Wiadomości

stat

Kulturalny lipiec w Sopocie. Znamy program Otwartego Kurortu Kultury

- Sopot to miasto mieszkańców, którzy w sezonie letnim usuwają się w cień. To do nich w większości postanowiliśmy się zwrócić. Mamy również nadzieję, że nasz program zainteresuje turystów, którzy pragnęliby odkryć nieznane dotąd oblicza Sopotu - mówią organizatorzy Otwartego Kurortu Kultury.
- Sopot to miasto mieszkańców, którzy w sezonie letnim usuwają się w cień. To do nich w większości postanowiliśmy się zwrócić. Mamy również nadzieję, że nasz program zainteresuje turystów, którzy pragnęliby odkryć nieznane dotąd oblicza Sopotu - mówią organizatorzy Otwartego Kurortu Kultury. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Znamy program Otwartego Kurortu Kultury, czyli lipcowej akcji, w ramach której w całym Sopocie odbywać się będą imprezy kulturalne skierowane do mieszkańców i turystów.Czy sądzisz, że program Otwartego Kurortu Kultury zainteresuje mieszkańców i turystów?

tak, myślę, że to szczególnie fajna propozycja dla turystów, którzy będą mogli zobaczyć Sopot z zupełnie nowej strony

30%

tak, skorzystają na tym głównie mieszkańcy dzielnic poza centrum, którzy będą mogli uczestniczyć w działaniach artystycznych w swoim sąsiedztwie

15%

nie jestem przekonany, ponieważ program jest bardzo rozbudowany i trudno się w nim połapać, ale jeśli impreza zostanie dobrze rozpromowana wśród mieszkańców, może się udać

22%

nie, program tego wydarzenia jest za bardzo "artystyczny", przez co może okazać się za trudny dla przeciętnego turysty, który przyjeżdża do Sopotu odpocząć

33%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 110
Termin nie jest przypadkowy - lipiec to miesiąc, w którym Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Sopot, który na pewno będzie gościł dyplomatów, przygotował w porozumieniu z ministerstwem kultury i instytucjami z Trójmiasta kilkanaście imprez kulturalnych i rozrywkowych. Właśnie ogłoszono pełen program Otwartego Kurortu Kultury.

- To koncepcja nawiązująca do tradycji artystycznych i kulturalnych Sopotu. Chcemy połączyć miejskie historie i anegdoty na temat Sopotu z ekspresją artystyczną. Projekty artystyczne, które powstaną, będą opowiadać najnowszą historię miasta - zapowiada Marta Korga z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, które koordynuje program imprezy.

Wszystkie wydarzenia będą się rozgrywać na trasie linii autobusowej nr 187, prowadzącej przez całe miasto. Poszczególne przystanki tzw. Art Busa staną się przestrzeniami twórczymi dla młodych artystów (np. kwitnący przystanek przy ul. 3 Maja), a na trasie pasażerowie będą mogli zobaczyć zaaranżowane artystycznie miejsca (np. tereny gazowni przy ul. Bitwy pod Płowcami).

W ramach projektu Poza Centrum, na ścianach bloków przy ul. Tatrzańskiej w Kamiennym Potoku wyświetlane będą wielkoformatowe obrazy, a w jednym z mieszkań otwarta zostanie pracowania artystyczna, w której odbywać się będą warsztaty, spotkania z artystami i koncerty. Podobnie będzie w mieszkaniu przy ul. Dębowej - tamtejsze pokazy pod hasłem Swelina 2011 zakończą się ekologicznym piknikiem na sopockiej plaży. Z kolei rynek na Wyścigach zamieni się w artystyczny kiermasz - podczas imprezy Sztuka na sztuki na straganach obok warzyw i owoców będzie można kupować prace trójmiejskich artystów.

Sztuka wyjdzie również na ulice podczas wystaw Miejskie Opowieści i Sopocianie. Autorzy tej pierwszej zmierzą się z przestrzenią ul. Haffnera - w witrynach sklepowych, ogrodach i werandach prywatnych domów zainstalowane zostanę prace zainspirowane tymi miejscami. Druga wystawa zaprezentuje w wybranych miejscach miasta multimedialne portrety mieszkańców, którzy będą opowiadać swoje historie związane z Sopotem.

Sopocka biblioteka przygotuje cykl spacerów pt. Literacki Sopot, podczas których będzie można poznać sopockie ślady wizyt Herberta, Miłosza czy Sienkiewicza. Dla mieszkańców blokowiska na Brodwinie w ramach Ateliers powstanie przestrzeń rekreacyjna połączona z kompleksem czytelniczym, w której odbędzie się szereg zabaw i spotkań integracyjnych.

Specjalne wersje swoich spektakli przygotuje Sopocka Scena Off de Bicz. W ramach Out de Bicz dobrze znane przedstawienia zostaną zaprezentowane na dworcu PKP, w parku przy Urzędzie Miasta czy na mostku w ciągu ul. Obrońców Westerplatte. Natomiast Sopocki Teatr Tańca przygotuje premierę pod roboczym tytułem "Natura Intymności" inspirowaną poezją Leśmiana.

W Państwowej Galerii Sztuki odbędzie się mini-festiwal Open Source Art, w ramach którego zaprezentowane zostaną niszowe projekty muzyczne i wideo przygotowane przez artystów wykorzystujących darmowe i ogólnodostępne narzędzia open source'owe.

Nie zabraknie również dyskusji na temat kultury. W miejscach poszczególnych wydarzeń organizatorzy World Cafe: Demokracja będą zapraszać mieszkańców do rozmowy i namawiać do współtworzenia sztuki. Efekty tych prac będą na bieżąco publikowane w portalach społecznościowych.

W ramach Otwartego Kurortu Kultury odbędzie się również Międzynarodowa Konferencja "Więcej Kultury - We Are More" oraz tegoroczne edycje Sopot Film Festival i Festiwalu Kultur Świata "Okno na Świat", który z Gdańska przeniesie się w okolice sopockiej plaży.

- Sopot to miasto mieszkańców, którzy w sezonie letnim usuwają się w cień. To do nich w większości postanowiliśmy się zwrócić. Mamy również nadzieję, że nasz program zainteresuje turystów, którzy pragnęliby odkryć nieznane dotąd oblicza Sopotu - kończy Marta Korga.

Zobacz szczegółowy program Otwartego Kurortu Kultury.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (25)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

20

września

Trochę po staremu, całkiem ... Gdańsk, Sztuka Wyboru

21

września

Wystawa malarstwa i rzeźby ... Gdańsk, Galeria Triada

23

września

42. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Teatr Muzyczny, Multikino, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Deszczowe otwarcie 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni
Deszczowy początek 42. FPFF w Gdyni
Prawie jak Metallica. Scream Inc. w Protokulturze
Prawie jak Metallica. Koncert Scream Inc.

Kulinaria

Nowe lokale: krewetki, kurczaki i pizza
Nowe lokale: krewetki, kurczaki i pizza
Poznaliśmy najlepsze dania z Trójmiasta
Poznaliśmy najlepsze dania z Trójmiasta

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: festiwal filmowy, Wiedźmin, Kayah i Bregović
Planuj Tydzień: FPFF, Wiedźmin i Kayah