• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Larry Okey Ugwu o zmianach w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Alicja Olkowska
18 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Larry Okey Ugwu kieruje NCK od 15 lat. Larry Okey Ugwu kieruje NCK od 15 lat.

- Widzimy, jak zmieniają się nasi odbiorcy, ale też ich oczekiwania wobec kultury. Musimy się zatem określić, wyróżnić, pokazać naszą wyjątkową tożsamość. Bo NCK to bardzo nietypowa instytucja - mówi dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W rozmowie z nami opowiada o zmianach, które właśnie zachodzą w NCK, planowanych festiwalach oraz trwającym remoncie w Centrum św. Jana.



Alicja Olkowska: Niedawno Nadbałtyckie Centrum Kultury zobacz na mapie Gdańska pochwaliło się swoim nowym logo, które choć nowoczesne, nie odcina się od tradycji. Inspiracją były m.in. flizy holenderskie, znajdujące się w Ratuszu Staromiejskim, głównej siedzibie NCK.

Larry Ugwu: Nowe logo to konsekwencja naszej wewnętrznej potrzeby zmiany. To prawda, że inspiracją do stworzenia nowych elementów graficznych, które pojawią się na naszych materiałach promocyjnych stały się flizy holenderskie, znajdujące się w Ratuszu Staromiejskim, ale także motywy barokowe i renesansowe. Autorem tych projektów jest Piotr Morzuch, który podjął się tego tematu w ramach pracy magisterskiej na gdańskiej ASP.

Nowe logo skłoniło nas również do opracowania nowej całościowej identyfikacji, która w połączeniu z nowym logotypem mówi wszystko: reprezentuje różne dziedziny sztuki, które ze sobą wchodzą w "dialog", tak jak my prowadzimy w NCK międzykulturową rozmowę.

Nowe logo Nadbałtyckiego Centrum Kultury:


Kolejną zmianą jest wasza nowa strona internetowa, którą uruchomicie już wkrótce.

Nowa strona będzie nowoczesna, multimedialna i wreszcie z wersją mobilną, co jest ważne dla użytkowników smartfonów. Będzie działał sklep internetowy, bo przecież Nadbałtyckie Centrum Kultury to również wydawca wielu wartościowych książek.

Zmiany w NCK są jednak dalekosiężne. Opracowaliście strategię na lata 2018-2022, która jeszcze silniej ma być skoncentrowana na kulturze krajów nadbałtyckich.

Chcemy być ambasadorem regionu Morza Bałtyckiego i ambasadorem województwa pomorskiego. Od lat bierzemy udział w europejskich projektach, mamy wielu partnerów w krajach nadbałtyckich. Wzajemne budowanie relacji z naszymi bliskimi sąsiadami jest ważne, szczególnie teraz, w obliczu kryzysu w Europie. Chcemy być też pomorskim oknem na świat. Najważniejszym naszym zadaniem i celem na najbliższe lata będzie prezentacja i promocja kultury regionu pomorskiego - lokalnie, ale też w krajach wokół Morza Bałtyckiego. Mamy w tej dziedzinie doświadczenie - w poprzednich latach organizowaliśmy prezentacje na targach czy wystawy.

Wydarzenia w Nadbałtyckim Centrum Kultury


Czy zmiany obejmą również flagowe projekty NCK? Mam na myśli festiwale, które organizujecie co roku.

Te wszystkie imprezy nadal będziemy organizować, ale ich formuły będą poszerzone. To właśnie jedno z założeń nowej strategii, żeby prowadzić i rozwijać dialog międzykulturowy, który jest fundamentem Festiwalu Kultur "Okno na świat". Za jego pomocą wspieramy artystów-emigrantów, którzy tworzą, są czynni zawodowo, ale mają trudności z dotarciem do odbiorcy. Organizujemy ich wystawy, koncerty, ułatwiamy kontakt z lokalną społecznością i innymi twórcami. Pomagamy przekroczyć bariery, wplatając pomiędzy muzykę także debaty i warsztaty międzykulturowe oraz wydając naukowe publikacje - dzięki temu poznanie nowych mieszkańców Trójmiasta jest pełniejsze. Chcemy przy okazji pokazać, że świat nie należy tylko do nas, świat jest wspólny. Jest jeden, a my wszyscy przemieszczamy się w jego obrębie.

Larry Okey Ugwu o 25 latach działalności NCK


  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.
  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.
  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.
  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.
  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.
  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.
  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.
  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.
  • Zdjęcia z trwającego remontu w kościele św. Jana w Gdańsku.

A co dalej z Dźwiękami Północy?

"Dźwięki Północy" to najstarszy festiwal organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Od kilkudziesięciu lat ma stałą i wierną publiczność - zarówno fanów folku, jak i osoby zainteresowane kulturą Skandynawii i państw nadbałtyckich - tłumnie pojawiającą się w Centrum św. Jana i w Ratuszu Staromiejskim. Każda edycja przyciąga też nowych fanów, którzy często zostają z "Dźwiękami" na dłużej.

Podstawą programu "Dźwięków Północy" są zjawiskowe koncerty, ale od 2008 roku formuła imprezy jest konsekwentnie rozwijana i poszerzana o różnego rodzaju warsztaty: tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła; projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.

Kolejny raz zmieni się też formuła festiwalu Metropolia Jest Okey - wyjdzie poza Trójmiasto.

