Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Lady Macbeth, Ophelia - spektakl gościnny

teatr tańca
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
Lady Macbeth, Ophelia
Aki Isoda

Uniwersalność dramatów Szekspira oraz jego pojmowanie ludzkiej natury jest zagadnieniem dobrze rozumianym przez japońską aktorkę, Aki Isoda, która od 1971 roku wystawia 'Sztuki Jednej Aktorki' z udziałem najważniejszych postaci Szekspirowskich. W tym roku Aki będzie można podziwiać w jej dwóch najbardziej znanych odsłonach - jako Lady Makbet i Ofelia - w Wielkiej Brytanii, Czechach i Polsce. "Sztuki Jednej Aktorki" zostały stworzone w oparciu o teksty Szekspira i skupiają się na życiu głównych postaci kobiecych w sztuce, jednocześnie podkreślając kobiece doświadczenie w dramacie.

Oba spektakle zakorzenione są w japońskiej tradycji dramatycznej, jednak różnica w kostiumach odzwierciedla postrzeganie postaci przez Aki. W "Lady Makbet" Aki występuje w odzieży w stylu zachodnim. Jej ruchy są swobodne, zaś ona sama, pełna mocy, ucieleśnia siłę tej kobiecej postaci.

Natomiast w "Ofelii" Aki pojawia się w kimono - tradycyjnym stroju japońskim, ukazując kobietę kontrolowaną i ograniczoną przez czynniki zewnętrzne. Aki wprowadza również elementy japońskiej inscenizacji do obu sztuk - przede wszystkim do Ofelii, gdzie, oprócz tradycyjnej muzyki japońskiej Shamisen, obecne są także elementy tradycji teatru Kabuki.

Reżyseria: Tadashi Azuma

Wykonanie: Aki Isoda

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery