • 10 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co to jest Monumental Art?