Kultura w sieci. Spotkania, wystawy i koncerty

Opera Bałtycka realizuje cykl koncertów online "Wtorki na fali". W takiej formie wciąż odbywa się wiele wydarzeń.
Opera Bałtycka realizuje cykl koncertów online "Wtorki na fali". W takiej formie wciąż odbywa się wiele wydarzeń. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Muzea, biblioteki, galerie sztuki, sale koncertowe i inne instytucje kultury z powodu pandemii koronawirusa pozostają zamknięte dla odwiedzających. To jednak nie oznacza, że jesteśmy odcięci od sztuki. Wiele ciekawych wydarzeń odbywa się online - począwszy od spotkań literackich i podróżniczych, przez wystawy, po kameralne koncerty.Wydarzenia online w Trójmieście


W których wydarzeniach online najchętniej uczestniczysz?

transmisje spektakli 27%
koncerty 27%
festiwale filmowe 2%
spotkania z ciekawymi ludźmi 2%
wystawy, zwiedzanie 3%
warsztaty, szkolenia 5%
inne 5%
unikam takich wydarzeń 29%
zakończona Łącznie głosów: 41
Początkowo do 29 listopada, a teraz na pewno do świąt Bożego Narodzenia, instytucje kultury pozostaną zamknięte. Nie przestają jednak działać i te wydarzenia, które mogły, przeniosły się do sieci. Z myślą o zachęcaniu do pozostania w domach cały czas kreowane są też nowe działania. Prezentujemy najciekawsze z lokalnych wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie.

Wirtualne podróże małe i dużeW ramach cyklu "Na krańcach świata", organizowanego przez Plamę - Gdański Archipelag KulturyRadę Dzielnicy Zaspa Młyniec, w czwartek, 26 listopada, o godz. 18 odbędzie się spotkanie Kia ora, czyli trzy miesiące w Nowej Zelandii. Podróżnik Jakub Specjalski pokaże zdjęcia i opowie o swojej trzymiesięcznej podróży przez Nową Zelandię. Spotkanie będzie dostępne tylko w dniu premiery na facebookowym profilu GAK Plama oraz na portalu YouTube.

Bohaterem czwartej już Nocy Wrzeszcza będzie park Jaśkowej Doliny. Stąd pomysł, aby w ramach imprezy odbyło się słuchowisko - "Sen Nocy Leśnej". Będzie się ono składać z tekstów wydanych na przestrzeni kilkuset lat, opisujących "zielone płuca Wrzeszcza" - począwszy od historycznych opisów Jerzego Sampa i Katarzyny Rozmarynowskiej, po relacje autorki przewodników Elise Püttner, gdańskiego kupca i pisarza Johannesa Trojana czy duchownego Konstantego Damrota. Teksty te przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Małgorzata BrajnerJarosław Tyrański, a w jednym z odcinków ornitolog Jacek Karczewski opowiada o ptakach, które można spotkać w parku. Słuchowisko będzie dostępne na najważniejszych serwisach streamingowych oraz na płycie.

Lastryko to przedstawiciele trójmiejskiej sceny alternatywnej, grają muzykę z pogranicza psychodelii, post i kraut rocka, z typowym dla Trójmiasta eklektyzmem i eksperymentalnym zacięciem.
Lastryko to przedstawiciele trójmiejskiej sceny alternatywnej, grają muzykę z pogranicza psychodelii, post i kraut rocka, z typowym dla Trójmiasta eklektyzmem i eksperymentalnym zacięciem. fot. Paweł Jóźwiak

Zawsze w pierwszym rzędzie - koncerty onlineDla stęsknionych za muzyką na żywo GAK Plama przygotował koncert "na czasie" - nie tylko w "najżywszej" aktualnie formie, ale i z najświeższym materiałem. W grudniu na scenie Plamy zagra trójmiejski zespół Lastryko. Będzie to pierwszy koncert kapeli po ukazaniu się nowej płyty i jednocześnie ostatni przed koncertową przerwą. Z zespołem gościnnie wystąpi znany m.in. z Quantum trio, Zgniłość i Mu Michał Jan Ciesielski, a wizualizacje przygotuje Michał Garnowski. Wszystko to będzie transmitowane na żywo ze sceny Plamy 4 grudnia od godz. 20.

