• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Licealistka z Gdyni napisała powieść. To książka dla tych, co chcą wierzyć w miłość

Magda Mielke
15 czerwca 2022, godz. 10:00 
Opinie (98)
Zosia Turzyńska swoją przyszłość wiąże z literaturą. Debiut ma już za sobą. Zosia Turzyńska swoją przyszłość wiąże z literaturą. Debiut ma już za sobą.

Licealistka z Gdyni wydaje swoją pierwszą książkę. Powieść Zofii Turzyńskiej, uczennicy X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, ukaże się na początku lipca nakładem gdyńskiego wydawnictwa Novae Res. "Wybierz białego wilka" to współczesna historia Romea i Julii. Porozmawialiśmy z Zosią o jej fascynacji literaturą, inspiracjach i początkach pisarskiej pasji, a także o tym, co trzeba zrobić, żeby wydać książkę.Zobacz nasz cykl: Zaczytane Trójmiasto


Czy myślała(e)ś kiedyś o wydaniu własnej książki?

Zofia Turzyńska w tym roku kończy 17 lat. Mieszka w małej kaszubskiej wsi i uczęszcza do drugiej klasy X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. A po szkole zajmuje się pisaniem powieści. Jak sama mówi, jest zakochana w dobrej literaturze i czekoladzie pod wszystkimi postaciami.

- Moja miłość do książek zaczęła się chyba w chwili, w której zaczęłam rozumieć treść opowiadanych mi na dobranoc bajek. Kiedy zdałam sobie sprawę, jaką moc mają słowa i wyobraźnia, i jakie cuda można znaleźć na kartkach książek, wiadomo już było, że jest to coś, co pozostanie w moim życiu. Już jako mała dziewczynka zaczynałam pisać opowieści. Pod koniec drugiej klasy podstawówki zaczęłam pisać swoją pierwszą książkę, którą do dzisiaj trzymam "w szufladzie". Pamiętam, jak marzyłam o tym, żeby wydać kiedyś powieść - i oto moje marzenia się spełniają - powiedziała nam Zosia.

Recenzje książek z TrójmiastaLicealistka z Gdyni wydaje pierwszą powieśćA co czyta młoda pisarka?

- Lubię książki, które są dobre - czy to obyczajowe, czy fantastyczne, młodzieżowe, romantyczne, przygodowe, z tłem historycznym... Ważny jest dla mnie ich wydźwięk. Lubię historie, które wnoszą coś nowego do mojego życia, a po ich przeczytaniu ma się ochotę na więcej. Mam tak wiele ulubionych powieści, że trudno by było je tutaj wszystkie wymienić. Szczególnym sentymentem darzę twórczość Henryka Sienkiewicza. Uwielbiam jego książki pod każdym względem. Do moich ulubionych dzieł zalicza się też "Romeo i Julia". To tym dramatem inspirowałam się podczas pisania "Wybierz białego wilka" - zawarte w nim uniwersalne wartości splatając w nową, wyjątkową historię.
"Wybierz białego wilka" jest pierwszą poważną powieścią Zosi. Pierwszą, którą wysłała do wydawnictwa, i pierwszą, która zostanie wydana. "Wybierz białego wilka" jest pierwszą poważną powieścią Zosi. Pierwszą, którą wysłała do wydawnictwa, i pierwszą, która zostanie wydana.

"Wybierz białego wilka" Zofii Turzyńskiej"Wybierz białego wilka" opowiada o losach współczesnych Romea i Julii. Historia Sary i Cypriana jest zarazem łudząco podobna do szekspirowskiego dzieła i równocześnie od niego odmienna. Młoda autorka wiele elementów zmieniła, ale wydźwięk opowieści został zachowany. W książce stworzyła miasto, opisując je w taki sposób, aby nie przypominało żadnego z istniejących. Jest to książka skierowana do ludzi, którzy chcą wierzyć w miłość. Dedykowana zarówno nastolatkom, ale może sprawić frajdę także dorosłym.

Zobacz także: Biblioteka to cały świat w jednym miejscu. Top 5 wyjątkowych bibliotek

Zosia pisze, odkąd tylko zaczęła w miarę poprawnie składać zdania. Inspirują ją zarówno teksty piosenek, fotografie, różne przedmioty, miejsca, jak i życiowe sytuacje. Nastolatka od lat chowała swoje opowieści do szuflady. Najpierw pisała ręcznie, później przerzuciła się na komputer. W plikach ma masę niedokończonych powieści. Pierwszą napisała jeszcze w podstawówce, teraz kończy trzecią, a na czwartą zbiera już pomysły. Jak to się więc stało, że wydaje akurat "Wybierz białego wilka"?

- Z początku miała to być opowieść jak wszystkie poprzednie - niedokończona. W czasie, w którym zaczęłam ją tworzyć, miałam sporo wolnego czasu z powodu pandemii. Bardzo chciałam napisać coś, co mogłabym wysłać do wydawnictwa, ale proces wydawniczy wydawał mi się zbyt przerażający. Wtedy do wydania książki popchnęła mnie moja polonistka z podstawówki, która sama wydaje powieści. Okazało się, że to wcale nie jest takie straszne, a ja tak napaliłam się na opowieść, która zaczęła się rodzić na białych stronach, że w końcu po prostu ją napisałam - dodaje Zosia.

Trójmiejskie wydawnictwaPowieść "Wybierz białego wilka" ma aż 640 stronKsiążka liczy 640 stron, a jej napisanie zajęło Zosi ok. pięciu miesięcy. Gotowy tekst wysłała do kilku wydawnictw.

- Niektóre wydawnictwa mają na swojej stronie formularz do wypełnienia, inne podają dokładne wytyczne, w jaki sposób powinno się skompletować propozycję wydawniczą. Odpowiedź od Novae Res dostałam już po kilku tygodniach - przyznaje Zosia. - "Wybierz białego wilka" otworzyło mi bramę do pisarskiego świata, a teraz tworzę dalej i będę to robiła w dalszym ciągu. Cieszę się, że mogę opowiadać historie, może dlatego, że sama lubię ich słuchać. Poza tym nie wiem, gdzie życie mnie rzuci. Mam tyle pomysłów na to, czym się zająć poza pisaniem, że naprawdę jest z czego wybierać!
Quiz O literaturze w Trójmieście. Sprawdź swoją wiedzę! Średni wynik 54%

O literaturze w Trójmieście. Sprawdź swoją wiedzę!

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (98)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się aktor Teatru Wybrzeże, który zagrał w najnowszym filmie Jana Komasy "Hejter"?