Impreza już się odbyła
PATRONAT

Literacka Wizja Lokalna

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę literacką w ramach projektu "Czytanie Pomorza". Tym razem będziemy podróżować szlakiem miejsc związanych z Lechem Bądkowskim - pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, działaczem społecznym i politycznym, współtwórcą Zrzeszenia Kaszubskiego.

Przewodniczką wycieczki będzie Miłosława Kosmulska - wnuczka twórcy.

Trasa podróży obejmie: Wdzydze Kiszewskie, Łączyńską Hutę, Gdańsk Wrzeszcz oraz gdańskie Główne Miasto.


Wstęp: bilety 15 zł, do nabycia Księgarnia PWN, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35 (od 5 lipca)

start: godz. 10.00

miejsce zbiórki: NCK - Ratusz Staromiejski

Wprowadzenie do wycieczki:

Lech Bądkowski - buntownik z wyboru


Lech Bądkowski - jeśli ktoś chce w krótkich słowach powiedzieć kim był, to najczęściej wykorzystuje słowa znajdujące się na jego pomniku, na cmentarzu: pisarz, żołnierz, obywatel. Są to słowa trafne, ale obejmują jedynie wycinek tego, kim rzeczywiście był. Bądkowski, urodzony w Toruniu, ukochał Gdańsk i Kaszuby. Tutaj było jego miejsce. Tutaj przyjechał z Anglii po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Przyjechał, choć nie musiał. Ale bardzo chciał.

Chciałabym zabrać Państwa w, jak się wydaje, najważniejsze dla niego miejsca w rejonie Kaszub i Trójmiasta: Wdzydze Kiszewskie, Łączyńska Huta i Gdańsk. Chciałabym pokazać gdzie pracował i odpoczywał. Miejsca, które pojawiły się w jego życiu jako skutek działań na rzecz regionu pomorskiego. Miejsca, w których tworzył, o których tworzył, w których spotykał się z innymi ważnymi dla siebie ludźmi.

W styczniu 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego. Jest to dobry moment na przypomnienie jego prac literackich, a także swoiste podsumowanie - co z jego pracy pozostało do dziś.

Miłosława Kosmulska

Miłosława Kosmulska - wnuczka Lecha Bądkowskiego. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jako temat swojej pracy magisterskiej wybrała epistolografię Bądkowskiego. Skutkiem tego w 2009 roku ukazała się książka Jak Bądkowski ze Słomczyńskim... Literackie listy z pieprzem. W 2013 była, razem z mamą Sławiną Kosmulską, pomysłodawczynią i realizatorką wystawy komiksowej Lech Bądkowski - obrazy z życia. W 2014 roku, razem z Janiną Borchmann, przygotowała książkę Lech Bądkowski - 30 lat później. Badała też język mówiony i pisany Lecha Bądkowskiego, co opisała w krótkiej pracy, oczekującej na wydanie.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Dwa spektakle Teatru Wybrzeże zarejestrowała Telewizja Polska w ostatnich kilku latach i wyemitowała w TVP Kultura. Jakie?