• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Lear, k**wa! - spektakl gościnny

teatr uliczny performance
kasy:
czas trwania:
50 min.
w ramach wydarzenia:
26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
1.0
1 ocena

Spektakl tylko dla widzów dorosłych

Teatr A Part, Polska
Lear, k**wa!
SzekspirOFF Prezentacje


Człowiek właściwy niczem więcej nie jest, jak takiem biednem, nagiem, dwunożnem zwierzęciem. / "Król Lear", Akt 3, Scena IV

Przedstawienie plenerowe "Lear, kurwa!" to drugi spektakl Teatru A Part (obok przedstawienia scenicznego "Nic. Szkice do Króla Leara" z 2017 r.) nawiązujący do motywów i wątków zawartych w "Królu Learze" Williama Szekspira.

O ile w "Nic. Szkice do Króla Leara" oś tematyczną spektaklu stanowiły intymne motywy trudnych relacji córek i ich ojców oraz piekło przemijania, starości i niedołężności, o tyle w "Lear, kurwa!" centralnym tematem przedstawienia jest starczy despotyzm, dążenie do władzy absolutnej, zatrata w konflikcie i wojnie i entropia - towarzyszący temu rozpad, erozja struktur społecznych i moralnych.

Obok dramatu "Król Lear" inspiracją do powstania spektaklu była powieści "Jesień patriarchy" Gabriela Garcii Marqueza.

Widowisko "Lear, kurwa!" jest kolażem obrazów scenicznych. Na jego stronę wizualną składają się surowe metalowe konstrukcje i ruchome podesty, szczudła, żywioł ognia i ekspresyjne aktorstwo.

W 2019 r., czyli w roku swojej premiery, przedstawienie zostało zaprezentowane sześciokrotnie w Kaliszu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Po 3 latach pandemicznej przerwy, a także w nowej, geopolitycznej sytuacji - w obliczu państwowego terroryzmu Rosji i okrutnej, krwawej wojny w Ukrainie, co nadaje mu nowy, złowrogi kontekst - spektakl w odświeżonej wersji i nowej obsadzie został wznowiony w 2022 r.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery