• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gwiazdorski listopad melomana

Ewa Palińska
4 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Lwowscy artyści po raz kolejny odwiedzą Filharmonię Bałtycką z programem Vivat Operetka. Zobacz naszą relację z wcześniejszych koncertów.


Koncert laureatów XV Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, Gdańska Jesień Pianistyczna, podczas której zaprezentują się m.in. laureaci Konkursów Chopinowskich, najpopularniejsze arie operowe i operetkowe, koncerty symfoniczne i wykonania prapremierowe to jedne z wielu atrakcji, jakie czekają trójmiejskich melomanów w nadchodzącym miesiącu.



Laureaci "Wieniawskiego" i Gdańska Jesień Pianistyczna

Już dziś, w piątek 4 listopada o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się Koncert Laureatów XV Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Koncerty skrzypcowe Brahmsa, Szostakowicza i Wieniawskiego zaprezentują Weriko Czumburidze (Gruzja/Turcja) - tegoroczna triumfatorka, Richard Lin (USA) - zdobywca 5. nagrody oraz Maria Włoszczowska (Polska), która zajęła szóstą pozycję.

Występy światowej sławy wirtuozów fortepianu czekają nas natomiast podczas tegorocznej odsłony Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Podczas inauguracji posłuchamy Georgijsa Osokinsa, finalisty ubiegłorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego, który z Orkiestrą PFB pod dyr. George'a Cziczinadze wykona XXV Koncert fortepianowy C- dur W. A. Mozarta. Gdańsk odwiedzą również m. in. Dmitrij Szyszkin, laureat 6. nagrody z ubiegłego roku, Julianna Awdiejewa, triumfatorka z 2010 r. oraz Leszek Możdżer.

Podczas inauguracji Gdańskiej Jesieni Pianistycznej posłuchamy Georgijsa Osokinsa, finalisty ubiegłorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego.
Podczas inauguracji Gdańskiej Jesieni Pianistycznej posłuchamy Georgijsa Osokinsa, finalisty ubiegłorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego.
Wspomnienia i jubileusze

Gdyńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na Koncert Jubileuszowy z okazji 70-lecia istnienia orkiestry, który odbędzie się 11 listopada 2016 roku o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia. W sobotę 12 listopada w Filharmonii Bałtyckiej Grupa MoCarta wykona program przygotowany dla uczczenia dwudziestych urodzin tego osobliwego kwartetu.

W Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędzie się koncert upamiętniający Aleksandra Tansmana, a w Nowej Synagodze we Wrzeszczu zaprezentowane zostaną wszystkie tria żydowskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga.

Przeboje operowe, operetkowe i filmowe

Już po raz kolejny artyści Opery Lwowskiej odwiedzą Gdańsk, żeby zaprezentować znany i lubiany przez trójmiejską publiczność program "Vivat Operetka". Pod koniec listopada będziemy mieli również okazję ocieplić szarą i chłodną polską jesień gorącym temperamentem trzech włoskich tenorów, którzy wykonają znane i uwielbiane przez publiczność arie operowe z takich oper jak "Tosca", "Traviata, "Rigletto" czy "Turandot", pieśni neapolitańskie: "O sole mio", "Mamma", "Torna a surriento" i wreszcie pełne emocji ludowe melodie włoskiej muzyki filmowej.

Melomanów z pewnością ucieszy, że program "Słynne chóry oper włoskich", którego premiera spotkała się z tak dobrym odbiorem, na stałe zagości w repertuarze Opery Bałtyckiej. Melomanów z pewnością ucieszy, że program "Słynne chóry oper włoskich", którego premiera spotkała się z tak dobrym odbiorem, na stałe zagości w repertuarze Opery Bałtyckiej.
Melomanów z pewnością ucieszy, że program "Słynne chóry oper włoskich", którego premiera spotkała się z tak dobrym odbiorem, na stałe zagości w repertuarze Opery Bałtyckiej. Najbliższe koncerty już 4, 5, 18 i 19 listopada.

A jak za pomocą muzyki opisać kobietę? Na to pytanie postara się udzielić odpowiedzi Baltic Kwartet, który wystąpi 20 listopada o godz. 13:13 w GTPS.

