• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Linearium - wystawa zbiorowa

Linearium to prezentacja dzieł artystów, którzy w swojej twórczości używają formy geometrycznej, jaką jest linia. To swoisty zbiór linii, zebranych i zamkniętych w przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej Pionova, niczym w artystycznym laboratorium,w którym możemy odkryć i zbadać zjawiska z zakresu abstrakcji geometrycznej oraz pomiędzy geometrią i physis.

LINEARIUM
Wystawa potrwa od 11.05. do 22.06. 2014 r.
wernisaż - 10 maja 2014 r. (sobota) o godz. 18.00
Artyści biorący udział w wystawie:

Piotr Błażejewski
Anna Brudzińska
Katarzyna Cupiał
Agata Czeremuszkin-Chrut
Wanda Gołkowska
Emilia Grubba
Karolina Jaklewicz
Tomasz Jędrzejko
Marek Radke
Seikon
Anna Szprynger


Agata Czeremuszkin-Chrut, Bez tytułu
Agata Czeremuszkin-Chrut, Bez tytułu


Pomimo różnych tradycji związanych z ośrodkami w których się kształcili, wielu z nich wpisuje się w zbiór utrzymujący charakter ciągłości historii o linii. Jej studium otwiera szkoła wrocławska i jej przedstawicielka Wanda Gołkowska, prekursorka konceptualizmu i op-artu w Polsce. Podstawowym przedmiotem jej artystycznych kreacji jest kreska, jako forma estetyczna i metaforyczna. Zagadnienie matematyczności dzieła, rytmiczności, nurtuje również Piotra Błażejewskiego, w jego pracach wyczuwalne jest niezwykłe poszanowanie linii jako niezbywalnego elementu konstrukcji. Przedstawicielki młodszego pokolenia wrocławskich artystów, których prace będzie można zobaczyć na wystawie to m.in. Karolina Jaklewicz, Agata Czeremuszkin-Chrut, Katarzyna Cupiał oraz Anna Brudzińska.

Wszystkie artystki zaskakują różnorodnością ujęć, wykorzystywanymi formami ekspresji - od malarstwa gestu, po eksplorowanie przestrzeni i zależności pomiędzy przestrzenią a linią. Sporą grupę stanowią również artyści wywodzący się z Gdańska. Marek Radke (od lat związany z Oligenhausen) myślenie o linii i jej uniwersalizmie przełożył niemal na całą swoją twórczość, posługując się abstrakcją geometryczną. Linia objawia się jako granica, motyw, interpretacja, czy przede wszystkim pretekst do coraz to nowych eksperymentów. Absolwenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Emilia Grubba oraz Seikon, wykorzystują formy wychodzące poza klasyczne malarstwo. Artystka wykorzystuje linie mocno organiczne, przywodzące na myśl naturę, linia Seikona to raczej pochwała techniki, a jego twórczość często funkcjonuje w ramach działań Street Artowych. Z kolei Anna Szprynger, która ukończyła Lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje naturalne kontrasty pomiędzy czernią a bielą, tym co widzialne, a tym co w mroku, to co gładkie zestawia z ostrymi niczym igły liniami. Jej obrazy to wyłaniające się z mroku zagadki, w których linia stanowi jedyne medium. Wywodzący się z łódzkiej Akademii Tomasz Jędrzejko spaja tradycyjne, koncepcyjne myślenie o linii i jej roli wraz z jej nowoczesną recepcją jako narzędzia. Często działa on też na pograniczu malarstwa i obiektu.

Wystawa Linearium ma ukazywać wielość koncepcji, kreacji, rozwiązań, które wiążą się z coraz to nowszymi interpretacjami roli linii, jednego z najważniejszych środków twórczych. Reprezentować różne ośrodki, a jednocześnie ukazywać ciągłość jednego zjawiska jakim jest wpisywanie linii w narrację o twórczości. Choć w istocie, linia zawsze będzie funkcjonować jako abstrakcja o niemożliwych do zamknięcia polach interpretacji...

Anna Szprynger, Bez tytułu
Anna Szprynger, Bez tytułu

Opinie

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?