Oczekiwania wobec tego festiwalu są ogromne, niestety nie każdy samorząd chce go finansowo wspierać. Ubolewam nad tym, bo Metropolia Jest Okey powinna łączyć całe Trójmiasto i okolice. W tym roku chcemy rozszerzyć formułę i trafić do Wejherowa, Tczewa oraz innych okolicznych miejscowości. Potrzebna jest dobra wola samorządów, aby festiwal stał się wielkim świętem trójmiejskiej kultury, sztuki i rozrywki, żebyśmy mogli się pochwalić tym, co się u nas działo w mijającym roku - nie bez powodu MJO odbywa się między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Chcemy, aby MJO była flagowym wydarzeniem NCK-u oraz naszego regionu. Planujemy zapraszać dziennikarzy spoza Trójmiasta, tak, aby na miejscu mogli przekonać się o bogatym i różnorodnym życiu artystycznym na Pomorzu. Doceniajmy ten festiwal, bo taka formuła działa tylko tutaj, u nas, drugiej takiej nie ma w Polsce.

Nadbałtyckie Centrum Kultury świętowało swoje 25-lecie


To jednak nie koniec zmian w NCK, o których być może nie wszyscy wiedzą. Trwa właśnie remont w Centrum św. Jana.

Tak, w kościele zobacz na mapie Gdańska prowadzone są prace, które mają się zakończyć pod koniec tego roku. Zrekonstruowana została empora, wkrótce zostanie odsłonięty po renowacji ołtarz, ale przede wszystkim chciałbym się pochwalić organami, które powrócą w to miejsce. Planujemy koncerty organowe, ale chcemy wykorzystać je w nowy, nietypowy sposób, np. łączyć jazz lub blues z muzyką organową. W grudniu, w czasie festiwalu Metropolia Jest Okey, zamierzamy uczynić z nich jedną z głównych atrakcji.

Sam kościół będzie również pełnił nowe funkcje, m.in. znajdzie się w nim miejsce na muzeum sakralne, zaś w strefie profanum będziemy organizować koncerty, wystawy, spektakle oraz pokazy filmowe. Chcemy pokazać, że ten wyjątkowy budynek naprawdę został zaadaptowany do celów kulturalnych, nie tylko do sakralnych. Tutaj sacrum i profanum tworzą spójną i wyważoną całość.

Miejsca

Opinie (124) ponad 10 zablokowanych

  • Oga Ugwu (1)

    Oma na-ekele unu

    • 4 1

    • makumba makumba. makumba ska

      polska afryka - afryka - polska.

      • 0 4

  • tolerancja (1)

    po wpisach widać jak jesteśmy tolerancyjni i jak nie znamy własnego regionu , nie wiemy co w nim się dzieje . CKB istnieje już sporo lat wystarczy wygoglować sobie i już .... .
    Jeśli ktoś nie ma czasu na operę , teatr etc kulturę to co się dziwić iż nie zna działalności kulturalnej BCK .Trzeba mieć czas i trochę się kulturą interesować .Czapki z głów że jeszcze komuś chce się walczyć(by nie powiedzieć użerać) o promowanie kultury nie sztampowej , otwartej na świat , nie popularnej .Szanuje każda -nie muszę zachwycać się każdą ale ... Więcej tolerancji , pogody ducha , docenienia wysiłków tych dla których kultura to całe życie

    • 8 6

    • co to jest CKB?

      siakaś odmiana kgb ? ;)

      • 0 2

  • Dobrego sie nie zmienia

    Nie wymienia sie tego co sprawdzone. O tym zapomniały wladze Gdanska juz jakiś czas temu.

    • 1 2

  • W Gdańsku logo jest priorytetem ;)

    co za chorzy ludzie na urzedach tutaj ...

    • 3 3

  • Gdańsk yo jedno wielkie zad*pie (1)

    kulturowe
    Dzieki takim ludziom jak Lary Ugwu
    albo moze dlatego on tu ciagle jest))
    Test - wystarczy sprobowac komus zrobic zdjecie na ulicy . Lo Matko Co pan robi !!
    Cala wioska bedzie sie ze mnie smiala !...
    Krakow a Gdansk co jest duzo dalej niz od gor do morza . i to my tutaj jestesmy na samym dnie

    • 3 5

    • Mnie to sami sie pchali pod kamere. Ale to byli Holendrzy i jeszcze pogadali ze mną :)

      • 0 0

  • Larry na prezydenta - zdymisjonowac asystentke!

    • 0 0

  • Skonczcie z tym rasizmem i uprzedzeniami, i oceniajcie faceta za prace.

    Taka moja delikatna prosba. Nie wazne czy jest czarny i skad pochodzi. To zupelnie w ocenie jego dokonan nie ma znaczenia.

    • 1 2

  • (1)

    - jak wiadomo od komentarzy na trojmiescie mozna zachorować na raka,
    - niestety jest to nadal jedyna platforma wymiany poglądów, co nie zmienia faktu że żenująca.
    - jeśli twoja praca zależy od zdobywania zleceń/ wygrywania konkursów - lizać powinieneś,
    - dyrektorom miejskich instytucji życzę wygrywania konkursów z kontrkandydatami z PL i zagranicy a nie nominacji na zasadzie " wygodny dla miasta" . od 20 lat? kaman? jesteście mumiami!!! nie zaprzeczam, może i całkiem żywotnymi, sprawnymi w działaniu. ale ile mozna?

    • 2 0

    • kim bylibyście bez wsparcia departamentów kultury, ustawianiu konkursów. mumiami! archiwalia! wykopaliska! prehistoria. tymczasem mamy 2019!!!!
      jeśli czujecie sie mocni, walczcie, ale fair!

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Co będzie można zobaczyć w NOMUS?

 

Najczęściej czytane