• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Letnie Koncerty Carillonowe

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillony koncertowe - instrumenty złożone z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. Trzy gdańskie carillony znajdują się: w wieży kościoła św. Katarzyny (49 dzwonów), w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów) oraz na carillonie mobilnym "Gdańsk" (48 dzwonów).

Na naszych carillonach grane są przez cały rok koncerty - w piątki o 14:45 w kościele św. Katarzyny i co sobotę o 12:05 w Ratuszu Głównego Miasta.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Specjalną formą są letnie koncerty organizowane w ramach Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, na których zaprezentować swoje umiejętności mogą carilloniści z różnych stron świata. Odbywają się w każdy pierwszy weekend sierpnia już od 14 lat.

W tym roku zaprezentujemy podczas Festiwalu nowy typ koncertu - carillon mobilny w rozrywkowej odsłonie - z DJem, trąbką i instrumentami klawiszowymi (2 sierpnia).

Jednak brakowało w Gdańsku cyklicznych letnich koncertów, o stałych dniach i porach. W tym roku dzięki dotacji Miasta Gdańska Polskie Stowarzyszenie Carillonowe zorganizowało takie właśnie koncerty - co piątek o godzinie 19:00 w okolicach kościoła św. Katarzyny będzie można słuchać wirtuozów carillonu.

Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach. Dzięki życzliwości Przeora oo. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Drugim miejscem do słuchania jest taras cukierni Pellowski przy ulicy Rajskiej, na którym dzięki życzliwości właścicieli słuchacze otrzymają 10 procent zniżki na konsumpcję podczas koncertów, jeśli okażą ulotkę lub program.

Koncerty dla słuchaczy w karmelickim ogrodzie będą zapowiadane, przybliżana też będzie historia instrumentu oraz inne ciekawostki.

Wystąpią specjalni goście - wybitny organista i carillonista Bernard Winsemius z Niderlandów (koncerty 26 i 27 lipca) oraz duet katalońsko-belgijski - Anna Maria Reverte i Koena Van Asche (koncerty 2 i 3 sierpnia). Tych wybitnych muzyków posłuchać będzie można również podczas koncertów na carillonie Ratusza Głównego Miasta.

Nie mniej interesujące będą pozostałe koncerty, prezentowane przez lokalnych carillonistów, którzy przygotowali ciekawe programy.

Serdecznie zapraszamy również na koncert inauguracyjny (5 lipca), na którym z carillonem mobilnym "Gdańsk" zagra świetny gdański kwintet - Hevelius Brass. Ten koncert odbędzie się na Skwerze Heweliusza nieopodal kościoła św. Katarzyny.

Również ostatni koncert carillonowego lata (30 sierpnia) odbędzie się na Skwerze Heweliusza. Z carillonem mobilnym "Gdańsk" zagra Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, prowadzona przez kpt. SG Jarosława Rywalskiego.
Letnie koncerty carillonowe objęły swoim patronatem konsulaty honorowe Belgii oraz Niderlandów. Koncerty zostały dofinansowane ze środków Miasta Gdańska, współorganizowane są przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Nasi sponsorzy to Bank Gospodarki Żywnościowej SA. oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA.

Trojmiasto.pl objęło nad imprezą patronat medialny.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny, na miejscu dostępne będą drukowane programy.

Szczegółowy harmonogram koncertów
(dostępny również na www.carillon.pl oraz na ulotkach):

Piątek, 5 lipca, godz. 19:00 - Skwer Heweliusza
Koncert inaugurujący. Wykonawcy: Monika Kaźmierczak - carillon mobilny Gdańsk, kwintet dęty Hevelius Brass

Piątek, 12 lipca, godz. 19:00, kościół św. Katarzyny
Anna Kasprzycka

Piątek, 19 lipca, godz. 19:00, kościół św. Katarzyny
Magdalena Filiks, Wojciech Lauer

Piątek, 26 lipca, godz. 19:00, kościół św. Katarzyny
Bernard Winsemius (Niderlandy)

Sobota, 27 lipca, godz. 12:05 - Ratusz Głównego Miasta
Bernard Winsemius

Piątek, 2 sierpnia, godz. 19:00, kościół św. Katarzyny
Anna Maria Reverte y Casas (Katalonia) oraz Koen van Asche (Belgia)

XV GDAŃSKI FESTIWAL CARILLONOWY (współorganizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie) 2-3 sierpnia

Piątek, 2 sierpnia, godz. 17:00 i 20:30, Targ Węglowy

Carillon i DJ. Wystąpią: DJ Paryss, Monika Kaźmierczak - carillon mobilny Gdańsk, Paweł Hulisz - trąbka, Artur Jurek - instrumenty klawiszowe

Sobota, 3 sierpnia, godz. 11:05, Ratusz Głównego Miasta
Koen van Asche

Sobota, 3 sierpnia, godz. 12:05, Ratusz Głównego Miasta
Monika Kaźmierczak

Sobota, 3 sierpnia, godz. 16:00, kościół św. Katarzyny
duet Anna Kasprzycka i Monika Kaźmierczak

Piątek, 9 sierpnia, godz. 19:00, kościół św. Katarzyny
Monika Kaźmierczak (UWAGA: ogród karmelitów wyjątkowo niedostępny, słuchamy w kawiarni Pellowski i okolicach!)

Piątek, 16 sierpnia, godz. 19:00, kościół św. Katarzyny

Wojciech Lauer

Piątek, 23 sierpnia, godz. 19:00, kościół św. Katarzyny
Magdalena Cynk-Mikołajewska (Toruń)

Piątek, 30 sierpnia, godz. 19:00, Skwer Heweliusza

Koncert zamykający. Wykonawcy: Monika Kaźmierczak - carillon mobilny Gdańsk, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, dyr. kpt. SG Jarosław Rywalski

Pozostałe koncerty carillonowe PRZEZ CAŁY ROK:
Każdy piątek o godz. 14:45 - kościół św. Katarzyny
Każda sobota o godz. 12:05 - Ratusz Głównego Miasta

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Kolonia Artystów w latach 2015-2018 funkcjonowała pod nazwą: