• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Lear. Esej aktorski Andrzeja Seweryna - spektakl gościnny (1 opinia)

monodram
kasy:
58 351-01-01
czas trwania:
65 min.
data premiery:
20 października 2022
w ramach wydarzenia:
27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
Teatr Stary w Lublinie
"Lear. Esej aktorski Andrzeja Seweryna"
reż. Janusz Opryński


"Lear" w reżyserii Janusza Opryńskiego to monodram Andrzeja Seweryna opowiadający historię Szekspirowskiego bohatera od końca. Widzimy go po śmierci, jak ciągle słyszy głosy córek i błazna. Lear musi jeszcze raz zmierzyć się ze swoim Losem. Jeszcze raz przeżyć tragedię swojego życia. To powtórne wypełnienie swojego Losu jest gorzkim wspomnieniem, wejściem w dialog z Gonerylą, Reganą, Kordelią, Błaznem i z samym sobą.

"Lear" to niezwykły spektakl, którym Andrzej Seweryn, wybitny polski aktor, porusza serca publiczności swoją niezwykłą interpretacją postaci tego szekspirowskiego bohatera. Seweryn wprowadza nas w świat tragedii, gdzie potęga emocji i dramatyzm górują nad każdym ujęciem. Odkrywa on w Learze nie tylko władczego i aroganckiego monarchę, ale także człowieka dotkniętego bólem, tęsknotą i samotnością.

Andrzej Seweryn po raz pierwszy zagrał Leara w 2014 roku w Teatrze Polskim w Warszawie, w monumentalnym przedstawieniu Jacquesa Lassalle'a. Dziś - w spektaklu, który powstał w Teatrze Starym w Lublinie dla uczczenia dwusetlecia tamtejszej sceny - aktor ponownie mierzy się z tą wielką rolą w spektaklu kameralnym, ale nie mniej poruszającym.

"Tak na naszych oczach rodzi się wielka, wstrząsająca kreacja człowieka, który zaznał wszystkich słodyczy i wszystkich goryczy świata, swego rodzaju esej teatralny o przekraczaniu granic teatru w poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowe pytania o sens ludzkiej egzystencji". - Tomasz Miłkowski, "Dziennik Trybuna"

"W lubelskim Starym Lear, jedna z najważniejszych ról w światowym teatrze, eksponuje całe bogactwo szekspirowskiego świata, ale również jego teatralnego dziedzictwa (...), a odnosząc go do filmowego dorobku aktora można powiedzieć, że gra też Ostatniego Króla i Ostatniego Ojca z Ostatniej Rodziny". - Jacek Cieślak, rp.pl

"To wręcz nieprawdopodobne jak w godzinnym, minimalistycznym monodramie, w którym każde słowo i rekwizyt mają znaczenie, przegląda się najświeższa historia naszych rodzin i Polski". - Jacek Cieślak, "Rzeczpospolita"

Spektakl dla widzów 16 +

Twórcy
reżyseria - Janusz Opryński
scenografia i kostiumy - Justyna Łagowska

Obsada
Andrzej Seweryn

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • podczas jednej z manifestacji p.Seweryn pokazał swoje oblicze

    ten pan jest prywatnie bardzo wulgarnym człowiekiem, przepełnionym emocjami, których nie lubię, dlatego nie oglądam niczego z jego udziałem

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery