Wiadomości

stat

Laureaci Konkursu Chopinowskiego wystąpią w Gdańsku

Kate Liu, objawienie tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Niestety, odwołała swój przyjazd do Gdańska. Wciąż czekamy na ogłoszenie nazwiska drugiego laureata, który wystąpi na Ołowiance.
Kate Liu, objawienie tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Niestety, odwołała swój przyjazd do Gdańska. Wciąż czekamy na ogłoszenie nazwiska drugiego laureata, który wystąpi na Ołowiance. fot. Wojciech Grzędziński / NIFC

Znamy nazwiska laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, którzy wystąpią w Gdańsku podczas największego na Pomorzu Festiwalu Pianistycznego "Gdańska Jesień Pianistyczna". Już w przyszłym tygodniu na Ołowiance wystąpią: brązowa medalistka Kate Liu oraz zdobywca szóstego miejsca Dmitrij Szyszkin.
Aktualizacja: Kate Liu jednak nie pojawi się w Gdańsku. Zamiast niej pojawi się jedyny polski finalista tegorocznego konkursu - Szymon Nehring, a także zdobywca pozaregulaminowych trofeów - Krzysztof Książek.

To jednak nie jedyni laureaci konkursu Chopinowskiego, których będzie można usłyszeć na żywo w Gdańsku. Na zakończenie festiwalu, który potrwa od 26 października do 20 listopada organizatorzy zaplanowali nadzwyczajny koncert z udziałem Laureata XVI Konkursu Pianistycznego - Ingolfa Wundera z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina pod batutą Antoniego Wita.

Ponadto, podobnie jak w poprzednich edycjach, przez kilka kolejnych październikowych i listopadowych wieczorów przed pomorską publicznością wystąpią znakomici, cieszący się uznaniem w kraju i za granicą artyści, wywodzący się nie tylko z nurtu muzyki klasycznej, ale także współczesnej: Tamara Granat w duecie z Adrianem Kredą, Marco Schiavo i Sergio Marchegiani, Janusz Olejniczak oraz Leonard Schlüter.

Na tegoroczny program festiwalu złożą się dwa koncerty symfoniczne, z czego jeden z nich zakończy festiwal oraz sześć recitali fortepianowych. Koncerty odbywać się będą w Sali Koncertowej i Sali Kameralnej na Ołowiance.

W pierwszych dniach Festiwalu, 26 i 27 października, będzie okazja, by wysłuchać laureatów tegorocznego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina: zdobywcę szóstego miejsca Dmitrija Szyszkina oraz brązową medalistkę Kate Liu.

Mimo że Kate Liu ostatecznie zajęła III miejsce w konkursie, przez jego komentatorów została okrzyknięta objawieniem tegorocznej edycji i od początku trwania konkursowych zmagań, była typowana jako zdobywczyni głównej nagrody. Liu została również laureatką specjalnej Polskiego Radia przyznawanej za najlepsze wykonanie mazurków. Krytyk muzyczny - Dorota Szwarcman powiedziała o niej: "Tacy pianiści jak ona zdarzają się raz na lata. Mam nadzieję, że zostanie doceniona w świecie niezależnie od tego konkursu, bo jest to osoba, której występy już dziś są prawdziwymi, niepowtarzalnymi wydarzeniami".

28 października odbędzie się pierwszy z koncertów symfonicznych w ramach Festiwalu, również z udziałem obu laureatów Konkursu Chopinowskiego. Orkiestrą Symfoniczną PFB zadyryguje Dyrektor Artystyczny Orkiestry - Ernst van Tiel. W programie koncertu znajdą się: I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 oraz II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Dzieła te należą do żelaznego repertuaru koncertowego pianistów z całego świata, są najdoskonalszym ucieleśnieniem romantycznego koncertu fortepianowego.

Dla fanów muzyki Chopina mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość, 29 października o godz. 20 w studiu koncertowym Radia Gdańsk wystąpi kolejny finalista tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego, ulubieniec publiczności, kontrowersyjny łotewski pianista Georgis Osokins.

Kate Liu urodziła się 23 maja 1994 r. w Singapurze. Kształciła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario. Obecnie przygotowuje dyplom licencjacki w Curtis Institute of Music pod kierunkiem Roberta McDonalda.

Dmitrij Szyszkin pochodzi z Czelabińska. Na fortepianie zaczął grać, gdy miał 2,5 roku, a na pierwszym koncercie wystąpił w wieku 3 lat. W wieku 4 lat rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Czelabińsku. W latach 2001-2010 pobierał naukę w Szkole Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie w klasie prof. Michaiła Khokhlova. Obecnie studiuje w Państwoym Konserwatorium Muzyczym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem prof. Eliso Virsaladze.
Dmitrij Szyszkin
Dmitrij Szyszkin fot. Wojciech Grzędziński / NIFC

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

15

grudnia

Actus Humanus Gdańsk,

15

grudnia

Menażki - Studenckie Spotka... Gdańsk, Wydział Nauk Społecznych UG

28

grudnia

Filmowe podsumowanie roku 2018 Gdańsk, Kino Watra

Rozrywka

Alternatywny jarmark gwiazdkowy z rękodziełem i piwem
Alternatywny jarmark gwiazdkowy

Kulinaria

Szef kuchni z gwiazdkami Michelin otworzy lokal w Gdańsku
Szef z gwiazdkami Michelin w Gdańsku
Alternatywny jarmark gwiazdkowy z rękodziełem i piwem
Alternatywny jarmark gwiazdkowy

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: dużo dobrych koncertów
Planuj tydzień: dużo dobrych koncertów