• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kultura Dawnego Gdańska

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę, 26 V 2021 r., godzina 17. 00 na wykład (on-line) z 17. cyklu "Kultura Dawnego Gdańska". Tym razem naszym gościem będzie dr hab. Jacek Friedrich, prof. UG, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, który wygłosi prelekcję na temat ilustracji w gdańskich książkach dla dzieci. Wykład będzie transmitowany on-line. oraz nagrywany i dostępny później na kanale YouTube: WMG Video.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny

11 maja - 16 listopada 2024, godz. 13:00

Gdańsk,
bilety 1 zł
O wykładzie :

Dla nas, Polaków, którzy jesteśmy odległymi wnukami tych, o których w XVI w. pisał Sebastian Klonowic: "Może nie wiedzieć Polak co to morze, gdy pilnie orze", Gdańsk jest fenomenem - naszą Wenecją, naszą Lizboną, naszym Amsterdamem. Jest brzytwą, której można się było uchwycić, tworząc w XX w. mit "Polski Morskiej". Do tego w Polsce - chłopskiej i szlacheckiej - był Gdańsk ostoją najprawdziwszego mieszczaństwa: bogatego, pracowitego, utrzymującego handlowe kontakty z całą niemal Europą.

Tę mityczną pozycję Gdańska utrwalali także polscy ilustratorzy. W książkach dla dzieci mamy więc widoki gdańskiego portu z charakterystyczną sylwetą gdańskiego Żurawia i z kołyszącymi się na wodach Motławy żaglowcami wypełnionymi polskim zbożem, gdańskich mieszczan i gdańskie mieszczki, ich mieszczańskie gdańskie kamienice, i gdańskich rzemieślników pochylonych nad precyzyjną gdańską robotą, i gdańskie szafy, a do tego jeszcze gdańskie lwy patrzące z utęsknieniem w stronę, z której do miasta wkraczali przez stulecia polscy królowie. O tym polskim ilustratorstwie będzie traktował wykład.

O prelegencie:

Dr hab. Jacek Friedrich, prof. UG, pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, jest też dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię architektury nowoczesnej, w tym przede wszystkim gdańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r. oraz dzieje ochrony zabytków. Jacek Friedrich bada także gdańską architekturę doby nowożytnej, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i w XX w. Zajmuje go również ilustracja książkowa w Polsce po 1945 r.

Dr hab. J. Friedrich jest autorem monografii Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku (Gdańsk 1995, 1997), Neue Stadt in altem Gewand. Der Wiederaufbau von Danzig 1945-1960 (Köln-Weimar-Wien 2010); wydanie polskie: Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960 (Gdańsk 2015, nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" w 2016); Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku (Gdańsk 2018, nagroda główna ACADEMIA 2018 w ogólnopolskim konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową); przewodnika Gdańsk, w serii: "Miasto dla ciekawych" (2006); książek o Gdańsku dla dzieci Gdańsk dla młodych podróżników (Gdańsk 2005), Srebrna łyżeczka (Gdańsk 2007), Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (Gdańsk 2017).

Drodzy Członkowie i Sympatycy Towarzystwa Dom Uphagena,

Zwracamy się do Państwa z prośbą o opłacenie składek członkowskich lub o wsparcie naszej działalności. Każda, nawet bardzo drobna kwota zostanie przez nas przyjęta z wielką wdzięcznością, prosimy w treści przelewu o wpisanie: "na cele statutowe" lub "składka członkowska".

Przypominamy nr konta: 44 1240 5400 1111 0010 1994 3957 w Banku Pekao SA.

Wasz Zarząd Towarzystwa "Dom Uphagen"

Opinie

Sprawdź się

Co znajduje się w Parku Hestii w Sopocie?