stat
Impreza już się odbyła

Kultura dawnego Gdańska

Koniec października wprowadza w zadumę, wkrótce dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Ale wcześniej zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "Kultura dawnego Gdańska", gościć będziemy dr Annę Krüger, która przedstawi wykład Z dziejów cmentarzy przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867-1945.

O Prelegentce:

Dr Anna Krüger - absolwentka kierunków Historia i Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim, przygotowała pracę doktorską: Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku w latach 1867 - 1945. Studium z dziejów kultury funeralnej. Do jej zainteresowań naukowych należą historia XIX i pierwszej połowy XX w. Gdańska i Pomorza oraz kultura funeralna.

W 2015 r. pracowała w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku przygotowując opracowanie poświęcone Cmentarzowi Garnizonowemu w Gdańsku i jego roli jako miejsca pamięci. Owocem tych badań jest książka Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Miejsce pamięci ofiar komunizmu (2016). Kulturze funeralnej poświęciła artykuły m. in. w "Kwartalniku Historii Kultury Materialnej", "Roczniku Gdańskim" oraz tomie pokonfernecyjnym Nekropolie Pomorza.

O tematyce wykładu:

W swoim wykładzie dr Krüger przedstawi zagadnienia związane z cmentarzami przy Wielkiej Alei. Opisze okoliczności ich zakładania, lokalizację, wygląd tych założeń na podstawie planów, budowle cmentarne. Autorka zaprezentuje najpopularniejsze w Gdańsku formy pomników nagrobnych, poda liczbę pogrzebów oraz opisze przebieg uroczystości pogrzebowych na cmentarzach przy Wielkiej Alei. Poinformuje też o przygotowaniach do zamykania cmentarzy jeszcze przed II wojną światową.

Tego dnia losujemy trzy wyjątkowe publikacje - GDAŃSK. Książka do pisania, wydana właśnie przez Wydawnictwo Austeria.

Wybór tekstów Przemysław Skrzyński

Wybór fotografii Przemysław Skrzyński i Jerzy W. Wołodźko.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeum nie jest jednostką Narodowego Muzeum Morskiego?