Lastryko i The Fruitcakes. Recenzje nowych płyt z TrójmiastaSetną rocznicę urodzin Paula Celana uświetni koncert "Zmiennymi szlakami" duetu Trzaska/Więckiewicz. W ramach organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej wydarzenia, obok sesji popularnonaukowej, dyskusji i wydania publikacji na temat poezji Celana, odbędzie się też niezwykły projekt słowno-muzyczny. W trakcie intymnego spektaklu Robert Więckiewicz przeczyta fragmenty liryki, listów i esejów Celana, którym muzyczną interpretację nada Mikołaj Trzaska. Wydarzenie odbędzie się online 6 grudnia o godz. 19 na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.

Z kolei w rytm znanych i lubianych piosenek z repertuaru m.in. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Seweryna Krajewskiego, Grzegorza Turnau czy Kurta Weilla ukołyszą aktorka Ola Lis i pianista Ignacy Wiśniewski. Koncert "Piosenek Portowych" będzie transmitowany na żywo na profilu facebookowym teatru Boto 5 grudnia.

Czy piosenki zagrane na wszystkim, co udało się ocalić, mogą być lekiem na nieznośny stan zawieszenia? Czy artyści dadzą radę za pomocą muzyki przetrwać katastroficzne okoliczności? I czy powrót do starej, bezpiecznej przystani jest w ogóle możliwy? - na te pytania za pomocą znanych i lubianych przebojów postarają się odpowiedzieć Ola Lis i Ignacy Jan Wiśniewski.
Czy piosenki zagrane na wszystkim, co udało się ocalić, mogą być lekiem na nieznośny stan zawieszenia? Czy artyści dadzą radę za pomocą muzyki przetrwać katastroficzne okoliczności? I czy powrót do starej, bezpiecznej przystani jest w ogóle możliwy? - na te pytania za pomocą znanych i lubianych przebojów postarają się odpowiedzieć Ola Lis i Ignacy Jan Wiśniewski. mat. prasowe/Teatr Boto
Trwają Czwartkowe Wieczory Muzyczne, czyli kameralne koncerty muzyki poważnej organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Występują na nich studenci i profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureaci znaczących konkursów muzycznych. Obecnie odbywają się one online - nagrania koncertu można oglądać w mediach społecznościowych TPS w każdy czwartek.

"Wtorki na fali" to cykl trzech spotkań z polską myślą muzyczną dwudziestolecia międzywojennego. Dziedzictwo polskich kompozytorów i kompozytorek odcisnęło się na kulturze operowej całego świata. Powrót do tych postaci jest okazją, aby pokazać ich mniej znane muzyczne oblicze. Wybrani artyści Opery Bałtyckiej zaprezentowali już współczesne interpretacje utworów kameralnych Karola Szymanowskiego i Ludomira Różyckiego. Ostatnie spotkanie, poświęcone twórczości Grażyny Bacewicz, odbędzie się 15 grudnia w formie transmisji na żywo.

W roku 100. obchodów Zaślubin Polski z Bałtykiem artyści Opery Bałtyckiej prezentują dzieła kameralne Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego i Grażyny Bacewicz w ramach wydarzenia "Wtorki na fali".
W roku 100. obchodów Zaślubin Polski z Bałtykiem artyści Opery Bałtyckiej prezentują dzieła kameralne Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego i Grażyny Bacewicz w ramach wydarzenia "Wtorki na fali". fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/Archiwum Opery Bałtyckiej

Spotkania z książkąOrganizatorzy Literackiego Sopotu, w ramach poprawy jesiennej atmosfery, proponują powrót do czterech ciepłych, sierpniowych dni festiwalu. 30 listopada gościem Jesiennego Literackiego Sopotu będzie Wojciech Bonowicz, który zdradzi kulisy tworzenia biografii ks. Tischnera. Jego książka "Tischner. Biografia" jest nie tylko opartą na faktach rzetelną relacją z życia wybitnego filozofa, ale przede wszystkim ciekawym reportażem biograficznym, w którym autor wnikliwie zagłębia się i próbuje zrozumieć swojego bohatera. Rozmowa będzie transmitowana na żywo przez kanał YouTube, a poprowadzi ją Dorota Karaś.