Muzyka symfoniczna, prapremiery i gorąca perkusja

Nie lada gratkę dla melomanów przygotowała Polska Filharmonia Kameralna Sopot. W niedzielę, 4 listopada, podczas Koncertu Jesiennego będziemy mogli posłuchać m.in. Adagio i fugi c-moll KV 546 Wolfganga Amadeusza Mozarta i Wielkiej fugi B-dur, op. 133 Ludwiga van Beethovena. W sobotę 19 listopada natomiast gościem specjalnym koncertu Ogniste rytmy będzie francuski kompozytor Emmanuel Séjourné. Tego wieczoru usłyszymy go w roli jednego z solistów, wykonującego na wibrafonie utwory własnego autorstwa.

W sobotę, 5 listopada, podczas koncertu chórów i orkiestr gdańskiej Akademii Muzycznej, zaprezentuje się m. in. Chór Kameralny 441 Hz pod dyr. Anny Wilczewskiej. W sobotę, 5 listopada, podczas koncertu chórów i orkiestr gdańskiej Akademii Muzycznej, zaprezentuje się m. in. Chór Kameralny 441 Hz pod dyr. Anny Wilczewskiej.
Muzyki wykonywanej na perkusji posłuchamy również podczas koncertu Tria Per Ka oraz w ramach kolejnej z cyklu Niedzieli Melomana.

Propozycją wartą uwagi jest również Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku i Chórów, a jeśli ktoś jest ciekaw najnowszych muzycznych trendów, powinien wybrać się na II Koncert prawykonań bądź imprezy odbywające się w ramach II Festiwalu Muzyki Współczesnej Nowe Fale.

Opinie (4)

  • Wieniawski i buractwo (3)

    Świeny koncert w Filharmoni, laureci porwali publiczność. Richard Li grał mistrzowsko, trudny Szostakowicz w wykonaniu Veriko był przepiękny. Sala pełna leżała u stóp.
    Niestety nie każdy powninie tam być. Zabieranie na koncert symfoniczny trzyletnie dzieci i karmienie ich i zabawianie w I rzedzie przez trzy godziny koncertu jest zwyklą bezczelnoscią i buratcwem.

    Drodzy rodzice z babcią (?). Pomylilo wam się prrzedszkole i plac zabaw z filharmonią. To nie te drzwi. Uwolnijcie nas od swego towarzystwa. Poza tym nie wychodzi się podczas koncertu, bo to wyraz pogardy dla skrzypków.
    Nie spozywa sie posiłku, gdy solista wykonuje swój utwór. Jesteście po prostu, zwyczajnie bezczelni i jest to najłagdniejsze sformułowanie.

    Co roku Trojmaisto.pl przypomina o standardach w salach takich jak Filharmonia. To warto czytać, jak się nie wie. We wWiedniu czy w Berlinie wyrzucono by takich gości za drzwi po pieciu minutach.
    Swoją drogą szanowny dyrektor Filharmonii miał przez trzy godziny uczty duchowej na refleksję, jak poradzić sobie z tymi, którzy uważają, że najważniejsi sa oni i ich córka a rezta słuchaczy się nie liczy.
    Wielu melomanów zostawiło wczoraj swe małe dzieci pod opieką. Jesli nie wiecie, co to kultura osobista, spytajcie kogoś.

    • 16 0

    • Otóż to!

      Przecież Filharmonia organizuje koncerty specjalnie dla dzieci. Buractwo pewnie o tym nawet nie wie...
      Kolejny burak wniósł po przerwie jakieś flaszki, w które musiał z kopa zapakować oczywiście w cichym fragmencie Nokturnu. I tak jeden palant, albo zdebilała rodzinka potrafią zniszczyć misternie budowany, magiczny nastrój...
      Panie Dyrektorze Filharmonii Bałtyckiej!
      Proszę egzekwować zasady zachowania się na koncertach, gdyż w przeciwnym wypadku co poniektórzy będą przychodzili z popcornem!

      • 3 0

    • (1)

      Buraki są wszędzie. Trzeba ich delikatnie odburaczyć. Uświadomić i poinformować .

      • 0 0

      • Delikatnie???!

        W niektórych środowiskach "delikatnie" oznacza przyzwolenie. Tu but służb porządkowych w kontakcie z pewną częścią ciała spełniłby pokładane w nim nadzieje...

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z czołowych polskich raperów na Fecie w 2009 roku oglądał bajki Teatru Klapa, czyli Koperek i Kminek?

 

Najczęściej czytane