stat
Wydarzenie już się odbyło

Kultura Dawnego Gdańska

Zapraszamy na wykład (on-line) z 17. cyklu "Kultura Dawnego Gdańska". Tym razem naszym gościem będzie pani prof. dr. hab. Beata Możejko, która wygłosi prelekcję na temat: Rejsy i losy wielkiej karaweli "Peter von Danzig". Z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga w tle.

sie 14

sobota, godz. 12:00

Gdańsk, Stary Rynek Oliwski 16a
Wstęp wolny
Wykład on-line będzie transmitowany na zoom i nagrywany, link do wykładu:

Topic: Beata Możejko's Personal Meeting Room

Join Zoom Meeting

https://us02web.zoom.us/j/4634770976?pwd=SS8rNkI5RzdhdHZ2MmcvUjZHYzVpdz09

Meeting ID: 463 477 0976

Passcode: 1trCum

O wykładzie:

Wielka karawela w 1462 r., kiedy przybyła do Gdańska, nazywała się "Pierre de la Rochelle". W trakcie wykładu Prelegentka opowie o tym, jak doszło do przejęcia statku przez gdańszczan oraz dalszych losach karaweli i jej rejsach do 1475 r.

W 1471 r. przebudowana na okręt wyruszyła już jako "Peter von Danzig" pod dowództwem Berndta Pawesta, by walczyć przeciw Anglikom. Ostatecznie to Paul Beneke, znany kaper, poprowadził brawurową akcję, zdobywając florencko-burgundzką galerę z bogatym ładunkiem. Częścią łupu okazał się tryptyk, z przedstawieniem "Sądu Ostatecznego", obecnie za autora dzieła uważa się Hansa Memlinga.

O Prelegentce :

Prof. dr hab. Beata Możejko, z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, badaczka dziejów średniowiecza, specjalizuje się w historii społecznej, dziejach Hanzy, późnośredniowiecznego Gdańska a ostatnio zajmują ją także losy późnośredniowiecznych i wczesnonowożytnych władczyń.

Autorka bardzo licznych artykułów naukowych i kilku monografii, w tym ostatnio opublikowanej w Brill "Peter von Danzig. The story of Great Caravel 1462-1475". Redaktorka merytoryczna wydawnictw naukowych. Członkini Komitetu Wiedzy Encyklopedii Gdańskiej, członkini prezydium Komitetu Nauk Historycznych PAN (kadencja 2020-23), senatorka Uniwersytetu Gdańskiego (kadencja 2020-2023), Prezeska Towarzystwa "Dom Uphagena".
Czekamy na Państwa!

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?