Wojciech Bonowicz jest poetą, publicystą i felietonistą. Napisał m.in. bestsellerową biografię "Tischner", "Dziennik końca świata", książki dla dzieci, rozmowy z Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim, a także siedem tomów poetyckich.
Wojciech Bonowicz jest poetą, publicystą i felietonistą. Napisał m.in. bestsellerową biografię "Tischner", "Dziennik końca świata", książki dla dzieci, rozmowy z Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim, a także siedem tomów poetyckich. fot. Marcin Jończyk/Literacki Sopot/Facebook.pl
Z autorem popularnego cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce czy thrillera psychologicznego "Żmijowisko", Wojciechem Chmielarzem, będzie można się spotkać online 26 listopada, dzięki spotkaniu autorskiemu organizowanemu na kanale Facebook Biblioteki Gdynia. Autor opowie o swojej najnowszej powieści "Prosta sprawa" - napisanej w czasie lockdownu i początkowo publikowanej w odcinkach na profilu autora. Teraz pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła osadzona została w malowniczych Karkonoszach, ukazała się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji, a w czasie spotkania będzie można wygrać jej egzemplarz z autografem autora.

Teatr w sieci. Spektakle i wydarzenia w TrójmieścieCiekawy cykl czytelniczy dla pasjonatów historii Gdańska przygotowało Hevelianum. W każdą sobotę o godz. 10 na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum można wysłuchać fragmentu książki "Góra Gradowa - krótka historia" Jana Daniluka. Publikację czytają zaproszeni goście związani z Gdańskiem. W najbliższą sobotę fragment swojej książki przeczyta sam autor.

Opowieść o górze Gradowej, spisana przez Jana Daniluka, rozpoczyna się w czasach owianych legendą o rycerzu Hagelu, a kończy na współczesności. Została poprowadzona w bardzo przejrzystej i przyjaznej oprawie graficznej. Wzbogacona zdjęciami, planami i mapami. To pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią góry Gradowej, uwzględniające jej najnowszą historię.
Opowieść o górze Gradowej, spisana przez Jana Daniluka, rozpoczyna się w czasach owianych legendą o rycerzu Hagelu, a kończy na współczesności. Została poprowadzona w bardzo przejrzystej i przyjaznej oprawie graficznej. Wzbogacona zdjęciami, planami i mapami. To pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią góry Gradowej, uwzględniające jej najnowszą historię. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Wystawy i wernisaże bez wychodzenia z domuWieszajmy artystów każdego dnia - pod takim hasłem kryje się autorski projekt wystawienniczy. Składają się na niego prezentacje artystów, wernisaże oraz otwarte, moderowane dyskusje. Spotkanie i dialog, wspólnotowość i współdziałanie to idee, które przyświecają odbywającemu się po raz czwarty wydarzeniu. Na ścianie Kolonii Artystów zaprezentuje się łącznie siedmiu artystów - sześciu z nich, każdy w innym miesiącu, co środę o godz. 19 wieszał jedną ze swoich czterech premierowych prac. W grudniu swoje prace zaprezentuje Marcin Zawicki, absolwent ASP w Gdańsku i autor wielu wystaw. W ostatnią środę każdego miesiąca odbywają się zaś otwarte dyskusje, będące próbą konfrontacji twórczości prac artystów z publicznością.

