• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Lidia Rosińska - Punkty w świetle ziemi

Zapraszamy na wystawę prac Lidii Rosińskiej "Punkty w świetle Ziemi" do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

kwi 26

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

7 marca - 23 czerwca 2024

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł
9 grudnia 2016 - 15 stycznia 2017
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
Wernisaż: 8 grudnia 2016 o godz. 18:00

WYSTAWA W HOLACH GALERII

"W osmozę sztuki współczesnej Lidia Rosińska wprowadza wartości zintensyfikowanej poezji, emitowanej w równym stopniu z określonych przez nią form, kształtów, modułów, metod łączeń, wzajemnego dotykania części budujących kompozycje, ale także z surowości materiałów, których artystka nigdy nie zagłusza. Metaforą twórczości Lidii Rosińskiej wydaje się ogród zen w Kioto, w którym dochodzi do zjednoczenia przeciwieństw: skały wyrażają zarówno kosmogoniczny obraz świata, jak i same siebie. Swoiste poematy wizualne Lidii Rosińskiej, budowane przede wszystkim z materiałów wyodrębnionych prosto z natury ["ramiona" drzew, skały, grafit, etc.], mimo iż każdorazowo odmienne, innowacyjnie i odrębnie względem siebie, mają charakterystyczną aurę pozwalającą na bezsprzeczne atrybułowanie ich nazwiskiem artystki.

Przywraca ona swoją sztuką, wyparte przez kulturę wysokich technologii, wartości metaforyczne i symboliczne [np. motyw kolumny: jako axis mundi], zarazem posmak obecności archetypów nieświadomych, opisywanych przez Carla Gustava Junga łączników ludzi całej ziemi. Lidia Rosińska należy do wybitnych i uznanych osobowości sztuki współczesnej, w ponad pięćdziesięciu miejscowościach świata zrealizowała wielkoformatowe i polimateriałowe rzeźby emanujące energią dobroczynnych, opiekuńczych "totemów"(...)

Sztuka jest dla niej sensem życia, zarówno w wymiarze indywidualnym, prywatnym, zarazem pedagogicznym [ma wieloletni kontakt z młodymi adeptami sztuki], jak i społecznym, do czego zaliczyć należy odważną obecność jej zmaterializowanych przemyśleń w tłumnie odwiedzanych parkach i innych przestrzeniach otwartych, których kontekstami są dokonania plejady innych wybitnych rzeźbiarzy współczesnych. Przyszła ekspozycja Lidii Rosińskiej w Państwowej Galerii Sztuki w postaci fotogramów przybliży rozproszony w ponad pięćdziesięciu punktach świata dorobek wybitnych Prac monumentalnych Lidii Rosińskiej, na stałe, jak pejzaż, wzbogacających ikonosferę tych odległych miejsc."
/dr Dorota Grubba-Thiede, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata (lipiec 2016).

Kurator: dr Dorota Grubba-Thiede:

-----
Lidia Rosińska - rzeźbiarka. Urodziła się 20 września 1967 roku w Zakopanem. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1994 roku obroniła dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Adama Myjaka. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym, zarówno poprzez udział w wystawach zbiorowych jak i organizację pokazów indywidualnych własnej twórczości. Jest autorką 15 wystaw indywidualnych. Dotychczas brała udział w blisko 45 wystawach zbiorowych. W 2000 roku urodziła syna Rufina.

Najistotniejszym elementem twórczości artystki, dzięki któremu najpełniej się realizuje jest udział w licznych Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, gdzie ma możliwość tworzenia w dużej skali i w różnym materiale (najczęściej drewno lub kamień). Rzeźby te wpisują się później na stałe w krajobraz miejsca, w którym powstały. Począwszy od 1994 roku Lidia Rosińska uczestniczyła w 53 Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, prezentując polską sztukę nawet w tak odległych zakątkach świata, jak Afryka czy Azja.

Artystka zajmuje się tez ceramiką, odważnie eksperymentuje z kolorami szkliw, czego efektem są unikatowe formy również użytkowe. Nieodłączną część jej twórczości stanowi rysunek, który w formie jest inspirowany sylwetką ludzką. Od 2007 pracę artystyczną łączy z praca pedagogiczną w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem. Obecnie jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego.

Opinie

Sprawdź się

Jaką inicjatywę łączącą kulturę z przestrzenią miasta wymyślił i koordynuje związany z Klubem Plama Szymon Wróblewski?