Jakie postawy warto naśladować? Czy jest sens przeciwstawiać się grupie i iść pod prąd? Na te i inne pytania pod wpływem lektur odpowiadać będą mogli uczestnicy "Lekcji niegrzeczności", odbywających się w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże. Pierwsze spotkanie z tego cyklu adresowanego do dzieci i młodzieży odbędzie się w niedzielę, 2 lutego, o godz. 13.
Warto organizować czytania dla dzieci i młodzieży?
- Nasze "Lekcje niegrzeczności" to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnie pojmowany, ale obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, "bohater niepokorny" - tłumaczy Michał Derlatka. - W centrum naszych rozważań znajdą się outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy - powody twórczego fermentu i refleksji, nierzadko popadający w spore tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Przedstawimy silne osobowości, często postępujące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a "chcieć" znaczy "móc".
Głównym tematem cyklu będzie "niegrzeczność" pojmowana jako wierność samemu sobie, wraz z konsekwencjami, zyskami i ryzykiem, jakie ze sobą niesie. Podczas pierwszej odsłony cyklu przybliżona zostanie książka "Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności" Marcina Wichy. Książkę przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Justyna Bartoszewicz, Ewa Jendrzejewska, Katarzyna Kaźmierczak, Anna Kociarz, Piotr Łukawski, Cezary Rybiński oraz Marek Tynda.
Tytułowa Strusia jest grzeczną, ułożoną dziewczynką, która ma wziąć udział w konkursie grzeczności. Z tej okazji otrzymuje od pani dyrektor grzecznościomierz - przedmiot, który dodaje i odejmuje punkty za zachowanie. Jednak wyrażenie przez Strusię własnego zdania powoduje sygnał oznajmiający minusa. Zaś Łysol jest wielkim, kudłatym i brzydko pachnącym psem, który potrafi mówić.
- Łysol jest z zawodu trenerem niegrzeczności. "Niegrzeczna" okazuje się jednak tylko jego powierzchowność śmierdzącego psiska o niewyparzonym pysku i niewyszukanym poczuciu humoru. To, czego Łysol faktycznie uczy swoją podopieczną, to wartości bardzo dalekie od niegrzeczności: tolerancja, wiara w siebie, dystans, asertywność. Łysol jest żywym przykładem tego, jaką moc ma wyobraźnia i skutecznie przekonuje o tym, że istnieją wyższe wartości niż smartfon i zasięg w komórce, a dobrą alternatywą dla godzin spędzanych w internecie może być analogowy świat podwórka oraz prawdziwych kolegów i koleżanek - zapewnia Michał Derlatka.
"Lekcje niegrzeczności" adresowane są do dzieci (od lat sześciu) i młodzieży. Odbywać się będą co dwa tygodnie (następne spotkanie w ramach cyklu zaplanowano na 16 lutego - czytanie "Opowieści z ulicy Brocka" Pierre'a Gripari).
Wstęp na każde z udramatyzowanych czytań kosztuje 5 zł.