Tiwi 2.0 - wystawa będzie dostępna online do 27 grudnia.
Tiwi 2.0 - wystawa będzie dostępna online do 27 grudnia. mat. prasowe
Trójmiejska telewizja lat 90. niewątpliwie miała swój urok. Była krzykliwa, kolorowa, często też kiczowata. Trójmiejskim programom telewizyjnym z barwnej dekady, takim jak "Lalamido", "Dzyndzylyndzy bruLion TV" czy "Brzóska Show", poświęcona jest wystawa "TIWI 2.0" Fundacji Kultury Wizualnej Chmura. To pierwszy całkowicie wirtualny projekt wystawienniczy tej fundacji, zajmującej się badaniem, digitalizowaniem i upowszechnianiem dokumentów życia społecznego trójmiejskiej sceny artystycznej. Przygotowana wystawa to pierwsza tak obszerna prezentacja programów Telewizji Polskiej, realizowanych przez trójmiejskich twórców w latach 90. Wśród prezentowanych materiałów, poza wymienionymi tytułami programów popkulturowych, znajdują się też produkcje prezentujące twórczość trójmiejskich artystów awangardowych, takie jak wybrane fragmenty odcinków programu "Art Noc" czy klasyczne reportaże artystyczne z cyklu "Punkt widzenia". Wyjątkowym uzupełnieniem prezentacji są materiały zdjęciowe, szkice i dokumenty związane z produkcjami telewizyjnymi. Wystawa online będzie dostępna do 27 grudnia na stronie internetowej "TIWI 2.0".

Czytaj więcej: "Lalamido" i Sky Orunia - trójmiejska telewizja lat 90.

W hołdzie nieżyjącym już twórcom, wybitnym artystom związanym z Sopotem oraz Szkołą Plastyczną w Gdyni-Orłowie, która w bieżącym roku obchodzi jubileusz 75-lecia działalności, poświęcona jest wystawa "Ci, którzy odeszli, są wśród nas". Znajdą się na niej prace: Zdzisławy Cybulskiej, Adama Harasa, Zbigniewa Jóźwika, Andrzeja Lipniewskiego i Haliny Stec.
O dziejach komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego, a przede wszystkim o ludziach, którzy swoją pracą budowali gdyńską legendę, można usłyszeć, oglądając wystawę Legenda RadmoruMuzeum Miasta Gdyni. Gdyńskie przedsiębiorstwo Radmor, istniejące i działające od 1947 roku, zapisało się w historii naszego kraju jako jeden z czołowych producentów urządzeń łączności radiowej, przede wszystkim sprzętu na potrzeby wojska oraz innych służb. Dziś Radmor jest największym polskim producentem sprzętu radiokomunikacji ruchomej UKF FM. Ważnym elementem wystawy - poza prezentacją sprzętów - są fragmenty wywiadów z byłymi pracownikami Radmoru, którzy z własnej perspektywy opowiedzieli o pracy w gdyńskim przedsiębiorstwie.

Czytaj więcej: Ponad 70 lat historii Radmoru na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni

Również Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia umożliwia zwiedzanie online aktualnie prezentowanych wystaw. Cykl wydarzeń kulturalnych powstał przede wszystkim z myślą o tych, którzy mają do niej utrudniony dostęp - prezentowane oprowadzania wzbogacone są o napisy, audiodeskrypcję oraz tłumacza języka migowego.

Opinie (3)

 • Smutny czas dla sztuki i kultury. Mali artyści niestety cierpią najbardziej. Sam jestem poszkodowany. Nie wyciągam łape po kasę ale chcociaż aby miedialnie wspominali o tym że branża eventowa leży od marca i zostanie otwarta na samym końcu...

  • 5 0

 • Smutny wiosek mi się nasuwa. Po ilości opinii pod artykułem widać, jakim zainteresowaniem cieszy się temat kultury. Ale dziękuję, że ktoś ten temat poruszył. Wspierajmy artystów teraz, w tym trudnym czasie, aby po pandemii wrócić do normalnego obcowania z kulturą.

  • 3 0

 • siedzę i płaczę...

  ...a to co powstaje na moim biurku chowam do szuflady....
  mam nadzieję, że na jakiś czas tylko :)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Legenda Radmoru - wystawa
Legenda Radmoru - wystawa
wystawa
lis'20 7-29.08
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej
Był sobie łowca - opowieść o ludziach...
wystawa
lut 12-30.06
Sopot, Grodzisko
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie

Sprawdź się

Sprawdź się

Na podstawie jakiej książki nakręcono film, w którym w głównych rolach wystąpili Magdalena Cielecka i Paweł Deląg?