• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kwiaty zła - wystawa

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę "Kwiaty Zła".

kwi 28

niedziela, godz. 11:00

bilety 10 zł

11 kwietnia - 31 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny
Dychotomia zawarta w tytule tomiku Charlesa Baudelaire'a: Kwiaty zła działa na wyobraźnię. Kwiaty kojarzone jako piękne, delikatne i wiotkie skontrastowane zostały z najogólniej rozumianym złem, niegodziwością, zbrodnią, upodleniem i śmiercią. Tytuł ten jest wieloznaczny - może zarówno oznaczać poszukiwanie piękna w brzydocie i złu, jak i skupiać się na jego atrakcyjności i kuszącej mocy. "Zło [...] to według Baudelaire'a naczelna zasada rządząca światem, która rozdziera byt na dwie części - idealną i [...] rzeczywistą, w której egzystuje istota ludzka." 1 - pisze Małgorzata Kosmala analizując twórczość Baudelaire'a. Tworzenie "kwiatów zła" to pisanie pięknych wierszy o wszystkim co złe i zepsute. Pojawia się więc pytanie o powołanie artysty w świecie. "Rolą artysty jest wybić się ponad rzeczywistość dotykalną, a dolą - być jednocześnie posłańcem i wiecznym nieszczęśnikiem, świadomym swego wygnania, bo w świecie realnym żadna piękność nie może dorównać ideałowi. Jako poszukiwacz piękna ponadczasowego artysta jest więc skazany na cierpienie, nienasycenie, na przekraczanie wszelkich granic, nawet dobra i zła." 2 - pisze dalej ta sama autorka.

Tytuł wystawy Kwiaty zła to jednocześnie tytuł instalacji Andrzeja Wasilewskiego (Le fleur du mal). Artysta przekształca dane pobrane z internetu, które dzięki specjalnemu interfejsowi "poruszają" instalację ze sztucznych kwiatów. Wykorzystując ten klasyczny tytuł jednocześnie podążył za myślą Jeana Baudrillarda, autora Paktu jasności. O inteligencji Zła i twórcy idei symulakrów. Dane w instalacji Andrzeja Wasilewskiego pogrupowane są w kategorie: Populacja, Śmiertelność, Ingerencja człowieka w środowisko naturalne, Produkcja i zużycie energii, Żywność, Ekonomia czy Przestępczość. Artyści biorący udział w wystawie wypowiadają się na temat tego w czym widzą zagrożenie - zainspirowani jej tytułem mówią o przemocy, wojnie, niszczeniu środowiska, zniewoleniu przez reżimy polityczne, homofobii, ksenofobii i rasizmie. Większość prac powstała specjalnie na tę wystawę, a spora część stanowi dokumentację sztuki performance - sztuki, której manifestacyjna forma sprzyja zajmowaniu stanowiska wobec aktualnych problemów. "Sztuka jest już tylko ideą sprostytuowaną przez swoje urzeczywistnienie" - pisał autor Paktu Jasności. 3 Trudno nie buntować się przeciwko tej ocenie. Baudrillard sugeruje, że sztuka współczesna kwitnie na wysypisku. Naszym celem było stworzenie jego pięknego obrazu.

Małgorzata Kaźmierczak

ARTYŚCI: Przemysław Branas, Mary Coble, Deborah Castillo, Dariusz Fodczuk, Nadia Granados, Moshtari Hilal, Fatimah Jawdat, Aleksandra Kubiak, Cecylia Malik/Kolektyw Matki Polki na Wyrębie, Yasmeen Mjalli, Erika Ordos, Bartłomiej Otocki, Petr Pavlensky, Jacek Piotrowicz, Mariusz Sołtysik, Katia Tirado, Mariusz Waras, Andrzej Wasilewski, Monika Zawadzki.

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Pomorksie.eu, In Your Pocket

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    7 zł

Opinie

Sprawdź się

W historii Teatru Muzycznego w Gdyni "Skrzypek na dachu" zajmuje szczególne miejsce. Dwukrotnie z wielkim powodzeniem wyreżyserował go: