stat
Impreza już się odbyła

Kurtyna 2021, czyli największy Przegląd Teatrów Północnej Polski

Szósty już Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna Kurtyna 2021 organizowany przez Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku odbędzie się w dniach 21-27 listopada 2021 r. W tym roku - Kurtyna wpisuje się w 100. Rocznicę urodzin czcigodnego Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i wielu innych dzieł istniejących na całym świecie. Z tej okazji na widzów czekają przygotowane przez organizatorów niespodzianki przybliżające postać tego niezwykłego Polaka.
Kurtyna rozpocznie się w niedzielę 21 listopada Mszą Świętą o godzinie 18:00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, po której widzowie obejrzą spektakl otwarcia pt. "Król Wschodzącego Słońca" w wykonaniu Grupy Artystycznej Nazaret.

Od pierwszej edycji Kurtyny jej uczestnikami są amatorskie grupy teatralne z całej Polski - w tym grupy osób z niepełnosprawnościami. Kurtyna to prawdopodobnie jedyny przegląd teatralny, gdzie na równych zasadach i bez kategoryzowania, rywalizuję zespoły osób z niepełnosprawnościami i w pełni sprawnych. W tym roku widzowie Kurtyny zobaczą spektakle w wykonaniu Teatru 40 Serc, działającego w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej ośrodka Caritas w Rumii, Teatr Przebudzeni, działający przy PSONI w Ostródzie, Teatr Krzesiwo z warszawskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabowidzących, a także Czarne Owieczki - podopieczne Ośrodka Opiekuńczo Wychowawczego z Pniewitego i wiele innych grup.

12 finalistów VI Przeglądu to zespoły nie tylko z Pomorza, ale między innymi z Kłodzka, Chorzowa, Ostródy czy Warszawy. Zaprezentują oni swoje spektakle na deskach kurtynowej sceny zbudowanej w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku. Spektakle, wywiady z ich twórcami oraz inne wydarzenia finałowego tygodnia IV Kurtyny będą transmitowane również on-line na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack Gdynia.

Finałowy tydzień Kurtyny zakończy się 27 listopada br. o godzinie 15:00. rozdaniem nagród połączonym z koncertem zespołu Siewcy Lednicy. W tym roku na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 16.500 PLN. Wśród nich Złota Kurtyna o wartości 5.000 PLN oraz Kurtyna Specjalna ufundowana przez Prezydenta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka.

Korzystając z życzliwości mediów chcemy złożyć gorące podziękowania wszystkim sponsorom i dobrodziejom Kurtyny. Nie odbyłaby się ona, gdyby nie dofinansowanie z programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności oraz włączenie się w organizację Narodowego Centrum Kultury i wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kurtyna nie istnieje bez Gdyni. Słowa podziękowania zatem dla Pana Prezydenta Gdyni - Wojciecha Szczurka. Panie Prezydencie, dziękujemy za ufundowanie Kurtyny Specjalnej oraz za wsparcie dla Kurtyny przekazane już kolejny rok z rzędu przez Urząd Miasta Gdyni. Dziękujemy również Państwu Alicji i Jarosławowi Biereckim, którzy wspierają Kurtynę już szósty rok. Dziękujemy wszystkim firmom i instytucjom, które ofiarowały swoją pomoc finansową i materialną przy organizacji tegorocznej Kurtyny oraz członkom wspólnoty Ruch Światło-Życie, bez których Kurtyny by po prostu nie było.

Teatralnym zmaganiom scenicznym towarzyszy od 2016 roku niezwykła atmosfera Cafe Wieży, która czeka na widzów, gwarantując dobrą kawę, smakowite ciasta i okazję do spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń. Kurtyna od początku istnieje dzięki ludziom o wielkich sercach. Od początku jest też przestrzenią do niesienia pomocy. Jak co roku będzie można podczas Kurtyny wesprzeć budowę Katolickiego Centrum Kultury w Gdyni oraz nabyć niezwykłe rękodzieła wspierając nasze przedsięwzięcia i twórców.

Kto sięgnie po Złotą Kurtynę VI edycji Przeglądu? Kogo wybierze publiczność VI Kurtyny w głosowaniu tradycyjnym i internetowym? Przekonamy się już 27 listopada br. o godz. 15:00. Bądźcie Państwo z nami na żywo w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdyni, na YouTube - Kurtyna Mały Kack Gdynia, na www.kurtynamalykack.pl oraz na FB @przegladkurtyna.


Program VI Kurtyny

niedziela 21 listopada 2021 r. godz. 18:00
Msza Święta na rozpoczęcie VI Kurtyny pod przewodnictwem Księdza Biskupa Zbigniewa Zielińskiego
Otwarcie Przeglądu
Artur Guza "Drogowskazy Ojca Franciszka" etiuda muzyczna
Grupa Artystyczna Nazaret "Król Wschodzącego Słońca" spektakl pozakonkursowy Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku.

poniedziałek 22 listopada 2021 r. godz. 19:00
Teatr Ephata "Law story" Gdańsk
Mała Akademia Teatralna "Cicha noc" Pruszcz Gdański

wtorek 23 listopada 2021 r. godz. 19:00
Grupa Teatralna Impuls "Śpiąca królewna" Kaliska
Młodzieżowa Akademia Teatralna "Perła" Gdańsk
Grupa Teatralna Vector "Bądź gotów!" Kaliska

środa 24 listopada 2021 r. godz. 19:00
Grupa Teatralna Czarne Owieczki "Okruch szczęścia" Pniewite
Teatralna Szóstka "Tam gdzie spadają anioły" Rumia

czwartek 25 listopada 2021 r. godz. 19:00
Teatr 40 Serc "Sekretarka miłosierdzia" Rumia
Teatr Przebudzeni "Szatnia" Ostróda
Teatr Krzesiwo "Krokodyl" Warszawa

piątek 26 listopada 2021 r. godz. 19:00
Teatr Reduta Śląska "Przycisk" Chorzów
Grupa Teatralna Dzikie Koty "Miłość zmartwychwstała" Kłodzko

sobota 27 listopada 2021 r. godz. 15:00
Gala Finałowa VI Kurtyny
Koncert zespołu Siewcy Lednicy
Rozdanie nagród VI Kurtyny
Zakończenie Przeglądu

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?