stat
Impreza już się odbyła

Lewa, wspomnienie prawej

Dziennik zatytułowany "Lewa, wspomnienie prawej" Krystyna Kofta traktowała - jak sama mówi - jako element onkologicznej autoterapii. "Choroba to dramat, chorująca to bohaterka tego dramatu. Chorowanie jest sztuką trudną, chorują bliscy i przyjaciele bohaterki. Oni także są bohaterami tej sztuki" - twierdzi autorka.

sie 9

niedziela, godz. 19:00

Sopot,
bilety 40 zł
ulgowy 35 zł
sie 12

środa, godz. 20:30

Sopot,
bilety 40 zł
ulgowy 35 zł
Kup bilet
Tak szczerego wyznania polskojęzyczna literatura nie widziała od lat. A tak porywająco napisanego, chyba nigdy. Na scenie obserwujemy od pierwszych minut spektaklu heroiczną walkę prowadzoną na wielu płaszczyznach. Teresa Stępień-Nowicka pokazuje kobietę, która panicznie boi się własnego strachu - wie bowiem, że jeśli tylko mu się podda, wówczas przegra. Stąd ukrywanie się za żartem, cynizmem, wulgaryzmami. Nie jest to w żadnej mierze stoicka kontemplacja świata - to dosłowna walka na śmierć i życie! Oszczędna scenografia kontrastuje z żywiołową grą aktorską. Ten kontrast powoduje nie tylko wzruszenie, ale też pozwala Teresie Stępień-Nowickiej wznieść się na wyżyny warsztatu. Jest ona równocześnie odpowiedzialna za opracowanie tekstu, dziennika Krystyny Kofty, na potrzeby sceny. To widać: każda scena jest przemyślana, potrzebna, wyrazista, ale równocześnie nieco inna, niż pierwowzór.

Teresa Stępień - Nowicka - urodzona 1953 r. w Trzebnicy, absolwentka PWST w Krakowie, Wydział Lalkarski we Wrocławiu; dyplom uzyskała w 1976 roku. Od 1978 roku związana zawodowo z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, z krótkim epizodem w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W 2009 roku ukończyła również Podyplomowe Studia Zarządzanie Kulturą w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Na deskach toruńskiej sceny zaprezentowała się w wielu rolach między innymi: Emilia Galotti w "Emilii Galotti" A. Lessing, Oliwia w "Wieczorze trzech króli" W. Szekspira, Bianka w "Otellu" W. Szekspira, Zofia w "Damach i huzarach" A. Fredry, Ziuta Młodziakówna w "Ferdydurke" W. Gombrowicza, Beatrycze - Fryderyk w "Słudze dwóch panów" C. Goldoniego, Hanka w "Moralność Pani Dulskiej" G. Zapolska, Mierczutkina w "3 x Czechow" na podstawie A. Czechowa, Żona Adwokata w "Ślubuję ci miłość wierność" J. Haya, Kate w "Kalece z Inishmaan" M. Mc Donagha i wielu innych. Tworzy także monodramy. Pierwszy z nich to "Saga o miłości stulecia" M. Tikkanen.

Kolejny - "Lewa, wspomnienie prawej", na podstawie prozy Krystyny Kofty, od premiery cieszy się niesłabnącym powodzeniem na terenie całej Polski, prezentowany był także za granicą. Najnowszą produkcją jest "Elisabeth Watson - Cichociemna" Inki Dowlasz. Teresa Stępień - Nowicka dała się poznać szerszej publiczności dzięki rolom w dwóch bardzo popularnych serialach obyczajowych: jako Wanda w serialu "Klan" oraz Matka Latoszka w serialu "Na dobre i na złe". Jest aktywnym członkiem Związku Artystów Scen Polskich. Bardzo aktywnie działa na niwie kulturalnej i społecznej, poprzez pracę teatralną, warsztatową i społeczną. Szkoli nauczycieli w zakresie edukacji teatralnej, aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej regionu kujawsko-pomorskiego oraz na terenie kraju poprzez współprace z organizacjami pozarządowymi. Pełni funkcję jurora na festiwalach teatralnych i konkursach recytatorskich. Aktywnie działa charytatywnie. W 2011 roku otrzymała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Najważniejsze odznaczenia: 2007 r. "Zasłużony dla kultury polskiej", 2008 r. Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego, 2008 r. Nagroda Rady Programowej ZASP, 2012 r. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Na podstawie jakiej książki nakręcono film, w którym w głównych rolach wystąpili Magdalena Cielecka i Paweł Deląg?