stat
Impreza już się odbyła

Labirynty pamięci - wystawa prac Mariana Kołodzieja (1 opinia)

Marian Kołodziej - Labirynty pamięci

Wstrząsające rysunki Mariana Kołodzieja, znakomitego gdańskiego scenografa, twórcy obu papieskich ołtarzy na gdańskiej Zaspie (1989) i w Sopocie (1999), w roku 2005 zostały zaprezentowane w formie cyfrowych kopii na specjalnie tkanych płótnach w miastach włoskich - Bolano i Nova Milanese. Wypożyczone z biblioteki Civica Popolare w Milanese, gdzie są przechowywane, przywiezione do Gdańska, pokazane zostaną w autorskiej aranżacji Mariana Kołodzieja w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Labirynty pamięci to wystawa poświęcona przeżyciom artysty, który w 1940 roku, z pierwszym transportem z Tarnowa, trafił do KL Auschwitz. To także przesłanie Człowieka, który z przerażeniem patrzy na świat współczesny i na ludzi, którzy mimo doświadczeń XX wieku niewiele się nauczyli. Oryginały prac Mariana Kołodzieja znajdują się na wystawie w Centrum Ojca Maksymiliana Kolbe w Harmężach koło Oświęcimia.

Gdańskiej ekspozycji towarzyszyć będzie album prezentujący prace z cyklu Klisze pamięci Mariana Kołodzieja powstałe po roku 2005 oraz zdjęcia z Harmęż. Uzupełnieniem wystawy i albumu będzie także film zrealizowany przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich z siedzibą w Oświęcimiu. Premiera filmu planowana jest podczas wernisażu wystawy - 2 września, płyta DVD dołączona będzie do albumu.

Projekt realizowany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i Biblioteca Civica Popolare w Nova Milanese.

Wystawa jest prezentowana w ramach festiwalu Solidarity of Arts.

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24

Wystawa czynna: 2-20 wrzesnia 2009 r.
wtorek - niedziela 10.00 -17.00
ceny biletów: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

Lekcja muzealna (dla grup od 15 osób) 20 zł, po uprzednim zarezerwowaniu terminu (kurator wystawy Małgorzata Abramowicz, tel. (058) 552 12 71 wew. 145, e-mail: teatralny@muzeum.narodowe.gda.pl [w tym przypadku zamówienie musi zostać potwierdzone!]

Przeczytaj także

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Ile placówek liczy Muzeum Narodowe w Gdańsku?