Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Le Villi - spektakl gościnny (10 opinii)

opera / operetka
kasy:
58 763-49-06
wystawia:
Akademia Muzyczna
data premiery:
5 czerwca 2012
ocena:
4.2 / 5 (12 głosów)
4.2
Le Villi
Giacomo Puccini

UWAGA!
Wejście dla publiczności na spektakl Le Villi wyjątkowo od ulicy Hallera!


Premiera wersji koncertowej odbędzie się 7 maja w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Premiera sceniczna na deskach Opery Bałtyckiej planowana jest na 5 czerwca.

"Le Villi", czyli w tłumaczeniu na język polski "Rusałki", to dwuaktowa opera-balet napisana przez Giacomo Pucciniego do libretta autorstwa Ferdinanda Fontany. Jest to pierwsza opera młodego Pucciniego, która mimo początkowej porażki pozwoliła mu dzięki późniejszym sukcesom na stałe wpisać się do listy najważniejszych kompozytorów operowych świata.

Dzieło stworzone w 1883 roku kompozytor przeznaczył na konkurs na jednoaktówkę, zorganizowany przez wydawcę Edwarda Sonzogna. Opera poniosła jednak konkursową porażkę ponieważ jurorzy zignorowali utwór. Puccini wystawił jednak dzieło dzięki pomocy Amicale Ponchiellego, który umożliwił mu wykonanie w Teatro del Verme w Mediolanie a także w turyńskim Teatro Regio oraz mediolańskiej La Scali gdzie opera odniosła wielki triumf i uznanie krytyków. Dzieło zwróciło również uwagę włoskiego wydawcy Gulio Ricordiego, który zamówił u Pucciniego następne dzieła pozwalając tym samym ukazać światu muzykę i talent młodego kompozytora.

Jest to drugie wystawienie Polsce (ostatnie odbyło się w Teatrze Wielkim w Warszawie) od roku 1893, pierwszej opery króla tego gatunku - Giacomo Pucciniego. Przedstawienia będą efektem współpracy wielu instytucji kultury z Trójmiasta, m.in. Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, Akademii Sztuk Pięknych, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Fundacji Mundus Cantat. Pozyskano również partnerów przedsięwzięcia, m.in. Gdańską Szkołę Fryzjersko-Kosmetyczną.

W ramach przedstawień zaprezentuje się przeszło stu młodych artystów (instrumentalistów, wokalistów, chórzystów i tancerzy). Nad przebiegiem całości czuwają doświadczeni już artyści, m.in. Natalia Kozłowska (reżyser) i Hanna Szymczak (opieka scenograficzna). Jest to forma promocji Trójmiasta, jako ośrodka otwartego na kulturę wysoką i otwartego na inicjatywy młodych artystów.

Zdecydowana większość osób biorących udział w przedsięwzięciu zdecydowała się zrezygnować z honorarium ze względu na fakt, że są to działania, które mają na celu krzewienie kultury wysokiej i propagowania opery jako formy rozrywki.

Adresatami projektu są przede wszystkim osoby bezpośrednio związane ze środowiskiem akademickim i trójmiejskimi placówkami kultury. Wydarzenie ma mieć charakter wyjątkowy - młodzi muzycy wspierani są wiedzą doświadczonych już artystów. Ponadto wybór dzieła - pierwsza opera jednego z najwybitniejszych kompozytorów, dzieło bardzo rzadko wykonywane, podnosi rangę wydarzenia.

Ponieważ wstęp na wszystkie występy będzie bezpłatny, spektakl jest otwarty nie tylko dla całej Metropolii Trójmiejskiej i turystów, ale także zaproszonych na premierę gości z reprezentujących najważniejsze placówki kultury z całej Polski (przede wszystkim związane ze środowiskami akademickimi, teatrami operowymi i filharmoniami).

Kierownik muzyczny i dyrygent: Rafał Kłoczko
Reżyser: Natalia Kozłowska
Opieka scenograficzna: Hanna Szymczak
Choreograf: Anna Baranowska, Beata Oryl
Projekcje wideo: Olga Warabida
Producent: Łukasz Lewczak
Przygotowanie chóru: Wiktoria Batarowska
Korepetytor, przygotowanie solistów: Paulina Leda
Asystent dyrygenta: Agnieszka Środowska

Wykonawcy:
Anna: Magdalena Schabowska, Delfina Skarbek
Roberto: Paweł Krasulak, Jingxing Tan
Guglielmo: Jacek Batarowski, Janusz Stolarski

Chór kameralny "Tutti e Solo" (przygotowany przez Wiktorię Batarowską)
Orkiestra symfoniczna złożona ze studentów i sympatyków Akademii Muzycznej w Gdańsku


Zobacz relację live z premiery "Le Villi" 5-6.06.2012 od godz. 19.00:

Zobacz relację live w dzień premiery w Operze Bałtyckiej.

Recenzja Trojmiasto.pl

Siła młodości wygrała - o premierze "Le Villi" studentów Akademii Muzycznej Siła młodości wygrała - o premierze "Le Villi" studentów Akademii Muzycznej

Siła młodości wygrała - o premierze "Le Villi" studentów Akademii Muzycznej (16 opinii)

Klasyczna, prosta interpretacja, skupiona na wydobyciu emocji z muzyki Giacomo Pucciniego to...

6 czerwca 2012

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery